Маленченко Юрій Іванович — Вікіпедія

Юрій Іванович Маленченко
Юрій Маленченко
Народився22 грудня 1961(1961-12-22) (62 роки)
Світловодськ, Кіровоградська область, Українська РСР, СРСР
Країна СРСР
 Росія
Національністьукраїнець
Місце проживанняРосія
Діяльністькосмонавт
Знання мовросійська
ПосадаISS Expedition Commanderd
Військове званняполковник
У шлюбі зКатерина Дмитрієва
Діти (2)син
Нагороди
Герой Російської Федерації
Герой Російської Федерації
Народний Герой Казахстану
Народний Герой Казахстану
Орден Вітчизни (Казахстан)
Поштова марка Казахстана:
Юрій Іванович Маленченко,
Талгат Амангельдієвич Мусабаєв,
Ульф Дітріх Мербольд

Ю́рій Іва́нович Мале́нченко (22 грудня 1961, Світловодськ, Кіровоградська область, Українська РСР, СРСР) — російський космонавт українського походження. У космосі побував чотири рази. Інструктор-космонавт-випробувач 1-го класу Роскосмосу (Росія), 308-й космонавт у світі, 78-й космонавт Російської Федерації. Герой Російської Федерації та Національний Герой Казахстану. Став першою людиною, яка одружилася, перебуваючи у космосі. 10 серпня 2003 одружився з Єкатериною Дмитрієвою, яка перебувала в той момент в Техасі, тоді як Ю. Маленченко перебував на борту МКС на висоті понад 400 км над Новою Зеландією[1].

Біографія

[ред. | ред. код]

Родом із села Павлівка Світловодського району Кіровоградської області. Батько був головою колгоспу, мати — вчителькою молодших класів.

У 1977 закінчив середню школу в селі Павлівка.

У 1983 закінчив Харківське вище військове авіаційне училище ім. С. І. Грицевця (нині — Харківський університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба);

У 1993 закінчив Військово-повітряну інженерну академію імені Жуковського (Росія).

Проходив службу в радянських ВПС.

Від грудня 1987 до червня 1989 проходив курс загальної космічної підготовки в Центрі підготовки космонавтів (ЦПК) імені Ю. Гагаріна. У 1993 р. проходив підготовку як командир дублюючого екіпажа 15-ї основної експедиції на борт «комплексу Мир».

Польоти

[ред. | ред. код]

Уперше літав у космос у 1994 — з 1 липня по 4 листопада — як командир корабля «Союз ТМ-19» і 16-ї основної експедиції на борт комплексу «Мир». Тривалість польоту — 125 діб 22 години 53 хвилини 36 секунд. Під час польоту зробив два виходи у відкритий космос загальною тривалістю 11 годин 6 хвилин.

2-й політ — з 8 по 20 вересня 2000 як фахівець польоту корабля «Atlantis» за програмою STS-106 тривалістю 11 днів 19 годин 11 хвилин 1 секунда. Основним завданням польоту була доставка вантажів на борт Міжнародної космічної станції (МКС) і підготовка її до польоту в пілотованому режимі. Під час польоту зробив вихід у відкритий космос тривалістю 6 годин 14 хвилин.

24 квітня — 28 жовтня 2003 — командир сьомої експедиції на Міжнародній космічній станції, другим учасником якої був американський астронавт Едвард Лу. Політ проводився невдовзі після катастрофи американського шатла «Колумбія» STS-107, яка призвела до дискусії щодо того, чи можливе збереження МКС на орбіті і продовження програми космічних досліджень. Політ завершився 28 жовтня 2003 о 05.40 (за московським часом).

Від 10 жовтня 2007 до 19 квітня 2008 — командир корабля Союз ТМА-11, борт-інженер 16-ї експедиції МКС. Корабель «Союз» з екіпажем у складі Юрія Маленченко, американки Пеґґі Вітсон і громадянки Південної Кореї Ї Со-йон приземлився в штатному режимі, але за резервним варіантом: апарат опускався балістичною траєкторією, внаслідок чого приземлився в Казахстані, за 420 кілометрів від передбаченої точки посадки.

З 15 липня до 19 листопада 2012 здійснив п'ятий політ у космос. Був бортінженером експедицій МКС-32 та МКС-33. Стартував на кораблі «Союз ТМА-05М» як командир корабля.

Шостий політ тривав з 15 грудня 2015 до 18 червня 2016. Стартував як командир корабля «Союз ТМА-19М» та був бортінженером МКС-46 та експедиції МКС-47[2]. Тривалість польоту склала 186 діб[3].

Загальна тривалість його перебування у космосі склала 827 діб. За цим показником станом на червень 2016 він обіймає друге місце у списку світових рекордсменів за сумарним перебуванням у космосі після Геннадія Падалки.

Одруження

[ред. | ред. код]

Маленченко вперше одружувався, коли був ще курсантом Харківського вищого військово-авіаційного училища. Від першого шлюбу народився син Дмитро. Із першою дружиною він розлучився.

