AsciiDoc — Вікіпедія

AsciiDoc
Розширення файлу:.txt[1], .adoc або .asciidoc
MIME-тип:text/asciidoc

AsciiDoc — людиночитанна[de] мова розмітки звичайного тексту, створена як проста альтернатива XML-формату DocBook. Порівняно з Markdown, забезпечує кращу підтримку складних таблиць, зауважень, перехресних посилань, вбудованого YouTube-відео[2][3][неавторитетне джерело], дозволяючи без включень розмітки HTML та коду JavaScript оформлювати складні документи. Файли AsciiDoc можна створювати за допомогою будь-якого текстового редактора, а для читання не потрібні ніякі інші інструменти — розмітка AsciiDoc інтуїтивно зрозуміла людині, оскільки спирається на усталену практику оформлення тексту в електронних листах і подібних документах.

AsciiDoc часто використовують для створення документації, перед опублікуванням автоматично конвертуючи генератором у популярніші формати, такі як HTML, PDF, TeX, довідкові сторінки Unix, електронні книги[4].

Поширеними розширеннями файлів AsciiDoc є txt (як рекомендує творець AsciiDoc) та adoc[5][6].

Створив 2002 року Стюарт Рекхем для використання з інструментами, які він написав мовою програмування Python, — asciidoc, що конвертує документи у формати HTML та DocBook, та a2x, що переводить AsciiDoc-тексти у формат довідкових сторінок Unix. 2013 року випущено конвертер Asciidoctor, який широко використовується на GitHub[7] та GitLab[8]. Ця реалізація також доступна в екосистемі Java з використанням JRuby та в екосистемі JavaScript з використанням Opal.js.

Формат застосовують видавництво O'Reilly[9] (у системі Atlas для створення та публікування книг) та проєкт Git (більшість документації пишеться на AsciiDoc[10]).

Формат проходить процедуру стандартизації в Eclipse Foundation[11][12]. AsciiDoc® та AsciiDoc Language™ — зареєстровані торгові марки Eclipse Foundation.

Приклад

[ред. | ред. код]

Текст із використанням розмітки AsciiDoc та його візуалізація, аналогічна до тієї, яку створює процесор AsciiDoc:

Вихідний текст AsciiDoc
= Моя стаття  П. Петренко  https://wikipedia.org[Вікіпедія] — це  онлайн-енциклопедія, доступна українською  та *багатьма* іншими мовами.  == Програмне забезпечення  Ви можете встановити 'назва пакунка',  скориставшись командою `apt`: ---- apt install назва-пакунка ----  == Матеріали  Найтвердіші матеріали в природі: * фулерит * лонсдейліт * алмаз 
HTML-візуалізація розмітки
Моя стаття

П. Петренко

Вікіпедія - це онлайн-енциклопедія,
доступна українською та багатьма іншими мовами.
Програмне забезпечення
Ви можете встановити назва пакунка, скориставшись командою apt:
apt install назва-пакунка
Матеріали

Найтвердіші матеріали в природі:

  • фулерит
  • лонсдейліт
  • алмаз

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. What is the preferred file name extension for AsciiDoc files?
  2. Compare AsciiDoc to Markdown | Asciidoctor Docs. Архів оригіналу за 6 квітня 2023. Процитовано 9 квітня 2023.
  3. Markdown, Asciidoc, or reStructuredText — a tale of docs-as-code — Dewan’s Blog. Архів оригіналу за 9 квітня 2023. Процитовано 9 квітня 2023.
  4. AsciiDoc. Архів оригіналу за 3 березня 2016. Процитовано 18 жовтня 2013.
  5. AsciiDoc Frequently Asked Questions. asciidoc.org. Архів оригіналу за 13 березня 2022. Процитовано 20 березня 2020.
  6. AsciiDoc Recommended Practices | Asciidoctor. asciidoctor.org. Архів оригіналу за 21 червня 2022. Процитовано 20 березня 2020.
  7. AsciiDoc, powered by Asciidoctor, returns to GitHub and its 5+ million repositories. Архів оригіналу за 1 листопада 2017. Процитовано 7 квітня 2023.
  8. Asciidoc. GitLab User Docs. Архів оригіналу за 22 липня 2019. Процитовано 6 лютого 2020.
  9. Atlas Introduction. Author Welcome Kit. O'Reilly Media. Архів оригіналу за 14 жовтня 2017. Процитовано 19 травня 2016.
  10. Git wiki. Git SCM. Архів оригіналу за 16 серпня 2021. Процитовано 7 квітня 2023.
  11. AsciiDoc Working Group Charter. Архів оригіналу за 8 лютого 2023. Процитовано 7 квітня 2023.
  12. AsciiDoc Language. Архів оригіналу за 19 червня 2021. Процитовано 7 квітня 2023.

Посилання

[ред. | ред. код]