Яковенко Володимир Мефодійович — Вікіпедія

Яковенко Володимир Мефодійович
Народився7 листопада 1934(1934-11-07)
Раздорне, Веселовське сільське поселенняd, Красногвардєйський район, Воронезька область, РСФРР, СРСР Редагувати інформацію у Вікіданих
Помер26 травня 2022(2022-05-26) (87 років)
Харків, Україна Редагувати інформацію у Вікіданих
КраїнаСРСР СРСРУкраїна Україна
Діяльністьфізик Редагувати інформацію у Вікіданих
Alma materХНУ ім. В. Н. Каразіна Редагувати інформацію у Вікіданих
Галузьтеоретична радіофізика
ЗакладХНУ ім. В. Н. Каразіна
Інститут радіофізики та електроніки імені О. Я. Усикова НАН України Редагувати інформацію у Вікіданих
ПосадаДиректор Інституту радіофізики та електроніки НАН України
Вчене званняпрофесор
Науковий ступіньдоктор фізико-математичних наук
ЧленствоНАНУ Редагувати інформацію у Вікіданих
Нагороди

Володимир Мефодійович Яковенко (7 листопада 1934(19341107), с. Раздорне, Красногвардійський район, Бєлгородська область, РРСФР — 26 травня 2022, Харків, Україна) — радянський і вчений в галузі теоретичної радіофізики. Доктор фізико-математичних наук (1974), професор (1984). Заслужений діяч науки і техніки України (1990). Академік Національної академії наук України (2000)[1].

Біографія

[ред. | ред. код]

Яковенко Володимир Мефодійович народився 7 листопада 1934 року у селі Раздорне, Красногвардійського району, Бєлгородської області (РРСФР). Середню освіту одержав в Есхарівській середній школі Чугуївського району Харківської області. У 1957 році закінчив Харківський державний університет. З 1958 року працював в Інституті радіофізики та електроніки ім. О. Я. Усикова НАН України, з 1993 року — директор Інституту.

З 7 квітня 2000 року — дійсний член (академік) Національної академії наук України за спеціальністю «Теоретична радіофізика».[2] Входив до складу Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки[3].

Наукова діяльність

[ред. | ред. код]

Основна галузь діяльності  — теоретична радіофізика, в рамках якої В. М. Яковенко сформував новий напрям — плазменні явища в провідних твердих тілах.

Створив класичну і квантову теорію взаємодії потоків заряджених частинок у неоднорідній плазмі напівпровідників, шарувато-періодичних структурах і квантових надґратках.

В. М. Яковенко є автором 3 монографій та 260 наукових праць. Підготував 6 докторів та 12 кандидатів наук. Очолював Наукову раду НАН України з проблеми «Радіофізика і НВЧ електроніка», був головним редактором збірки наукових праць «Радиофизика и электроника», членом редколегій низки наукових журналів («Наука та інновації», «Радиофизика и радиоастрономия» тощо).

Нагороди

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Яковенко Володимир Мефодійович
  2. Яковенко Володимир Мефодійович. Національна академія наук України.
  3. Указ Президента України від 19.04.2006 № 314/2006 «Питання Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки»
  4. Заслужені професори. Офіційний сайт Національного університету «Харківський університет». Процитовано 25 січня 2025.

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]