Маленченко познайомився з майбутньою другою дружиною в Х'юстоні (штат Техас), де проходив тренування. Катерина емігрувала в США з СРСР разом із батьками, коли їй було лише 4 роки. Вона приблизно на 15 років молодша за свого чоловіка. Мати нареченої працює в NASA фахівцем із орбітальних програм, батько викладає в одному з університетів штату Техас.

Пропозицію нареченій космонавт зробив за чотири місяці до польоту, призначеного на квітень 2003. Весілля вирішили відзначити в серпні, після повернення Юрія на Землю. Проте вже перебуваючи на борту МКС, Юрій Маленченко і Едвард Лу отримали повідомлення з Центру управління польотами, що їх космічне відрядження триватиме до 28 жовтня 2003 року. Тоді Маленченко вирішив не зволікати з одруженням, про що повідомив ЦУПи Росії й США (за деякими відомостями, на цьому наполягла наречена).

За законами штату Техас реєстрація шлюбу можлива у разі відсутності нареченого з поважної причини. Керівництво NASA погодилося навіть на те, щоб провести церемонію у своєму ЦУПі. А ось у Росії намір Юрія не схвалили. Командувач ВПС Росії генерал-полковник Володимир Михайлов послався на те, що російський офіцер, що має доступ до державних секретів, зобов'язаний спочатку отримати дозвіл на одруження з громадянкою іншої держави, причому зробити це можна тільки на землі. Він заявив: «Ми не забороняємо йому це робити, але він має поводитися як космонавт, а не як кінозірка».

Маленченко начебто спочатку пообіцяв відкласти весілля до повернення на Землю, та все ж весілля відбулося в космосі. Єдине, що зміг зробити Росавіакосмос, так це проігнорувати запрошення відвідати весільну церемонію. Глава агентства Юрій Коптєв до Х'юстона так і не поїхав, пославшись на зайнятість.

У день весілля 10 серпня 2003 року наречений і наречена, дивлячись один на одного через екрани моніторів, самі вдягли собі обручки. Свідком з боку нареченого став Едвард Лу. Обручку для нареченого і краватки-«метелики» для нього і свідка були доставлені на орбіту посилкою з вантажним кораблем «Прогрес». Марш Мендельсона на синтезаторі виконав свідок.

У США навколо першого космічного весілля був великий ажіотаж. Шикарну рожеву весільну сукню Катерині зшили в найпрестижнішому салоні Х'юстона. Обручка — така ж, як і у Юрія — виявилася дуже символічною: розкидані на золоті коштовні камені зображають всі планети Сонячної системи, а також Сонце і саму МКС. У центрі управління польотами в Х'юстоні уповноважений Маленченком американський адвокат підписав замість нього документи про укладення шлюбу.

Знаменну подію Катерина разом з родичами і друзями відсвяткувала в італійському ресторані «Вілла Капрі» містечка Клієр Лейк неподалік від Х'юстону, де всі охочі отримали можливість сфотографувати наречену із виконаною на повен зріст фанерною копією нареченого.

Після весілля з'явилися повідомлення про те, що NASA і Росавіакосмос мають намір включити до контракту, який укладають всі космонавти, пункт про заборону подібних весільних церемоній.

Повернення на Землю

[ред. | ред. код]

Повернення екіпажа МКС на Землю 28 жовтня 2003 також було пов'язано з позаштатною ситуацією: коли екіпаж знаходився в ще не відстикованому модулі «Союз ТМА-2», несподівано ввімкнувся основний двигун, і станцію розвернуло навколо своєї осі на 25 градусів. Потім корабель відійшов від станції, а її довелося повертати в початковий стан, на що пішло немало дефіцитного палива.

Вінчання

[ред. | ред. код]

6 серпня 2004 у Воскресенському соборі міста Тутаєва Ярославської області відбулося вінчання Маленченка з Катериною Дмитрієвою. З Воскресенського собору видалили всіх кореспондентів і фотокореспондентів, а також місцевих жителів. Були заборонені навіть зйомки на вході й виході із собору. Запрошені гості відмовлялися відповідати на питання кореспондентів. Після завершення вінчання представник охорони зажадав плівку в оператора одного з місцевих телеканалів і трохи зламав його камеру.

Нагороди

[ред. | ред. код]
  • Герой Росії
  • Національний Герой Казахстану
  • Ордени і медалі СРСР, Росії, Казахстану
  • Медаль NASA «За космічний політ» (2000)

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Текст: Анна Скворцова  Фото: bbc.co.uk (11.08.2003). Последняя свадьба в космосе. Газета.Ru. Архів оригіналу за 31 липня 2019. Процитовано 31 липня 2019.(рос.)
  2. Графік експедицій МКС [Архівовано 6 жовтня 2017 у Wayback Machine.](англ.)
  3. Екіпаж корабля «Союз ТМА-19М» успіщно повернувся на Землю // Роскосмос. — 08.06.2016. Архів оригіналу за 21 червня 2016. Процитовано 19 червня 2016.

Посилання

[ред. | ред. код]