Leroy Merlin — Вікіпедія
Leroy Merlin | |
---|---|
![]() | |
![]() | |
Тип | Дочірня компанія |
Правова форма | société en nom collectifd[1] ![]() |
Галузь | роздрібна торгівля |
Гасло | Ми можемо побудувати все разом, навіть майбутнє |
Засновано | 1923 |
Засновник(и) | Адольф Леруа, Роз Мерлен |
Штаб-квартира | Франція, Lezennes |
Філії | Франція, Румунія, Португалія, Польща, Південна Африка, Кіпр, Китай, Італія, Іспанія, Греція, Бразилія, Україна |
Продукція | ironmongeryd ![]() |
Виторг | ▲8 500 000 000 € (2024)[2] |
Власник(и) | Сімейна асоціація Мюльє ![]() |
Співробітники | понад 89 тис. (2025) |
Холдингова компанія | Adeod ![]() |
Дочірні компанії | Aki, Bricocenter, Weldom |
www.leroymerlin.ua | |
![]() ![]() |
Leroy Merlin (Леруа Мерлен) — французька мережа роздрібної торгівлі, яка спеціалізується на облаштуванні житла (будівництво, облаштування, декор, ремонт і садівництво). Заснована сім’єю Леруа Мерлен, у 1981 році була викуплена сім’єю Мюльє і інтегрована до Групи Adeo, яка також належить цій сім’ї, і є її провідною та найважливішою мережею у Франції. Ця мережа орієнтована на великі магазини для ремонту та облаштування (площею понад 15 000 м²).
Мережа представлена переважно у Франції, а також у Європі (Іспанія, Португалія, Італія, Греція, Кіпр, Румунія, Польща, Україна), в Азії (Китай, Казахстан), в Африці (Південно-Африканська Республіка та Кот-д’Івуар) і в Південній Америці (Бразилія).
Leroy Merlin заснований у 1890-х роках родиною Леруа у Бійї-Беркло, регіон Нор — Па-де-Кале на півночі Франції. Компанія продавала продукти з доставкою додому. Першу світову війну родина пережила зі значними втратами, після чого перебралася до Ньо-ле-Мін. Після війни родина переїхала до міста Ньо-ле-Мін, де Адольф Леруа старший розпочав торгівлю будівельними матеріалами. У 1921 році разом із сином Адольфом Леруа молодшим він відкрив магазин Au Stock Américain. У 1923 році 19-річний Адольф-молодший отримав магазин у власне управління, а через рік одружився з Розою Мерлен, яка також походила з родини торговців[3][4].
Під час Другої світової війни компанія зазнала труднощів через конфіскацію товарів і транспорту для військових потреб. Після війни діяльність зосередилася на торгівлі будівельними матеріалами, збірними конструкціями та наданні будівельних послуг. У 1950-х роках управління компанією перейшло до синів Адольфа Леруа — Бернарда та Леонеля. У цей період компанія розширилася, відкривши нові магазини в містах Мерлімонт і Лонго (регіон Пікардія). У 1958 році компанія отримала назву L'enchanteur Leroy Merlin, а згодом — Leroy Merlin SA[5].
У середині 1960-х років Leroy Merlin відкрила перший у Франції магазин самообслуговування, переобладнавши під нього вугільний склад. Там же розмістилася штаб-квартира компанії. Завдяки популяризації філософії DIY (Do It Yourself), компанія почала активно відкривати нові магазини по всій країні. До 1971 року асортимент досяг 8000 позицій. У цей період Leroy Merlin уклала угоду з групою GRO для спільного розвитку великих торгових площ за межами міст[5].
У 1970-х Leroy Merlin розширювалася, кількість магазинів досягла 33, а асортимент збільшився до 45 тисяч позицій. Проте в кінці десятиліття компанія зіткнулася з фінансовими труднощами. У 1979 році, після смерті засновника Адольфа Леруа-молодшого, половину компанії придбала корпорація Auchan, заснована Жераром Мюльє. У 1981 році, після смерті Бернарда Леруа, Auchan повністю викупила Leroy Merlin. У 1980-х роках нове керівництво переглянуло стратегію компанії, сфокусувавшись на товарах для дому та DIY. Було припинено продаж меблів, збірних конструкцій, а також надання будівельних та столярних послуг, попит на які значно знизився[6].
Наприкінці 1980-х Leroy Merlin почала виходити на міжнародні ринки. У 1989 році відкрився перший магазин в Іспанії. У 1994 році компанія придбала бельгійську мережу Bricoman. Подальше розширення охопило Польщу та Італію (1996), Бразилію (1998) та інші країни. До кінця 1990-х Leroy Merlin мала 22 магазини в Іспанії та ще два в Бельгії. У співпраці з італійською компанією La Rinascente було створено Italian Society Bricolage, яка придбала мережу магазинів Bricocenter. Найбільші з них пізніше були перейменовані на Leroy Merlin[7].
