Устав Володимира Мономаха — Вікіпедія
Уста́в (статут) Володи́мира Монома́ха — закони київського князя Володимира Мономаха, вміщені у розширеній редакції «Руської Правди». Устав Володимира Мономаха був прийнятий після повстання у Києві 1113 представниками вищих станів з поступками для міщан і нижчих станів населення у с. Берестові під Києвом після того, як Мономах став князем. У складенні уставу брали участь, крім кн. Володимира Мономаха, тисяцькі — Ратибор (київський), Прокопій (білгородський), Станіслав (переяславський) і дехто з бояр.
Складається з 69 статей, що містять норми кримінального, цивільного і судового права. Він регулював становище залежних селян — закупів. У ньому точніше визначено становище холопів. Так, за статутом визначалися джерела холопства і дещо обмежувалася влада пана над закупом. Панові не дозволялося бити закупа без вини. Закуп не відповідав за пропажу не з його вини майна пана. Але у всіх випадках провину закупа, визначав сам пан. С. обмежував лихварські відсотки до 25 % річних, забороняв перетворювати на раба неспроможного купця-боржника, якщо його неспроможність сталася в результаті нещасного випадку тощо.
- В. Ю. Арістов. Устав Володимира Мономаха // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2013. — Т. 10 : Т — Я. — С. 253. — ISBN 978-966-00-1359-9.
- Енциклопедія українознавства : Словникова частина : [в 11 т.] / Наукове товариство імені Шевченка ; гол. ред. проф., д-р Володимир Кубійович. — Париж — Нью-Йорк : Молоде життя, 1955—1995. — ISBN 5-7707-4049-3.
- Гайдай Л. Історія України в особах, термінах, назвах і поняттях.- Луцьк: Вежа, 2000.
- Довідник з історії України. За ред. І.Підкови та Р.Шуста.- К.: Генеза, 1993. [Архівовано 10 квітня 2009 у Wayback Machine.]