Борець Юрій — Вікіпедія

Борець Юрій
Юрій Пашковський
ПсевдоЧумак
Народився26 березня 1922(1922-03-26)
с. Лубно, Ряшівський повіт, Львівське воєводство, Польща Польська республіка
Помер12 грудня 2006(2006-12-12) (84 роки)
Сідней, Австралія Австралія
Країна СРСР
 Україна
 Австралія
Національністьукраїнець
Діяльністьписьменник
Галузьмемуарна літератураd[1]
Відомий завдякиписьменник
Знання мовукраїнська[2][1]
Військове званнябулавний
ПартіяОУН

Юрій Борець (до 1947 прізвище Юрій Пашковський, англ. Yuriy Borets, Yurij Borec) псевдо: «Чумак»(26 березня 1922, с. Лубно, Ряшівський повіт — 12 грудня 2006, Сідней, Австралія) — булавний УПА під псевдонімом «Чумак».

Життєпис

[ред. | ред. код]

Юрій Борець народився в селянській родині в с. Лубні[3] (біля містечка Динів, Львівське воєводство) в родині Петра та Катрусі Пашковських. Мав три сестри і брата. Дружина Таня, доньки Орися та Оксана, внучки Меланія, Ксеня, Оленка.

Наприкінці 1930-х років займався торгівлею у м. Динів. Під час навчання у школі став членом юнацтва ОУН, а від 1939 р. — членом ОУН. У 1944—1947 рр. він у лавах УПА. На Свят Вечір, у 1944 році, в бою у Бірчі, був поранений в обидві ноги, та мусів лікуватися в криївці повних два місяці. Учасник рейду сотні Громенка на Захід влітку 1947 р.

Борець 26 лютого 1949 року одружився, еміґрував до Австралії та поселився в м. Сіднеї, де заснував фірму будівельних матеріалів (англ. Baro Timber) і став успішним будівельником-підприємцем. Тут завдяки його старанням міська рада м. Пенріт (на околицях Сіднея) надала вулицям назви «Мазепа»,[4] «Бандера»[5] і «Лемко»[6]. Одну вулицю названо «Борець» на його честь.[7] Він був Головою Станиці Вояків УПА в Австралії (1972—1982 рр.), а також довголітнім членом тернового і обласного проводів ОУН (С. Бандери) в Австралії.

Завдяки його старанням побудовано Дім Української молоді у Лідкомбі.[8]

Видання, спогади

[ред. | ред. код]

Юрій Борець автор спогадів:

Автор популярних брошур «За Україну, за її волю», «Слово до молоді», «Боротьба з двоголовою гідрою», «Незборимі русичі-українці», «ОУН і УПА в боротьбі за Українську державу», «Ідея сильніша від зброї».

Юрій Борець — активний учасник наукового відділу Братства УПА. За його фінансової допомоги видано десятки патріотичних книг, звернень до молоді, листівок, популярних праць з історії України. Найновіша його праця видана в місті Миргороді Полтавської області у 2006 році тиражем 10000 примірників «Відродимо славу України. Заповіт ветерана Української повстанської армії».

Був організатором і щедрим меценатом фільму «Залізна сотня». Він також створював і фінансував новий фільм «Наша Батьківщина» — про нашу прабатьківщину Київську Русь — Україну. Цей фільм знімає львівська студія «Галичина-фільм».

Вшанування пам'яті

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б Чеська національна авторитетна база даних
  2. Identifiants et RéférentielsABES, 2011.
  3. Лубно, Підкарпатське воєводство
  4. Mazepa Avenue, South Penrith, New South Wales
  5. Bandera Avenue, Glenfield Park, New South Wales
  6. Lemko Place, Penrith, New South Wales
  7. Borec Road, Penrith, New South Wales
  8. Архівована копія (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 16 квітня 2021. Процитовано 15 жовтня 2020.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)

Посилання

[ред. | ред. код]