Тула (моторолер) — Вікіпедія
«Тула» Т-200 | |
---|---|
Моторолер «Тула» Т-200, 1958 рік | |
Виробник | Тульський машинобудівний завод (ТМЗ) |
Роки виробництва | 1957-1961 |
Двигун(и) | двотактний об'ємом 199 см³ |
Колісна база | 1380 мм |
Довжина | 19500 мм |
Ширина | 720 мм |
Висота | 1010 мм |
Маса | 155 кг |
Найвища швидкість | 80 км/год |
Місткість бака | 11,0 л |
Тула- моторолер виробництва Тульського машинобудівного заводу (ТМЗ). «Тула» Т-200 перший радянський моторолер з двигуном об’ємом 200 куб. см., ( 1957 р.), поклав початок серії машин що вироблялись до 1996 року.
Як і інші військові підприємства СРСР, Тульський машинобудівний завод (ТМЗ), почав освоювати нову для себе продукцію в середині 1950-х років. На основі вивезеного з Німеччини як репарації обладнання та деталей в країні випускалася мотоцикли, однак ринок нових , модних за кордоном моторолерів залишився неосвоєний. У зв'язку з цим було видано урядову постанову, згідно з якою двом заводам (в Тулі і В’ятських Полянах) було доручено почати розробку моторолерів. В'ятско-Полянський машинобудівний завод зайнявся виробництвом моторолера «В’ятка» на базі італійського скутера Vespa, а конструктори Тульського заводу взяли за основу модель Goggo 200 німецької фірми Hans Glas GmbH. Як варіанти розглядалися також скутери Puch та Peugeot, проте 10-дюймові колеса Goggo-Roller і його висока прохідність виявилися більш прийнятними для умов СРСР. В 1957 році ТМЗ випустив перший моторолер Т-200 - яскраво синього кольору.[1]
Моторолер «Тула» Т-200 був оснащений двигуном об’ємом 199 куб.см. з системою примусового повітряного охолодження , з 4-ступінчастою коробкою передач, задньою ланцюговою передачею та 12-вольтовим електроустаткуванням. Двигун запускався електричним династартером. Перемикання передач здійснювалися ножною педаллю, мав запасне колесо. Витрата пального складала близько 3,4 л. на 100 км, при швидкості 50 км/год.
Моторолер «Тула» важив 155 кг (важче, ніж Goggo-Roller на 15 кг) та розганявся до 80 км/год. при потужності двигуна 8 к.с., тоді як потужність німецького прототипу становила 9,5 к.с. Доступ до двигуна був значно спрощений, а номер включеної передачі можна було побачити на приладовій панелі.[2] Для того періоду часу «Тула» став «люксовим» моторолером.
В 1961 році з'явилася модернізована , більш легка модель Т-200М. Її оснастили двигуном потужністю 9 к.с., новим масляним фільтром, переднім крилом зміненої форми і новою передньою вилкою. Проте згодом передню вилку Т-200М тягнучого тип знову замінили на штовхаючу.
В цей же період ТМЗ випустив триколісний вантажний моторолер ТГ-200[3], а згодом і модифікацію з боковим причепом Т-200К.[4]
У 1967 році почався серійний випуск моторолерів «Турист» світло-зеленого кольору з несним сталевим кузовом, важільною вилкою штовхаючого типу, і попереднім двигуном, потужність якого збільшили до 11 к.с. Моторолер розганявся до 85 км / год , відрізнявся гарною керованістю, проте його основними недоліками стали нерегульоване кермо та електросистема. Спочатку у «Туриста» був багажний відсік на передньому крилі, однак згодом розробники від нього відмовилися з міркувань безпеки, тому що була велика ймовірність падіння вантажу під колеса.[5]
Моторолер оснастили зовнішнім сигароподібним глушником мотоциклетного типу та алюмінієвим циліндром із чавунною гільзою (раніше був чавунний). Моторолер «Турист» розробляли спеціально для далеких поїздок, хоча він був досить важким і оснащувався маленькими колесами, що знаходило відображення на його динамічні характеристики. Пізніше з'явилася інша модифікація «Туриста» - модель «Турист-М», але через рік завод почав масове виробництво триколісного вантажного моторолера «Муравєй» ТГМ-200.
