Челтер-Коба — Вікіпедія

Челтер-Коба

44°37′51″ пн. ш. 33°49′51″ сх. д. / 44.63083333° пн. ш. 33.83083333° сх. д. / 44.63083333; 33.83083333
ТипПравославний монастирd
Статус спадщиниоб'єкт культурної спадщини РФ федерального значенняd, Державний реєстр нерухомих пам'яток України і пам'ятка архітектури національного значення України
Країна Україна
РозташуванняРеспубліка Крим
Челтер-Коба. Карта розташування: Росія
Челтер-Коба
Челтер-Коба (Росія)
Мапа

CMNS: Челтер-Коба у Вікісховищі

Челте́р-Коба́ (Чільтер-Коба; укр. Чільтер-Коба, крим. Çilter Qoba, Чильтер Къоба) — один із печерних монастирів Криму. Відомий також як монастир св. Феодора. Назва Челтер-Коба в перекладі з кримськотатарської буквально означає Решітка-печера, або Печерна решітка — çilter — решітка, сітка; qoba — печера). Розташована в Бахчисарайському районі, в долині р. Бельбек, за один кілометр від села Велике Садове (Таш-Басти). Комплекс монастиря складається з печерного головного храму, келій і трапезної, з'єднаних між собою прорубаними в скельному моноліті стежками. На південь від монастирського комплексу є джерело, розташоване на початку балки Хор-хор.

Вхід до монастиря

У монастирі налічується понад 50 печер, розташованих у 4 яруси.

В одному з нижніх ярусів виділяється величезне приміщення з п'ятьма колонами, що нагадує язичницьке святилище. Майже третина приміщення займає «поміст», який вважають гігантським тарапаном. Східний край цієї печери оброблений у вигляді невеликого християнського храму.

Монастир був заснований приблизно в XIII—XIV ст. на північних рубежах князівства Феодоро, біля Сюйренської фортеці. Головний храм монастиря присвячений великомученику Феодору (Теодору) Стратилату. Зруйнований в XV столітті.

З початку 2000-х років ведуться відновлювальні роботи. Відновлено богослужіння в головному храмі, відновлені частина келій та дзвіниця.

Посилання

[ред. | ред. код]