Фігура — Вікіпедія
Фігура — пам'ятний знак у вигляді скульптури (дерев'яної, кам'яної, рідше гіпсової, бетонної тощо), встановленої на постаменті. Досить поширені у Західній Україні. На території Галичини фігурами інколи називають придорожні хрести на кам'яних постаментах. Традиція встановлення пам'ятних знаків на роздоріжжях, при в'їздах до населених пунктів, на помітних місцях є досить давньою. Як вважається, перше призначення цих пам'яток — це хрести-обереги. Встановлюючи хрести чи фігури, люди увіковічнювали згадки про певні історичні чи життєві події. Приклади цих знаків, на честь скасування панщини в Галичині у 1848 році (ставилися в ювілейні роки 1858, 1898, 1908 та ін.), пам'ятники Тверезості (біля них люди давали обітниці покинути пити), фігури святим (Миколаю, Івану Хрестителю) тощо.
Останніми роками тема дослідження фігур, пам'ятних хрестів, капличок стала надзвичайно популярною. Вивченням цих пам'яток займаються як краєзнавці, так і мистецтвознавці.
- Фігури // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1967. — Т. 8, кн. XVI : Літери Уш — Я. — С. 1981-1982. — 1000 екз.
Ця стаття не містить посилань на джерела. (березень 2014) |