Комплекс QRS — Вікіпедія
Комплексом QRS, шлуночковим комплексом або просто QRS, називають групу зубців, що представлена на електрокардіограмі (ЕКГ), і відображає складний процес поширення збудження, та викликається деполяризацією двох шлуночків серця.
Комплекс QRS може складатися з негативного зубця Q, одного, або двох позитивних зубців R і одного або двох негативних зубців S, Розмір (амплітуда) зубців змінюється від відведення до відведення і залежить від положення електричної осі серця. Тривалість або ширина комплексу QRS незначно змінюється в залежності від віку та статі. Верхня межа норми ширини комплексу QRS - 0,12 секунди (120 мс.), нормальна тривалість QRS зазвичай становить максимум 100-120 мс.[1] Якщо амплітуда зубців комплексу QRS досить велика і перевищує 5 мм, їх позначають великими буквами латинського алфавіту Q, R, S, якщо мала (<5 мм) — малими літерами q, r, s.
Зубець Q - це невеликий негативний зубець, що знаменує початок збудження шлуночків. Під час зубця Q потенціал дії передається від верхівки серця до основи серця. Негативний вектор є наслідком того, що це поширення спрямоване на напрямок вектора серця / осі серця. Проведення збудження особливо швидко відбувається в сосочкових м’язах, які тягнуться від верхівки серця до атріовентрикулярних клапанів. Оскільки потенціал дії надходить до папілярних м'язів швидше, ніж у клітини міокарда, клапани закриваються раніше. Це захищає передсердя від зворотного кровотоку зі шлуночків. Зубець Q не повинен бути ширше 0,04 секунди (40 мс.), а його амплітуда в нормі складає менше чверті амплітуди зубця R. Ширші та глибші ("патологічні") зубці Q можуть свідчити про старий інфаркт міокарду або, у новонароджених, гіпертрофію міжшлуночкової перетинки.
Зубець R являє собою найвищий позитивний зубець електрокардіограми, оскільки він відображує найбільшу електричну активність міокарду. Він являє собою деполяризацію міокарда (серцевих м’язів) обох шлуночків. Але, оскільки маса міокарда ЛШ є більшою, вектор R орієнтований вліво і вниз, тобто в бік ЛШ. Зазвичай він тонкий і високий і змінюється в залежності від електричної осі серця. У нормі амплітуда зубця R поступово збільшується від відведення V1 до відведення V4, а потім знову незначно зменшується у відведеннях V5 і V6. Висота зубця R у відведеннях від кінцівок не перевищує зазвичай 20 мм, а в грудних відведеннях — 25 мм. Розширені і зубчасті зубці R вказують на порушення провідності збудження в серці і спостерігаються при блокаді правої ніжки пучка Гіса і при блокаді лівої ніжки пучка Гіса. Знижена амплітуда зубця R свідчить про зниження електричної активності міокарду і може спостерігатися як прояв минулого інфаркту (рубцеві зміни певних ділянок міокарду шлуночків), при міокардиосклерозі, гідроперикарді, вираженому ожирінні, лівобічному ексудативному плевриті, емфіземі легень тощо.
Негативний зубець на ЕКГ, що слідує за зубцем R, називається зубцем S. У здорової людини амплітуда зубця S у різних ЕКГ-відведеннях коливається у великих межах, не перевищуючи 20 мм. При нормальному положенні серця в грудній клітці у відведеннях від кінцівок амплітуда S мала, крім відведення aVR. У грудних відведеннях зубець S поступово зменшується від V1, V2 до V4, а у відведеннях V5, V6 має малу амплітуду або відсутній.[2]
- ↑ D. M. Mirvis, A. L. Goldberger In: D. P. Zipes u. a. (Hrsg.): Braunwald's Heart Disease: A Textbook of Cardiovascular Medicine. 7. Auflage. W. B. Saunders Company, Philadelphia 2004, ISBN 1-4160-0014-3, S. 114–128.(англ.)
- ↑ Основи електрокардіографії | Настанова з кардіології | Довідник Компендіум. Компендіум (укр.). Архів оригіналу за 4 Липня 2020. Процитовано 4 липня 2020.
- Електрокардіографія, функціональні ЕКГ проби...Навчально-методичний посібник з функціональної діагностики для студентів VI курсу медичного факультету [Архівовано 31 Березня 2020 у Wayback Machine.]
- М, Мороз В.; В, Йолтухівський М. Фізіологія: Короткий курс [Архівовано 6 Липня 2020 у Wayback Machine.] Посібник (uk). Нова Книга. ISBN 978-966-382-452-9. C.181 - 183