Філліс Дороті Джеймс — Вікіпедія

Філліс Дороті Джеймс
англ. P. D. James
Ім'я при народженніангл. Phyllis Dorohy James
ПсевдонімP. D. James
Народилася3 серпня 1920(1920-08-03)[1][2][…]
Оксфорд, Англія, Сполучене Королівство[4][5]
Померла27 листопада 2014(2014-11-27)[1][3][…] (94 роки)
Оксфорд, Велика Британія[7][4]
Країна Велика Британія[8]
Місце проживанняСаффолк
Notting Hill Gated
Діяльністьписьменниця, політична діячка, письменниця-романістка, письменниця наукової фантастики
Alma materLong Road Sixth Form Colleged
ЗакладBBC
Мова творіванглійська
Жанркримінальний роман[d] і детектив
Magnum opusCover Her Faced
ЧленствоКоролівське літературне товариство
ПартіяКонсервативна партія
Конфесіяангліканство
БатькоSydney Victor Jamesd[9]
МатиDorothy Amelia Honed[9]
У шлюбі зConnor Bantry Whited
ДітиClare Bantry Whited[9] і Jane Bantry Whited[9]
Нагороди

CMNS: Філліс Дороті Джеймс у Вікісховищі
Q:  Висловлювання у Вікіцитатах

Філліс Дороті Джеймс (англ. Phyllis Dorothy James; The Right Honourable The Baroness James of Holland Park[10]; відома як англ. P. D. James) — англійська письменниця, пожиттєвий пер. Відома завдяки серії детективних романів за участю головного персонажа Адама Далгліша (Adam Dalgliesh[en]), детектива поліції і поета. Її твори отримали кілька престижних літературних премій.

Біографія

[ред. | ред. код]

Народилася в Оксфорді в сім'ї Сідні Віктора Джеймса, податкового інспектора, і Дороті Мері Джеймс, до шлюбу Гоне. За її словами, це була нещаслива сім'я. Вона здобула освіту в Британській школі в Ладлоу та Кембриджській середній школі для дівчат. Її матір помістили в психіатричну лікарню, коли Філліс була підлітком. Їй довелося залишити школу у 16 років, щоб працювати, аби піклуватися про своїх молодших брата Едварда і сестру Моніку, оскільки в її сім'ї не було достатку, а її батько не вірив у вищу освіту для дівчат. Хоча вона вчилася добре, але через такі погляди батька не вступила до університету.

Три роки працювала в податковій службі в Елі, а пізніше знайшла роботу помічниці режисера фестивального театру в Кембриджі. Коли почалася Друга світова війна, вона працювала роздатчицею пайкових карток у Манчестері. Згодом поїхала до Лондона, де вступила в шлюб з Ернестом Коннором Бентрі Вайтом («Коннором»), армійським лікарем, 8 серпня 1941 року. Народила двох дочок, Клер і Джейн. Чоловік повернувся з Другої світової війни психічно хворим і був госпіталізований. Оскільки про її дочок переважно піклувалися батьки чоловіка, Джеймс вивчала адміністрування лікарні, а з 1949 по 1968 рік працювала в раді лікарень у Лондоні. Вона почала писати в середині 1950-х років, використовуючи своє дошлюбне прізвище («Мої гени — гени Джеймс»).

Коли їй виповнилося 40 років, вона зрозуміла, що їй потрібно щось зробити, аби написати роман. Вона подумала, що, мабуть, уже надто пізно, але почала ставити будильник на 5 ранку, встаючи в темряві, щоб попрацювати над книгою до початку серйозних справ її дня. Надіслала готовий рукопис Елейн Грін, лондонському літературному агенту. Грін закінчила читати книгу і того ж вечора пішла на вечерю, де зустріла редактора з «Faber and Faber» і розповіла йому про роман. Це був незвичайний спосіб продажу книжок, але чоловікові з видавництва він сподобався, і Джеймс стала пов'язувати літературне життя з цим видавництвом.

Її перший роман «Закрийте її обличчя» (Cover Her Face[en]), у якому розповідається про Адама Далгліша з Нью-Скотленд-Ярду, який видається старомодним, інтелектуалом і певною мірою представником вищого класу. Роман був опублікований у 1962 році. Прізвище Далгліш походить від вчителя англійської мови в Кембриджській середній школі, а його ім'я — це ім'я батька міс Далгліш. Дія багатьох романів Джеймс розгортається на тлі британської бюрократії, як-от система кримінального правосуддя та Національна служба охорони здоров'я, в якій вона працювала десятиліттями, починаючи з 1940-х років. У багатьох відношеннях стрижень роману нагадує затишні вбивства золотого віку, які відбуваються в сільському будинку з тілом у замкненій кімнаті та старомодним акторським складом, включаючи сільського священника, доброзичливого сільського лікаря та дім для норовливих дівчат.

Через два роки після публікації чоловік Джеймс помер 5 серпня 1964 року. До його смерті Джеймс не відчувала можливості змінити роботу: «Він періодично виписувався з лікарні, іноді на дуже короткий термін, і я ніколи не знала, з чим мені доведеться зіткнутися, коли я повернуся додому з лікарні». Вона подала заявку на посаду директора внутрішньої державної служби і обіймала посади державної службовиці в кількох відділах міністерства внутрішніх справ, включаючи кримінальну секцію. Працювала керівницею на BBC, магістратом у Міддлсексі та Лондоні, членом правління Британської ради та головою літературної консультативної групи Ради мистецтв. Пропрацювала на державній службі до виходу на пенсію в 1979 році.

Після смерті Агати Крісті в 1976 році Джеймс названо новою Королевою злочину (англ. Queen of Crime).

Протягом 1980-х років багато романів Джеймс були адаптовані для телебачення Anglia Television для мережі ITV у Великобританії. Ці постановки транслювалися в інших країнах, у тому числі в США. Рой Марсден (Roy Marsden[en]) зіграв Адама Далгліша. За словами Джеймс в інтерв'ю 3 травня 2001 року в Writer's Guild Theatre, Лос-Анджелес, Марсден «не є моїм баченням Далгліша, але я була би дуже здивована, якби він був іншим». «Замовлення» у 2003 році та «Кімната вбивств» у 2004 році, обидві як одноразові драми з Мартіном Шоу (Martin Shaw[en]) в ролі Далгліша. У фільмі «Далгліш» (2021) Берті Карвел (Bertie Carvel[en]) зіграв головну роль загадкового поета-детектива. Прем'єра шести епізодів, які складаються з трьох частин, відбулася 1 листопада 2021 року в США, а 4 листопада відбулася прем'єра у Великій Британії.

Було небагато авторів-криміналістів, які добре інформовані про свою тему. Тим не менш, і Джеймс припустилася деяких помилок: нібито не знала різниці між сіном і соломою («Смерть експерта-свідка», 1977) або що мовою Ізраїлю є іврит, а не ідиш («Плащаниця для солов'я», 1971).

7 лютого 1991 року Джеймс нагороджена титулом пожиттєвого пера як баронеса Джеймс із Голланд-Парку, Саутволд (Southwold[en]) у графстві Саффолк. Вона засідала в палаті лордів як представниця консервативної партії.

Вона написала одну фантастичну сатиру «Людські діти» (1992, екранізована у 2006 році), дія якої відбувається у 2021 році, про людську расу, якій загрожує вимирання внаслідок безпліддя.

Її твір 2001 року «Смерть у святих орденах» демонструє її знайомство з внутрішньою роботою церковної ієрархії. Її пізніші романи часто розгорталися в певним чином закритій спільноті, наприклад, у видавництві, палаті адвокатів, теологічному коледжі, на острові чи в приватній клініці.

Книга «Розмова про детективну фантастику» (Talking About Detective Fiction[en]) була опублікована в 2009 році. За свою письменницьку кар'єру Джеймс також написала багато есеїв і оповідань для періодичних видань і антологій. У 2011 році вона повідомила, що «Приватний пацієнт» (The Private Patient[en]) був останнім романом про Далгліша.

У 2008 році її ввели до Міжнародної зали слави сценаристів на першій церемонії вручення нагород ITV3 Crime Thriller Awards.

У серпні 2014 року Джеймс була однією із 200 громадських діячів та діячок, які підписали лист до The Guardian, виступаючи проти незалежності Шотландії напередодні вересневого референдуму того року з цього питання.

Головною резиденцією Джеймс був її будинок на Голланд-Парк-авеню, район, звідки вона отримала свій титул. Вона також володіла будинками в Оксфорді та Саутволді.

Джеймс померла у своєму будинку в Оксфорді 27 листопада 2014 року у віці 94 років. У неї залишилися дві доньки, Клер і Джейн, п'ятеро онуків і вісім правнуків.

Одного разу вона сказала, що володіє тим, що Ґрем Ґрін назвав «осколком льоду в серці».

«Якби мій друг потрапив у біду, я б без вагань обійняла його, щоб втішити, але частина мене спостерігала б за цією сценою».

Нагороди

[ред. | ред. код]

Твори

[ред. | ред. код]

Серія романів з Адамом Далглішем

[ред. | ред. код]

Романи з Корделією Грей

[ред. | ред. код]

Інші романи

[ред. | ред. код]

Нехудожні твори

[ред. | ред. код]
  • The Maul and the Pear Tree[en] (Молот і генеалогічне дерево перів) (1971) разом із Томасом Крічтлі
  • Time to Be in Earnest: A Fragment of Autobiography (Час бути серйозним: фрагмент автобіографії) Faber & Faber, London 1999 ISBN 0-571-20396-5
  • Talking About Detective Fiction[en] (Розмова про детективний жанр) (2009)

Збірки оповідань

[ред. | ред. код]
  • The Mistletoe Murder and Other Stories (Вбивство Омели та інші історії) (2016)
  • Sleep No More (Більше не спати) (2017)

Примітки

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • PD James obituary [1] (англ.)
  • Young, Laurel A. P. D. James: A Companion to the Mystery Fiction. Jefferson, NC: McFarland, 2017. ISBN 978-0-7864-9791-1 (англ.)

Посилання

[ред. | ред. код]
  • P.D. James 1920—2014 [2] (англ.)