Чиновник — Вікіпедія

Чиновник[1], (українською - урядник) — державний службовець, особа, яку наймає держава на кваліфіковану роботу, здебільшого на необмежений термін, для виконання постійних обов'язків у сфері управління і отримує за це від держави постійну посаду (статус), чин або звання та відповідну платню. Здебільшого слово має негативну коннотацію і позначає неприйнятні явища, що асоціюються з чиновництвом. [2]

Згідно зі словником В. Малиновського: чиновник — це особа, яка перебуває в державно-службових відносинах на засадах присяги з юридичною особою публічного управління і здійснює за дорученням останньої управлінської функції відповідно до наданої компетенції.[3]

Винятком є такі державні службов(и)ці, як судді та військові, які не вважаються чиновниками.

В Російській імперії

[ред. | ред. код]

У Російській імперії державний службовець, що мав чин. У широкому значенні — назва і нижчих державних службовців, які не мали чинів (канцеляристи, копіїсти). Клас чиновників з'явився з появою «Табеля про ранги» 1722 року. Чиновники вищих класів зазвичай називалися сановниками. З ліквідацією «Табеля про ранги» після Жовтневого перевороту в 1917 році клас чиновників ліквідували. Особи, зайняті у сфері держуправління, стали називатися державними службовцями, проте неофіційно термін «чиновник» продовжує існувати й сьогодні і здебільшого має негативне[4] тлумачення.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Чиновник // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Наталія Алюшина (7 листопада 2024). Інфікування "чиновництвом". Путівник з очищення публічної служби — Блоги | OBOZ.UA. OBOZREVATEL NEWS (укр.). Процитовано 13 листопада 2024.
  3. Малиновський В. Я. Словник термінів і понять з державного управління.— Вид. 2-ге, доп. і виправл.— К.: Центр сприяння інституційного розвитку державної служби, 2005.— 254 с.— (Серія «Бібліотека молодого державного службовця»).- ISBN 966-8918-01-1.
  4. Наталія Алюшина (11 червня 2024). В Україні заборонять "чиновників" — Блоги | OBOZ.UA. OBOZREVATEL NEWS (укр.). Процитовано 13 листопада 2024.

Посилання

[ред. | ред. код]