Трьоханастасіївська церква — Вікіпедія

Трьох-Анастасіївська церква
51°40′31.14″ пн. ш. 33°54′43″ сх. д. / 51.6753167° пн. ш. 33.91194° сх. д. / 51.6753167; 33.91194
Тип спорудицерква
РозташуванняУкраїна Україна, м. Глухів
АрхітекторА. Л. Гун
ЗасновникМ. Л. та Ф. А. Терещенки
Початок будівництва1884
Кінець будівництва1897
НалежністьУПЦ
Станпам'ятка архітектури національного значення України (180033-Н), пам'ятка історії національного значення Україниd (180033-Н) і пам'ятка монументального мистецтва України національного значенняd (180033-Н)
Вебсайтtrehanastasiy.church.ua
Трьоханастасіївська церква. Карта розташування: Україна
Трьоханастасіївська церква
Трьоханастасіївська церква (Україна)
Мапа
CMNS: Трьоханастасіївська церква у Вікісховищі

Трьох-Анастасіївська церква — православна церква (УПЦ) в місті Глухів. Наразі Трьох-Анастасіївська церква є найбільшим храмом Глухова[1].

Адреса: вул. Спаська, 2

За архітектурою церква дуже нагадує Володимирський собор у Києві. Куполи храму напівсферичні та приплюснуті. Центральний барабан багатовіконний. Кутові барабани повторюють форму центрального, але мають наскрізні дзвіниці.

Храм має великий кубічний об'єм з високими вікнами та тісно заставлений зверху п'ятьма куполами. Церква збудована в неовізантійському стилі. Інтер'єр церкви заповнений світлом. Іконостас Анастасіївського храму виготовлений з білого італійського мармуру. Стіни майстерно розписані братами Олександром та Павлом Сведомськими.

Передвівтарна перегорожа з сірого мармуру виконана за кресленнями Олександра Івановича Мурашки[2].

З історії храму

[ред. | ред. код]
Нова (передній план) та стара (задній план) Трьоханастасіївські церкви

Першу муровану Анастасіївську церкву було збудовано на місці погорілого дерев'яного Воскресенського храму, у південно-східному куті загальноміської фортеці в 1717 році. Кошти на будівництво церкви були надані гетьманшою Скоропадською Анастасією Марківною. Храм будувався за зразком Іллінської церкви у Суботові, тому повторював її майже в усіх архітектурних елементах.

У 1784 році церква потерпіла від пожежі. Повністю її відбудували лише у 1816 році. Після цієї реконструкції храм набув нових класицистичних форм.

А згодом через те, що будівля була невеликою, церкву приєднали до Троїцького собору, після чого в Анастасіївському храмі перестали відправляти служби. Проте 1846 року глухівський купець А. Я. Терещенко почав за власні кошти утримувати церкву і служби у ній відновилися.

У 1861 і 1872 роках завдяки тому ж Артему Яковичу було влаштовано вівтар Воскресіння Хрестового та прибудовано вівтар св. Артемія.

1884 року чернігівське губернське правління затвердило постанову про новий проект Трьох-Анастасіївської церкви, спроектований санкт-петербургським академіком архітектури Андрієм Гуном.

Будівництво нового Анастасіївського храму розпочалося через рік, у 1885 році. Кошти на побудову виділяли брати Микола, Семен та Федір Артемович Терещенки. Завдяки їхньому фінансовому втручанню будівля церкви була побудовано за досить швидкий час і вже у 1893 році освячена.

21 травня 1894 року брати звернулися до Святійшого синоду з проханням дозволити їм знести стару Трьох-Анастасіївську церкву, мотивуючи це тим, що споруда настільки занедбана, що вже не підлягає ремонту. Невдовзі спеціальна експертна комісія професорів з Київської духовної академії дала дозвіл на знесення і 2 січня 1895 року Святійший синод підтвердив це своїм указом. Гетьманський храм був розібраний протягом 1895 — 1897 р.р. На його місці спорудили каплицю, яку у 1950-их роках знищили комуністи.

Під час Другої світової війни центральний купол храму був зруйнований. Після закінчення війни його відбудували, а у змінених формах (еліпсоїдну баню замінили на сплющену сферичну, також було зменшено висоту і розміри підбанника). Під час реставрації та ремонту Трьох-Анастасіївської церкви було замінено православні хрести, які були виготовлені за кресленнями Андрія Гуна, на католицькі.

Ще одним цікавим фактом є те, що в церкві розташований фамільний склеп Терещенків. Тут поховані Артем Якович Терещенко, його дружина Єфросинія Григорівна, Федір Артемович та Микола (Нікола) Артемович. В роки революції склеп був пограбований, а поховальні плити з нього розбиті. В роки незалежної України поховання знову освячені та упорядковані.[2]

У 2007 році Трьох-Анастасіївська церква висувалася Глуховом на всеукраїнський конкурс «Сім чудес України». Як наслідок церква посіла шосте місце в Сумській обласній акції «Сім чудес Сумщини»[3].

Галерея

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. В. В. Вечерський «Гетьманські столиці України — Глухів»[недоступне посилання]
  2. а б «Пам'ятки архітектури й містобудування Лівобережної України» В. В. Вечерський. Архів оригіналу за 2 червня 2013. Процитовано 6 березня 2010. [Архівовано 2013-06-02 у Wayback Machine.]
  3. Експертна рада підбила підсумки акції "Сім чудес Сумщини". Архів оригіналу за 1 лютого 2011. Процитовано 7 березня 2010.
  4. Фото Анастасіївської церкви [Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine.] на сайті Перлини України [Архівовано 14 вересня 2010 у Wayback Machine.]

Джерела

[ред. | ред. код]