Джерард Креффт — Вікіпедія

Джерард Креффт
Gerard Krefft
Народився17 лютого 1830(1830-02-17)[1][2][3]
Брауншвейг, Німецький союз, Німеччина[1]
Помер19 лютого 1881(1881-02-19)[1][2] (51 рік)
Сідней, Австралія[4]
Країна Брауншвейзьке герцогство
Австралія
Діяльністьпалеонтолог, зоолог, герпетолог, мандрівник-дослідник, ентомолог, митець, рисувальник, куратор, збирач зразків для зоологічних колекцій
Галузьзоологія, палеонтологія
ЗакладАвстралійський музей
Австралійський музей
РодичіГерхард Креффт[1]
Систематик живої природи
Дослідник, який окреслив низку зоологічних таксонів. Назви цих таксонів для вказівки авторства супроводжують позначенням «Krefft».

Johann Ludwig Gerard Krefft на Віківидах
Сторінка на Віківидах
Johann Ludwig Gerard Krefft на Вікісховищі
Зображення на Вікісховищі

Джерард Креффт (нім. Gerard Krefft), повне ім'я Йоханн Людвіг Джерард Креффт (нім. Johann Ludwig Gerard Krefft; 17 лютого 1830, Брауншвейг, Нижня Саксонія, Німеччина — пом. 19 лютого 1881(1881-02-19)[1][2], Сідней[4], Новий Південний Уельс, Австралія) — один з перших і найвідоміших зоологів і палеонтологів Австралії. Автор понад 150 наукових праць, зокрема «Snakes of Australia» («Змії Австралії», 1869), «A Catalogue of the Minerals and Rocks in the Australian Museum» («Каталог мінералів і гірських порід Австралійського музею», 1870) і «A Short Guide to the Australian Fossil Remains in the Australian Museum» («Короткий довідник австралійських викопних решток Австралійського музею», 1873). Він опублікував науковий опис рогозуба, «живого викопного».

Життєпис

[ред. | ред. код]

Креффт народився в герцогстві Брауншвейг (тепер частина Німеччини), син Вільяма Креффта, кондитера, і Джоани, уроджена Бушгофф. Здобув освіту в коледжі Св. Мартина у Брауншвейзі. У юності цікавився мистецтвом і хотів вчитися живопису. У 1850 році емігрував до Нью-Йорка. У листопаді 1852 року переїхав в Австралію, де працював у копальнях протягом декількох років, доки не познайомився з німецьким зоологом Вільямом Бляндовскі. Креффт став асистентом Бляндовскі під час його експедиції по річках Дарлінг та Муррей в 1856—1857 роках.

Креффт відвідав Німеччину в 1858 році після смерті свого батька. Повернувся у Сідней у 1860 році й був призначений помічником куратора Австралійського музею за рекомендацією губернатора сера Вільяма Денісона. У 1864 році призначений директором. Цього року опублікував «Каталог ссавців у колекції Австралійського музею» (Catalogue of Mammalia in the Collection of the Australian Museum), а в 1865 році у вигляді брошури «Два документи по хребетних нижньої течії річок Муррей і Дарлінг і зміях Сіднея» (Two Papers on the Vertebrata of the Lower Murray and Darling and on the Snakes of Sydney). Ці документи були прочитані у Філософськоу товаристві Нового Південного Уельсу і, хоча назва цього не показує, у публікацію включений третій документ «Аборигени Нижньої Мюррей і Дарлінг» (Aborigines of the Lower Murray and Darling). У 1869 році написав «Змії Австралії» (The Snakes of Australia), у 1871 році — «Ссавці Австралії» (The Mammals of Australia) за кошти сестер Гелени та Гаррієт Скотт. Його «Каталог мінералів і гірських порід у колекції Австралійського музею» (Catalogue of the Minerals and Rocks in the Collection of the Australian Museum) був опублікований в 1873 році.

Креффт звільнений з посади директора Австралійського музею у 1874 році. Його буквально вивезли у своєму кріслі до дверей музею і викинули на вулицю. Він впав у немилість опікунів музею, зокрема Вільяму Джону Маклею, тому, що звинуватив їх у використанні ресурсів музею для збільшення приватних колекцій. У відповідь його звинуватили у пияцтві, фальсифікації відвідуваності музею тощо. Згодом він подав позов проти довірених осіб і отримав компенсацію у £250. Суддя постановив, що Креффт був старшим офіцером при уряді, і тому ніхто не мав права відсторонити його від обов'язків, крім губернатора зі згоди виконавчої ради. Згодом парламент штату проголосував за виділення Креффту £1000 компенсації. У 1877 році він почав публікацію журналу «Krefft's Nature in Australia», у якому обговорювались питання природознавства, але невдовзі припинив публікацію через проблеми зі здоров'ям. Креффт помер 19 лютого 1881 року від набряку легень. Похований на території церкви Святого Юди у Рендуїку. У нього була дружина Енні, уродженої Макфайл, з якою він одружився 6 лютого 1869 року і мав двох синів.

Креффт був членом багатьох наукових товариств, а його твори опубліковані у «Працях Лондонського зоологічного товариства» та інших наукових і популярних журналах. Деякі з них були надруковані окремо у вигляді брошур.

Вшанування

[ред. | ред. код]

На честь Креффта названо дві рептилії-ендеміки Австралії: Cacophis krefftii, вид отруйної змії; та Emydura macquarii krefftii, підвид прісноводних черепах. Також його ім'ям названо гірську групу Креффтбергет (Krefftberget) на острові Баренца на Шпіцбергені.

Примітки

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]