До початку 2000-х років компанія мала 79 магазинів у Франції, 8 — у Бразилії. Тоді ж Leroy Merlin розширила асортимент товарів для дому, зокрема декоративних і оздоблювальних матеріалів, та у 1997 році запровадила послуги доставки й складання товарів. У 1999 році Leroy Merlin перезапустила Bricoman як дискаунтер будівельних матеріалів, а у 2003 році придбала 38 магазинів OBI у Франції та 20 магазинів Aki в Іспанії та Португалії[8].
У 2004 році Leroy Merlin вийшла на ринки Китаю, а у 2007 році відкрила перший магазин у Греції. Реструктуризація бізнесу призвела до створення групи компаній Adeo у 2007 році, що об'єднала всі активи родини Мюльє в сегменті DIY. У 2008–2009 роках Adeo придбала італійське підрозділ Castorama, більшість магазинів якого було реорганізовано під бренд Leroy Merlin. У 2011 році компанія відкрила магазини на Кіпрі та в Румунії, а у 2014 році викупила 15 магазинів мережі BauMax у Румунії[9].
Під час російського вторгнення в Україну 2022 року компанія відмовилась зупиняти роботу на російському ринку, відмовилася приєднатись до бойкоту режиму Росії та відключила 800 українських співробітників від корпоративних засобів зв'язку, позбавивши їх інструментів надавати гуманітарну й медичну допомогу співробітникам, які її потребують, та позбавивши можливості виконати поточні заявки від волонтерів і захисників України[10][11][12]. Міністр МЗС України Дмитро Кулеба закликав світ бойкотувати компанію[10].
Наразі компанія Leroy Merlin посідає перше місце в Європі за обсягами продажу товарів для будівництва та оздоблення (ринок DIY — від англ. Do It Yourself — «Зроби це сам»). Мережа охоплює близько 200 гіпермаркети DIY, 107 середніх і малих магазинів, 18 дискаунтерів у Греції, Україні, Бразилії, Франції, Італії, Польщі, Португалії, Іспанії, Південній Африці, Кіпрі, Румунії та Китаї.
Обіг компанії за 2014 р. — 14,6 млрд євро.
Adeo з першого дня війни засуджує військову агресію Росії проти України[13]. З початку конфлікту, Adeo було прийнято рішення припинити нові інвестиції та розвиток Adeo в РФ, припинити імпорт продукції з РФ та Білорусі, припинити будь-яке фінансування «Леруа Мерлен Росія»[14].
В України Наказом Міністерства економіки України від 05.04.2023 р. No 1918 та від 26.03.2024 р. ТОВ «Леруа Мерлен Україна» визнано критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Загальна сума податків та зборів, сплачених компаніями групи Adeo у 2023 році становила приблизно 241 млн грн[15].
На разі в Україні працює 3 магазини ТОВ «Леруа Мерлен Україна» в місті Києві (просп. Броварський, 3В, вул. Полярна, 17А, вул. Саперно-Слобідська, 26)[16].
З жовтня 2022 року було засновано «Благодійний фонд “Леруа Мерлен Солідарність”».[17][18]
Благодійний фонд допомагає жителям України у відбудові їх житла та іншої інфраструктури, що були пошкоджені внаслідок військових дій.[19]
Благодійний фонд зосереджує свою роботу у 3-х напрямках: допомога з облаштування прихистків для осіб, що втратили житло; відновлення житла фізичних осіб; ремонт адміністративних будівель, що постраждали від обстрілів.[20][21][22][23]
Благодійний фонд надає будівельні матеріали та, у деяких випадках, покриває вартість ремонтних робіт.[24] За період 2022-2023 років благодійний фонд вже надав допомогу на суму понад 1 500 000 євро.
