Монсеньйор — Вікіпедія
Монсеньйо́р (італ. monsignore, фр. Monseigneur) — один із найвищих католицьких титулів. Монсеньйорами звуть тих членів духовенства католицької церкви, яким надані певні почесні церковні титули. Монсеньйор — форма апокопи, означає «мій пан».
Спочатку термін монсеньйор існував як титул дофінів (спадкоємців престолу) Франції і ймовірних спадкоємців престолу та увійшов до вжитку при папському дворі під час Авіньйонського полону Пап для титулування кардиналів. Згодом вживався по відношенню до патріархів, єпископів і митрофорних ієреїв, в той час як за кардиналами було закріплено у 1630 Папою Урбаном VIII титулування Його Високопреосвященство (Eminenza)[1].
Як форма звертання «монсеньйор» не має самостійного призначення, тобто сказати «вчинено монсеньйором» або «монсеньйор парафії» не можна. Титул пов'язаний з трьома нагородами чи посадами — апостольський протонотар, почесний прелат Його Святості й капелан Його Святості. Ці звання надаються виключно Папою Римським, зазвичай на прохання місцевого єпископа.
Державний секретаріат Ватикану встановив мінімальні вимоги для віку і священства:
- для призначення капеланів Його Святості — 35 років і 10 років священства,
- для почесних прелатів Його Святості — 45 років і 15 років священства,
- для позаштатних апостольських протонотарів — 55 років і 20 років священства.
У 1969 році розпорядженням Державний секретаріат Ватикану було спрощено одягання монсеньйорів:
- Капелани Його Святості використовують чорну сутану з фіолетовою окантовкою з фіолетовим поясом на всі випадки життя.
- Почесні прелати Його Святості використовують чорну сутану з червоною окантовкою з фіолетовим поясом на всі випадки життя. Червону окантовку того ж відтінку, що і єпископи. Вони можуть використовувати фіолетові сутани їх хорового одягу для особливо урочистої літургійної події.
- Позаштатні апостольські протонотарі одягаються так само, як Почесні прелати Його Святості. Як додатковий привілей, вони можуть також використовувати фіолетове феррайоло, шовковий плащ, який носиться з чорною сутаною з червоною окантовкою для особливо урочистої не-літургійної події (наприклад, випускний та церемонія вручення дипломів).
- Апостольські протонотарі de numero й інші найвищі ієрархи Римської курії, які не є єпископами, мають той же одяг, що й інші апостольські протонотарі, але можуть носити мантелетту на хорі й чорну біретту з червоним помпоном. Це особливий елемент їхнього одягу, тому їх ще називають prelati di mantelletta (прелати мантелетти).
- ↑ Українська Католицька енциклопедія. Архів оригіналу за 26 вересня 2015. Процитовано 22 квітня 2015.
- Galles, Duane LCM (19 березня 1999). Chaplains of His Holiness. St. Joseph Foundation. Архів оригіналу за 25 серпня 2011. Процитовано 1 вересня 2006.
- Heim, Bruno Bernard (1978). Heraldry in the Catholic Church. Humanities Press. ISBN 0-391-00873-0.
- Instruction on the dress, titles and coat-of-arms of cardinals, bishops and lesser prelates. 17 April 1969: vol.4. Архів ~ mirandas/instruction69.htm оригіналу за 10 грудня 2020. Процитовано 2006 - 09-01.
{{cite journal}}
: Проігноровано невідомий параметр|Publisher=
(можливо,|publisher=
?) (довідка) Latin text [Архівовано 21 січня 2009 у Wayback Machine.] of the Instruction, with an unofficial English translation - Noonan, Jr., James-Charles (1996). The Church Visible: The Ceremonial Life and Protocol of the Roman Catholic Church. Viking. с. 315-6. ISBN 0-670-86745-4.
- Pope Paul VI. (28 March 1968). Pontificalis Domus. On the Papal Household, Reform of the Use of Pontifical Insignia, Simplification of Pontifical Rites and Insignia. Washington, DC: United States Catholic Conference, 1968. Latin] Italian]
- Pope Paul VI. (21 June 1968). Pontificalis insignia. Latin] Italian]
Це незавершена стаття про католицтво. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |