Товариство Фабіана — Вікіпедія

Товариство Фабіана
На честьКвінт Фабій Максим Веррукоз
Типаналітичний центр
ЗасновникЕдіт Несбіт[1]
Hubert Blandd[1]
Засновано4 січня 1884
Країна Велика Британія
Штаб-квартираЛондон
АфіліаціяЛейбористська партія
Вебсайт: fabians.org.uk

CMNS: Товариство Фабіана у Вікісховищі

Товариство Фабіана (англ. Fabian Society) — організація англійських інтелектуалів, що мала на меті досягнути соціалізму за допомогою поступових мирних реформ, без революційної класової боротьби. Заснована в 1883 році. Серед засновників товариства були визначні представники англійських інтелектуалів — Сідней і Беатриса Вебби, письменник-фантаст Герберт Уеллс, драматург Бернард Шоу, етнограф і фольклорист Сесіл Шарп та інші.

Організатори «Товариства Фабіана» назвали його на ім'я римського полководця Фабія Максима Кунктатора, відомого вичікувальною, повільною тактикою в боротьбі з Ганнібалом.

Погляди

[ред. | ред. код]

Вважаючи соціалізм неминучим результатом економічного розвитку, фабіанці визнавали лише еволюційний шлях розвитку, заперечували революцію («соціальні катаклізми»).

Система поглядів фабіанців дістала назву «муніципального соціалізму», тому що розширення господарської діяльності муніципалітетів вони розглядали як реальну можливість заміни приватної власності громадською (комунальною). На думку Сіднея Вебба, міське самоврядування, використовуючи такі важелі, як водо- і газопостачання, транспорт, зв'язок, зможе згодом установити контроль над житловим будівництвом і промисловістю. Приватні підприємці, не витримавши конкуренції з містом, розоряться, а податки й добровільні пожертви нададуть міській мерії можливість викупити землю. Таким чином промисловість і земля всього міста мали перейти у власність міської громади.

Історія

[ред. | ред. код]

Після створення в 1900 році Лейбористської партії — в її складі.

У Лейбористській партії «Товариство Фабіана» досі грає роль ідеологічного центру, що розробляє програмні і тактичні основи лейборизму. З «Товариства Фабіана» вийшли багато відомих діячів Лейбористської партії.

Відомі члени:

[ред. | ред. код]
  • Ерік Гілл — британський скульптор, дизайнер шрифтів, гравер.

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  • Ф. Кирилюк. Фабіанство // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.:Парламентське видавництво, 2011. — с.742 ISBN 978-966-611-818-2
  • Cole М., The story of Fabian socialism, L., 1961
  • Pease E. R., The history of the Fabian Society, 2 ed., L., 1925


  1. а б http://www.edithnesbit.co.uk/hubert-bland.php