Харківське товариство грамотності — Вікіпедія

Харківське товариство грамотності — організація української інтелігенції, заснована в 1869 році для поширення освіти серед народу. Головний фундатор  — професор Харківського університету Микола Бекетов.

Серед активних діячів товариства — відомі вчені Дмитро Багалій, Микола Сумцов, Василь Данилевський, Микола Максимейко, Олександра Єфименко, Орест Габель, Василь Спаський та інші. Налічувало близько 800 членів.

Харківське товариство розповсюдження у народі грамотності діяло в основному за рахунок членських внесків і пожертвувань. Його діяльність підтримували артисти А. Рубінштейн та Ф. Шаляпін — вони давали концерти, збори від яких перераховували на потреби Товариства. О. І. Кірпічніков, Д. М. Овсяніков-Куликовський, В. Я. Данилевський та інші науковці читали лекції на користь Товариства. Банки за рішенням зборів акціонерів відраховували певні суми на потреби товариства.

Товариство відкрило у Харкові кілька народних, жіночу, ремісничу, декоративно-малювальну і чотири недільних школи, заснувало бібліотеки, читальні, Народний Будинок, займалося видавничою діяльністю та поширювало свою працю також на різні повіти Харківської губернії. Припинило існування у 1920 році.

Голови правління

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]