Повний привід — Вікіпедія
Повний привод — колісна формула, що забезпечує крутний момент на усі колеса одночасно.
Найтиповішою, але не єдиною, колісною формулою для повного приводу є формула 4×4 («чотири на чотири») або 4WD(П4К), належить до двовісної трансмісії автомобіля, здатної забезпечувати крутний момент на всі колеса одночасно. Він може бути штатним або на вимогу, і зазвичай з'єднується через роздавальну коробку, що забезпечує додатковий вихідний карданний вал і, у багатьох випадках, додаткові діапазони передач.
Подібним чином транспортний засіб 6×4 має три осі, дві з яких забезпечують крутний момент на двох кінцях осі кожна. Якби цей транспортний засіб був вантажівкою зі здвоєними задніми колесами на двох задніх осях, тобто фактично з десятьма колесами, його конфігурація все одно була б сформульована як 6x4. Під час Другої світової війни американські військові зазвичай використовували пробіли та велику літеру «X» у вигляді «4 X 2» або «6 X 4».
Повнопривідний транспортний засіб з крутним моментом, що подається на обидві осі, описується як «повний привід» (AWD). Однак «повний привід» зазвичай стосується набору конкретних компонентів і функцій, а також призначеного позашляхового застосування, яке загалом відповідає сучасному використанню термінології.
Системи повного приводу були розроблені на багатьох різних ринках і використовувалися в багатьох платформах транспортних засобів. Не існує загальноприйнятого набору термінології, яка б описувала різні архітектури та функції[1]. Терміни, що використовуються різними виробниками, часто відображають маркетингові, а не інженерні міркування або значні технічні відмінності між системами[2][3]. Міжнародний стандарт SAE J1952 рекомендує лише термін «повний привід» із додатковими підкласифікаціями, які охоплюють усі типи систем AWD/4WD/4x4 на серійних автомобілях[4].
«Чотири на чотири» або «4×4» часто використовується для позначення класу транспортних засобів у цілому. Синтаксично перша цифра вказує на загальну кількість кінців осі, а друга вказує на кількість тягових кінців осі. Відповідно, 4×2 означає чотириколісний транспортний засіб, який передає крутний момент двигуна лише на два кінці осі: передні два з переднім приводом або два задні з заднім приводом.
Повнопривідний (4WD — «4-wheel drive») належить до транспортних засобів з двома осями, що забезпечують крутний момент на чотирьох осях. На північноамериканському ринку цей термін, як правило, стосується системи, оптимізованої для бездоріжжя[5]. Термін «4WD» зазвичай позначається на автомобілях, обладнаних роздавальною коробкою, яка перемикається між режимами роботи 2WD і 4WD вручну або автоматично[6].
Повний привід (AWD — «all-wheel drive») історично був синонімом «чотирьох колісного приводу» на чотириколісних транспортних засобах і шестиколісного приводу на 6×6, і так далі, і використовувався таким чином принаймні ще в 1920-х роках[7][8]. Сьогодні в Північній Америці цей термін застосовується як до важких, так і до легких пасажирських транспортних засобів. Коли йдеться про важкі транспортні засоби, цей термін все частіше застосовується для позначення «постійного багатоколісного приводу» на системах трансмісії 2×2, 4×4, 6×6 або 8×8, які включають диференціал між передньою та задньою частинами[9]. Це часто поєднується з певною технологією проти ковзання, дедалі більше на основі гідравліки, яка дозволяє диференціалам обертатися з різними швидкостями, але все ще здатним передавати крутний момент від колеса з поганим зчепленням до колеса з кращим. Типові системи повного приводу добре працюють на будь-якій поверхні, але не призначені для екстремальнішого використання бездоріжжям[9]. Коли використовується для опису систем повного приводу в легких пасажирських транспортних засобах, це стосується системи, яка застосовує крутний момент до всіх чотирьох коліс (постійно або за потребою) або спрямована на покращення зчеплення з дорогою та продуктивності (особливо в складних умовах), а не для бездоріжжя[5].
Два колеса, закріплені на одній осі (але на протилежних кінцях осі), мають обертатися з різною швидкістю, коли транспортний засіб об’їжджає поворот. Причина полягає в тому, що колесо, розташоване на внутрішній стороні кривої, має подолати меншу відстань, ніж протилежне колесо за той самий проміжок часу. Однак, якщо обидва колеса з’єднані з приводним валом однієї осі, вони завжди повинні обертатися з однаковою швидкістю одне щодо одного. Під час об’їзду повороту це або змушує одне з коліс буксувати, якщо це можливо, щоб збалансувати видиму пройдену відстань, або створює незручне та механічно напружене підстрибування колеса. Щоб запобігти цьому, колеса можуть обертатися з різними швидкостями за допомогою механічного або гідравлічного диференціала . Це дозволяє одному карданному валу незалежно приводити в рух два вихідні вали, осі, які йдуть від диференціала до колеса, з різними швидкостями.
Подібним чином транспортний засіб 6×4 має три осі, дві з яких забезпечують крутний момент на двох кінцях осі кожна. Якби цей транспортний засіб був вантажівкою зі здвоєними задніми колесами на двох задніх осях, тобто фактично з десятьма колесами, його конфігурація все одно була б сформульована як 6x4. Під час Другої світової війни американські військові зазвичай використовували пробіли та велику літеру «X» у вигляді «4 X 2» або «6 X 4»[10].
- ↑ Mohan, Sankar (12 червня 2000). All – Wheel Drive / Four – Wheel Drive Systems and Strategies (PDF). Seoul 2000 FISITA World Automotive Congres. Архів оригіналу (PDF) за 22 грудня 2015. Процитовано 1 червня 2023.
- ↑ Andreev, Alexandr F.; Kabanau, Viachaslau; Vantsevich, Vladimir (2010). Driveline Systems of Ground Vehicles: Theory and Design. CRC Press. с. 34. ISBN 9781439817285.
- ↑ Dykes, Alex (17 червня 2013). Alphabet Soup: 4×4 vs 4WD vs AWD Where's the Differential?. thetruthaboutcars.com. Процитовано 18 грудня 2015.
- ↑ Surface Vehicle Recommended Practice – J1952 – All-Wheel Drive System Classification, SAE International, October 2013.
- ↑ а б Collard, Chris. 2WD vs AWD vs 4WD. ConsumerReports.com. Consumer Reports Magazine. Процитовано 15 грудня 2015.
- ↑ Williams, Mark. 4WD vs AWD: What's the Diff. MotorTrend.com. Motor Trend Magazine. Процитовано 15 грудня 2015.
- ↑ Allisons.org Automotive History «1929: AEC started to build AWD trucks in conjunction with FWD (UK)»
- ↑ Meyer, Donald E. (March 2009). The First Century of GMC Truck History (PDF). gmheritagecenter.com. Процитовано 15 вересня 2021.
- ↑ а б Sheppard, Tom (1 вересня 2005). Jeep Grand Cherokee 4WD System Breakthrough – 4x... For?. Four Wheeler Network. Процитовано 27 травня 2014.
- ↑ Hyde, Charles K. (2013). Arsenal of Democracy: The American Automobile Industry in World War II. Wayne State University Press. с. 147—148. ISBN 9780814339527.