УАнет — Вікіпедія

УАне́т, ЮАнет, УкрНет чи УкрМережа (англ. UAnet) — сегмент мережі Інтернет українською мовою.

Вебсайти українською складають близько 0,6 % від глобальної мережі, тоді як англійською — ~58,8%, російською — ~5,3%, французькою та німецькою по ~3,7%, італійською ~1,7%, польською ~1,1%[1].

Назва

[ред. | ред. код]

Часто УАнет визначають як частину Всесвітньої павутини, що належить до національного українського домену .ua, однак таке визначення не відбиває реальної ситуації, тому що «такі що відносяться до УАнету» (тобто україномовні) ресурси можуть розташовуватися в будь-яких доменах, а відповідні сервери можуть фізично перебувати в будь-якій країні світу. До УАнету зазвичай відносять не тільки WWW-сайти, але й україномовні поштові списки розсилок, IRC-конференції, FTP-сервери, локальні мережі різного масштабу і таке інше. Ними можуть користуватися україномовні мешканці різних країн. Ймовірно, не слід «відносити чи не відносити до УАнету» ресурси за якимось іншими критеріями, крім мови.

Двобуквений код країни UA встановлений стандартом ISO 3166.

Назва «УАнет», складене з доменного імені та постфікса «нет», який англійською означає «мережа» (net), увійшло у вжиток стихійно в кінці 1990-х років як калька з російського Рунет (термін Рунет винайшов навесні 1997 Раффі Асланбеков[2])

За схожим принципом стали називати й деякі інші «сегменти Інтернету» в країнах колишнього СРСР. Так, за «казахським Інтернетом» закріпилася назва «Казнет», за білоруським — «Байнет»[ru], узбецьким — «Узнет» і т. д.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Languages most frequently used for web content as of January 2023, by share of websites
  2. Что Великий Дядя думал 11-го июня 1997 года (рос.)

Джерела

[ред. | ред. код]