Після вторгнення Росії в Україну компанію виділяють за її бажання залишитися в Росії.[25]
У ніч проти 21 березня 2022 року торговий центр у Києві, у якому є магазин бренду, став одним об'єктом ракетної атаки рф.[26]
Через офіційний Instagram-акаунт «Леруа Мерлен Україна» та петицію співробітники магазину звертаються до холдингової компанії групи Adéo із закликом вивести компанію з Росії[27], яку підтримав народний депутат України Олексій Гончаренко.[26]
Останній, обраний в Одеському виборчому окрузі та член української делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи, транслює відео, зняте на фоні зруйнованого магазину. Українська армія заявляє: «Леруа Мерлен — перша компанія у світі, яка профінансувала підрив своїх магазинів та вбивство власних працівників. Нелюдська і шокуюча жадібність».[28]
Згодом Leroy Merlin ізолює українські магазини від решти ІТ-системи компанії. Компанія закриває колцентр та сайт шести магазинів в Україні, що унеможливлює повернення коштів за покупки, які не можуть бути доставлені через війну, а також не дозволяє магазинам розраховуватися з постачальниками та надавати необхідні матеріали армії, волонтерам та службам з надзвичайних ситуацій і оборони.[29]
«Леруа Мерлен» має сильну присутність в Росії і генерує там 18 % свого обороту.[30]
У заяві AFP компанія «Adeo» (холдингова компанія «Леруа Мерлен») зазначила, що закриття буде розглядатися як «навмисне банкрутство»[31] й заявила, що вона несе "відповідальність як роботодавець перед (своїми) 45 000 співробітників та їхніми сім'ями, які протягом 18 років робили внесок у будівництво «Леруа Мерлен Росія» ". Водночас повідомлялося про образи та погрози з боку клієнтів після продовження діяльності компанії в Росії.[32]
19 березня 2022 року газета «The Telegraph» повідомила, що «Леруа Мерлен» намагається скористатися порожнечею, яку залишили інші транснаціональні компанії, що припинили свою діяльність у Росії, такі як «Ікеа». У листі менеджерів російської філії «Леруа Мерлен» вони повідомляють своїм постачальникам, що з початком війни «продажі значно зросли» і заявляють: «Оскільки деякі компанії пішли з ринку, ми відкриті для ваших пропозицій щодо збільшення поставок і диверсифікації продукції».[33]
Станом на 25 березня 2022 року з понад 20 французьких транснаціональних компаній, 13 з яких призупинили свою діяльність у Росії, «Леруа Мерлен», «Декатлон» (який тим часом призупинив свою діяльність через проблеми з постачанням)[34] та «Ашан» були єдиними трьома французькими транснаціональними компаніями, які не змінили своїх звичок у Росії,[35] згідно з переліком, укладеним Єльським університетом.[36]
У червні 2024 року мережа гіпермаркетів товарів для дому та ремонту «Леруа Мерлен» оголосила про ребрендінг у Росії. Компанія продовжить роботу під назвою «Лемана PRO» (Lemana PRO). Ребрендинг проходитиме поетапно, перші магазини оновлять логотипи та фірмовий стиль ще до кінця 2024 року, а весь процес буде завершено 2025-го, йдеться у заяві на сайті компанії. [37]
Французька компанія Leroy Merlin працює в Росії з 2004 року. Наразі мережа налічує 112 магазинів, 11 дарксторів та шість розподільчих центрів. У компанії працює понад 45 тисяч співробітників.[37]
- «Леруа-Мерлен» у Києві на Саперно-Слобідській вулиці
- Країни, де є гіпермаркети Leroy Merlin
- ↑ а б SIRENE
- ↑ Challenges n°860, page 5 // (unspecified title)
- ↑ Bouissou, Anaïs (20 березня 2019). Histoires insolites des marques (англ.). City Edition. ISBN 978-2-8246-4747-0.
- ↑ Comment Leroy Merlin bâtit son avenir. Les Echos (фр.). 22 вересня 2016. Процитовано 24 січня 2025.
- ↑ а б History of Leroy Merlin SA. FundingUniverse (англ.). Процитовано 24 січня 2025.
- ↑ Yannick Boucher, « Leroy-Merlin : Adolphe Leroy et Rose Merlin, deux cœurs à l'ouvrage… », La Saga des marques, t. 1, mai 2012, p. 48-51. Document utilisé pour la rédaction de l’article
- ↑ Dictionnaire des enseignes de la grande distribution - Distrijob.fr - Emploi et job Grande distribution et Distribution spécialisée. archive.wikiwix.com. Процитовано 24 січня 2025.
- ↑ Pour Leroy Merlin et le groupe Adeo, tout se décide entre Ronchin et Lezennes. La Voix du Nord (фр.). 24 січня 2025. Процитовано 24 січня 2025.
- ↑ Leroy Merlin: New Player on the DIY Market. Nine O'Clock. Процитовано 23 січня 2025.
- ↑ а б МЗС закликає бойкотувати компанії, що не пішли з Росії, Кулеба оголосив перелік. Європейська правда. 14 березня 2022. Архів оригіналу за 23 травня 2022. Процитовано 22 січня 2023.
- ↑ Кулеба закликав бойкотувати великі компанії, які не пішли з російського ринку. Укрінформ. 14 березня 2022. Архів оригіналу за 22 березня 2022. Процитовано 31 березня 2022.
- ↑ Leroy Merlin, яка не йде з РФ, відключила український офіс від корпоративного зв'язку. Економічна правда. 16 березня 2022. Архів оригіналу за 18 березня 2022. Процитовано 31 березня 2022.
