Циновка ягуара — Вікіпедія
Циновка ягуара — позначення трону володаря у державах Месоамерики. Цей вираз особливо широко застосовувався в мая, ацтеків, акольхуа, та тепанеків. Загалом був одним із символом влади правителя. За легендою першим володарем, хто мав такий трон був Кукулькан.
Натепер відсутні точні джерела звідки походить традиція називати трон володаря циновкою ягуара. На думку деяких дослідників, вона з'явилася за часів тольтеків або ольмеків, згідно інших — в часи цивілізації Теотіуакана. Знайдено трон (циновку ягуара) в Чичен-Іці, яка на думку деяких дослідників належала Топільціну Се Акатль Кецалькоатлю. Спочатку володарі або сиділи на шкурі ягуара, або покривали нею місце розташування (лаву) у центральній залі палацу.
В Анауакі (Мексиканській долині) циновку ягуара також називали троном ягуара (tlatocaipalli). Був важливою складовою процесу інтронізації нового тлатоані. У піктографічних рукописах його зображення з'являється, починаючи з Іцкоатля. Про трон (циновку: петлатль на науатль, «poop» — мовою мая) ягуара згадується у кодексі Борджіа. Інша назва його була трон орла (cuauhicpalli). Ягуар і орел є споконвічними символами могутності та влади серед корінних народів Месоамерики. Сьогодні трон зберігся трон Монтесуми II, що був зроблений з каменя у вигляді своєрідної піраміди, на спинці були вирізьблені камінь сонця, людина-ягуар і людина-орел[1]. На жаль дотепер не зберігся жоден з тронів з Тескоко та Тлакопана. За деякими відомостями володарі Тлашкали, Чолули й Уешкоцінко також мали циновки ягуара, втім їх не знайдено.
Циновка з найдавніших часів вважалася у мая відмітним знаком правителя, одним з його титулів був «ах-поп» — «той, що володіє циновкою». Її зображення знайдено на численних зображеннях в маянських храмах, зокрема Тікаля.
- ↑ Британский музей расскажет о последнем правителе ацтеков[недоступне посилання з липня 2019]
- Castillo F.V.M. Relacion Tepepulca de los senores de Mexico-Tenochtitlan de Acolhuacan. — ECN. Vol. 11, 1974.