Вантажний моторолер «Мураха» (рос. Муравей) був створений за аналогією з італійським триколісними машинами вантажопідйомністю 350 кг, оснащених 170-кубовим мотором. Двигун у моторолера «Муравєй» як і у його зарубіжних прототипів, знаходився під сидінням. «Мураха» випускався в трьох модифікаціях: модель серії 5.402 була оснащена одноциліндровим двотактним двигуном об'ємом 199 куб.см. і потужністю 11 л.с. і могла розігнатися до 55 км / год.
Випускалися також вантажні моторолери з кабіною і з фургоном. До19 80 року Тульський машинобудівний завод виробляв, згідно з планом, 80% легкових моторолерів і лише 20% - вантажних, тому що вантажний моторолер «Муравєй» в масовий продаж тоді не надходив. Коли було дозволено продавати вантажний моторолер населенню, заводу довелося змінити співвідношення легкових і вантажних моторолерів на зворотне, після чого частка легкових моторолерів в загальному обсязі продукції скоротилася до 5%. У 1988 році 84% всієї мототехніки, виробленої Тульським заводом, припадала на вантажний моторолер «Муравєй».
Конструктори Тульського машинобудівного заводу продовжували працювати над тим, щоб зменшити вагу моторолерів і збільшити потужність двигунів. Так з'явився легковий моторолер «Туліца», який запустили в серійне виробництво в 1978 році. Моторолер «Туліца» важив 140 кг і розганявся до 100 км /год. при потужності двигуна 14 к.с. На відміну від «Туриста», на «Туліцу» було встановлений 12-вольтовий акумулятор та була відсутнія інструментальна скринька над колесом.
Моторолер «Туліца» теж мав свої недоліки: зокрема, було складно користуватися центральною підніжкою через значну вагу моторолера, а надто жорстке зчеплення доставляло незручності. Пізніше з'явилася нова модель «Туліца-02М» з двигуном потужністю 14,5 к.с., яка була легше «Туліци» першого покоління на 6 кг. «Тулица-02М» стала останньою моделлю в історії серійних моторолерів ТМЗ. Постійна проблема з придбанням запчастин, деякою мірою вирішувалася за допомогою замовлень через «Посилторг».
З початком 1990 років, попит на моторолери став катастрофічно падати, в тому числі і тому, що на ринку з'явилася велика кількість скутерів закордонного виробництва. В результаті цього в 1996 році віробництво моторолера «Тула» було остаточно припинено. Історія моделей «Тула» і «Муравєй» була більш тривалою та насиченою, ніж історія моторолерів «В'ятка».
- П.П. Орешкин, Рассказ о мотороллере, М. ДОСААФ, 1958
- «Тула" будет лучше, журнал «За рулем», 1960/01
- Новости советской техники,Тула ТГ-200, журнал «За рулем», 1965/05
- Інструкції до моторолерів «Тула», «Турист», «Муравєй»
- Грузовые мотороллеры. Лотоцкий А.В., Зобнин В.А., Камерилов В.К., Шмелев О.Ф., Москва. МАШГИЗ 1961
- Волков, А.Т. Ремонт мотороллеров, М. Машиностроение; Издание 2-е, 1967 г.
- ↑ От единиц до сотен тысяч // За рулем. — 1957. — № 11.
- ↑ Силовой агрегат мотороллера „Тула", журнал "За рулем", 1957/09
- ↑ Новости советской техники , Тула ТГ-200 / журн. "За рулем", 1965/05
- ↑ «Тула-200К», журн. "За рулем", 1962/04
- ↑ А.В.Лотоцкий, В.А.Зобнин, Е.Н.Щербаков, В.К.Камерилов, О.Ф.Шмелёв. Тульские мотороллеры. — Москва : Машиностроение, 1977.