- ↑ Офіційна позиція Леруа Мерлен Україна | Leroy Merlin Україна. www.leroymerlin.ua. Процитовано 24 січня 2025.
- ↑ Leroy Merlin нарешті йде з росії. Чому це сталося лише зараз і що змусило мережу здатися. Mind.ua (укр.). Процитовано 24 січня 2025.
- ↑ Overview ADEO 2023. ADEO (амер.). Процитовано 24 січня 2025.
- ↑ Leroy Merlin закрила дві третини магазинів в Україні і може піти з ринку — Forbes.ua. forbes.ua (укр.). 31 січня 2023. Процитовано 24 січня 2025.
- ↑ Під слайдером. ITV (рос.). Процитовано 24 січня 2025.
- ↑ Editor – Сторінка 10. Володимир Карплюк (укр.). 24 листопада 2023. Процитовано 24 січня 2025.
- ↑ Діяльність Президента України: Випуск 23-119, 2024 (PDF). Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського. Процитовано 23 січня 2025.
- ↑ У Дніпровському районі розпочали відновлювати садочок, що постраждав під час обстрілу Києва. Вечірній Київ (укр.). 25 січня 2024. Процитовано 24 січня 2025.
- ↑ Новость об экономике. Ukr.net. Процитовано 23 січня 2025.
- ↑ Сударенко, Анастасія (5 червня 2024). У центрі Одеси відновили будинок пошкоджений через ракетну атаку РФ. Суспільне | Новини (укр.). Процитовано 24 січня 2025.
- ↑ Мешканці ірпінського ЖК “Версаль Парк” самостійно відновили своє житло, яке пошкодили окупанти. Журнал великого міста (укр.). Процитовано 24 січня 2025.
- ↑ ЗВІТИ ФОНДУ. Фонд відновлення Ірпеня (укр.). Процитовано 24 січня 2025.
- ↑ Auchan, Leroy Merlin, Decathlon...: de plus en plus critiqués pour leur présence maintenue en Russie. BFM BUSINESS (фр.). Процитовано 1 січня 2023.
- ↑ а б VIDÉO. Guerre en Ukraine : Leroy Merlin bombardé à Kiev, des salariés demandent à l'enseigne de quitter la Russie.
- ↑ Des salariés de Leroy Merlin Ukraine demandent à l'enseigne de quitter la Russie. BFM BUSINESS (фр.). Процитовано 1 січня 2023.
- ↑ Mediapart, Yves Adaken (Mediacités Lille), La rédaction de. Auchan, Leroy Merlin et Decathlon : les Mulliez refusent de quitter la Russie. Mediapart (фр.). Процитовано 1 січня 2023.
- ↑ archive.wikiwix.com https://archive.wikiwix.com/cache/index2.php?url=https://www.wsj.com/articles/french-retailer-shuts-ukraine-outlets-but-stays-in-russia-angering-ukrainian-staff-11649779780#federation=archive.wikiwix.com&tab=url. Процитовано 1 січня 2023.
{{cite web}}
: Пропущений або порожній|title=
(довідка) - ↑ Imbert, Estelle (23 березня 2022). Guerre en Ukraine : des salariés de Leroy Merlin en Ukraine se mobilisent pour obtenir le retrait de l'enseigne en Russie. Forbes France (fr-FR) . Процитовано 1 січня 2023.
- ↑ Malgré l'appel de Zelensky, Leroy Merlin reste en Russie et explique pourquoi. Le HuffPost (фр.). 23 березня 2022. Процитовано 1 січня 2023.
- ↑ Leroy Merlin: des salariés menacés et insultés par des clients à cause du maintien des activités du groupe en Russie (фр.), процитовано 1 січня 2023
- ↑ Gill, Oliver (19 березня 2022). French founders of Decathlon face outrage over Russian expansion plan. The Telegraph (брит.). ISSN 0307-1235. Процитовано 1 січня 2023.
- ↑ à 14h12, Par Le Parisien avec AFP Le 29 mars 2022 (29 березня 2022). Decathlon «suspend» ses activités en Russie, à cause des conditions d’approvisionnement. leparisien.fr (fr-FR) . Процитовано 1 січня 2023.
- ↑ Les entreprises françaises toujours actives en Russie jouent la montre. Le Temps (фр.). 25 березня 2022. ISSN 1423-3967. Процитовано 1 січня 2023.
- ↑ Over 1,000 Companies Have Curtailed Operations in Russia—But Some Remain | Yale School of Management. som.yale.edu (англ.). Процитовано 1 січня 2023.
- ↑ а б У Росії перейменують магазини французької мережі Leroy Merlin