Фард — Вікіпедія
ДЖЕРЕЛА |
|
ТИП ВЧИНКІВ |
|
Фард (араб. فرض, дос. «обов’язкове») — вчинки і норми поведінки обов'язкові до виконання мусульманами як релігійні заповіді, в першу чергу ритуальні приписи і дотримання основних норм благочестя.
До фарду відносяться, наприклад, щоденна п'ятикратна мусульманська молитва, дотримання посту в місяць Рамадан. Згідно з ісламським віровченням, той, хто дотримується фарду, робить богоугодну справу, а хто не дотримується, накликає на себе гнів Аллаха. За ісламською традицією та людина, що свідомо заперечує встановлені Аллахом фарди, виходить з ісламу, а та, що вперто нехтує ними стає нечестивцем (фасік).
Існують два види фарду:
- Фард аль-айн. Це індивідуальний обов'язок, тобто припис, який є обов'язковим для кожного мусульманина. Наприклад, здійснення щоденного намазу чи дотримання посту у місяці Рамадан
- Фард аль-кіфая. Це колективний обов'язок, тобто припис, який є обов'язковим для мусульман загалом, і якщо достатня кількість мусульман виконує цей обов'язок, то решта мусульман звільняються від нього (наприклад, несплата закяту через бідність, відмова від паломництва через хворобу і т. ін.).
Питання фарду були найповніше розроблені аш-Шайбані (VIII ст.), пізніші розробки лише звужували чи розширювали межі фарду в залежності від мазхабу і конкретних умов.
- А. Али-заде. Исламский энциклопедический словарь. Фард (рос.)
- Ислам: Энциклопедический словарь. — М.: Наука. Главная редакция восточной литературы, 1991. С. 252 (рос.)
- Фард // Літературознавча енциклопедія : у 2 т. / авт.-уклад. Ю. І. Ковалів. — Київ : ВЦ «Академія», 2007. — Т. 2 : М — Я. — С. 524.