Marah — Вікіпедія

Marah
Marah oreganus
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Гарбузоцвіті (Cucurbitales)
Родина: Гарбузові (Cucurbitaceae)
Підродина: Cucurbitoideae
Триба: Sicyoeae
Рід: Marah
Kellogg
Види

Marah fabacea
Marah gilensis
Marah guadalupensis
Marah horridus
Marah macrocarpa
Marah oreganus
Marah watsonii

Синоніми

Megarrhiza Torr. & A.Gray

Вікісховище: Marah

Marah — це квіткові рослини родини гарбузових (Cucurbitaceae), що походять із західної частини Північної Америки. Рід (який, як зауважив Келлог, характеризувався надзвичайною гіркотою) був названий на честь Мари у Вихід 15:22-25, яка, як сказано, була названа через гірку воду там[1].

За винятком ізольованого ареалу Marah gilensis у західно-центральній Аризоні та острівних популяціях (M. macrocarpus var. major), усі види населяють ареали, що перекриваються, поширені від Південної Канади до Північної Мексики. Хоча Marah oreganus поширюється вглиб Айдахо, усі інші види, крім M. gilensis, приурочені до районів у межах 300 км від узбережжя Тихого океану.

Marah — це багаторічні рослини, що виростають з великого бульбоподібного кореня. Більшість із них мають міцні, шкірчасті або волохаті стебла із закрученими вусиками, які дозволяють їм підніматися на інші рослини; вони також можуть швидко рости на рівній землі. Їхнє листя, як правило, має кілька часток, до 7 у деяких видів. Плоди вражають і легко впізнаються. Вони бувають великі, кулясті, овальні або циліндричні. Вони мають мінімум 3 см у діаметрі, але можуть досягати 20 см у довжину, а у багатьох видів вони вкриті довгими шипами. Як форма листя, так і плодів у різних рослин сильно відрізняються, і листя може бути особливо різноманітним навіть на одній лозі.

Використання

[ред. | ред. код]

Бульби M. fabaceus подрібнюють і кидають у водойми Кумеяай (плем'я корінних народів Америки), щоб знерухомити рибу. Бульби містять сапоніноподібний глюкозид мегаррин. Сапоніни знижують поверхневий натяг води, дозволяючи утворювати бульбашки. Ймовірно, речовина потрапляє в кровообіг риби через зяброві дуги, де лише одноклітинний епітелій відокремлює воду від еритроцитів тварини. Уражена риба спливає на поверхню[2].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Kellogg, Albert (1854). Marah muricatus. Proceedings of the California Academy of Sciences. San Francisco. 1: 38—39. Процитовано 20.02.2012. The significance of the name we have chosen would be better understood by perusing Exodus xv : 22-25
  2. Bjenning, Christina A.; Olson, Gary; Bjenning, Isabella; Conlin, Bob; Fillius, Margaret (2005). Native fishing practices - revisited (PDF). Torreyana. San Diego, California: The Torrey Pines Docent Society. с. 8—9. Архів оригіналу (PDF) за 20 серпня 2008. Процитовано 21 квітня 2008.