Tetra Pak — Вікіпедія
Тип | приватна компанія і бренд |
---|---|
Організаційно-правова форма господарювання | Акціонерне товариство[d] |
Галузь | Вироблення упаковки, машинобудівництво |
Гасло | Protects what's good |
Засновано | 1951 |
Засновник(и) | Рубен Раузинґ |
Штаб-квартира | |
Продукція | food packaging materiald |
Виторг | €8,109 млрд (2005 рік) |
Співробітники | 20,3 тис. осіб |
Холдингова компанія | Tetra Laval |
tetrapak.com(англ.) | |
Tetra Pak у Вікісховищі |
Tetra Pak — шведсько-швейцарська компанія, виробник пакування для харчових продуктів. Входить до групи Tetra Laval. Штаб-квартира — в містах Лунд та Лозанна. Компанія є лідером у галузі переробки й пакування рідких харчових продуктів, найбільша промислова група концерну «Тетра Лаваль» (Швеція та Швейцарія). Заснована у 1951 році в Лунді Рубеном Раузинґом та Еріком Валенбергом. Tetra Pak працює у понад 160 країнах світу та має понад 24 800 співробітників (2017).[1][2]
Компанія була заснована в 1929 році у Швеції двома шведськими підприємцями — Еріком Акерлундом і Рубеном Раузингом — й одержала назву «Åkerlund & Rausing»(А&К). Це перше в Скандинавії підприємство з виробництва упаковок було засновано під час обвалу фондового ринку на Уолл-Стріт (США, 1929 рік).
1933 року Рубен Раузинг викупив у свого компаньйона його частку підприємства й став одноосібним власником компанії. Незабаром молода компанія стала відігравати помітну роль у шведській пакувальній промисловості, в основному завдяки впровадженню нових, нестандартних технологій. Результатом довгих експериментів із пошуку нових типів упаковок для молочних продуктів став винахід у 1944 році картонного пакета у формі тетраедра[джерело?], а також метод безперервного розливу продукту.
У 1943 році почалася розробка упаковок для молока, які вимагали б мінімум матеріалу й якнайповніше відповідали вимогам санітарії. У підсумку було винайдено картонну упаковку у формі тетраедра.
- У 1944—1951 роках розробка тривала. Було впроваджено технологію нанесення на папір шарів пластику, упаковок нижче рівня рідини;
- 1953 рік — як пластикове покриття для пакувального матеріалу на паперовій основі впроваджено поліетилен;
- 1956 рік почалася розробка асептичної системи упакування;
- 1961 року представлена перша машина для асептичного упакування молока;
- 1963 рік почалося виробництво упаковки типу «Тетра Брик»;
- 1965 року представлений новий тип упаковки «Тетра Рекс» у вигляді прямокутного пакета з «гребінцем» зверху;
- 1989 року у Швеції і Великій Британії почалася реалізація упаковок «Тетра Топ» із квадратним верхом.
- У 1950 році компанія одержала сучасну назву «Tetra Pak», що незабаром стала синонімом передової технології і комерційного успіху у світі переробки й упаковки продуктів харчування.
- У 1991 році «Tetra Pak» розширила спектр устаткування, що поставляється, за рахунок машин із переробки рідких продуктів харчування, устаткування з виробництва сиру, а також почала надавати послуги проєктування виробничих ліній.
- У 1993 році внаслідок злиття компаній «Tetra Pak» і «Alfa Laval» було утворено концерн «Tetra Laval».
Технології «Тетра Пак» дають змогу вирішувати проблеми гарантованого постачання населення високоякісними продуктами. Молоко перестає бути швидкопсувним і без усякої «хімії» може зберігатися в упаковках «Тетра Брик Асептик» протягом кількох місяців.
У липні 2022 року, під час повномасштабного вторгнення РФ до України, компанія оголосила про передачу свого російського підрозділу місцевому керівництву[3].
Компанія має 48 фабрик з виготовлення пакувальних матеріалів та 12 фабрик зі складання пакувального устаткування. «Тетра Пак» реалізує свою продукцію більш як у 165 країнах світу.
Попри те, що у побуті широк вживається назва «Тетра пак» для позначення картонної упаковки, такої марки у шведської компанії немає — продукція випускаєтся під брендами Tetra Classic, Tetra Wedge, Tetra Rex, Tetra Top и Tetra Brik. Компанія навіть запустила кампанію під назвою «Tetra Pak is a company, not a package» («Tetra Pak — це компанія, а не упаковка»), щоб позбавитися від цього стереотипу[джерело?].
Чисельність персоналу компанії — 20,3 тис. людей. 2005 року обсяг продаж Tetra Pak склав €8,109 млрд, кількість випущених упаковок — 120 830 млрд одиниць[джерело?].
Щохвилини у світі купують продукти в більш ніж 150000 упаковках «Тетра Пак». У 1998 році в сумі це склало близько 85 мільярдів упаковок[джерело?].
В Україні компанію було засновано у 1989 році[джерело?]. У вересні 1992 року було відкрито нову фабрику. У 1993 році Tetra Pak заснувала компанію для ведення комерційних і маркетингових операцій та відділ технічного сервісу. А в червні 2003 року було введено в дію нову лінію поліграфічного друку.
Україна стала першою країною, на ринку якої з серпня 2000 року з'явилися пакети Tetra Fino Aseptic. Нині [коли?] вже чотири провідних виробники[які?] розливають молоко в такій упаковці.
Пакувальний матеріал складається із шарів паперу, ламінованого поліетиленом і, для асептичної упаковки, алюмінієвою фольгою. Комбінація матеріалів варіюється залежно від вимог до упаковки кожної категорії продуктів. Однак, у будь-якому випадку єдиним матеріалом, що безпосередньо стикається з вмістом упаковки, залишається харчовий поліетилен.[4]
Зображення наноситься методами флексодруку, або ротогравюри, офсетним способом чотирма кольорами, із можливістю використовувати п'ятий.
Міцності упаковці надає папір. Поліетилен робить пакет непроникним для рідини, а алюмінієва фольга — для світла і кисню.
У 2011 році керівництво Tetra Pak опублікувало свої цілі в сфері захисту навколишнього середовища, серед яких — підтримання існуючого рівня викидів вуглекислого газу до 2020 року і збільшення утилізації відходів за той же період на 100 %.[5] Попередні планові показники Tetra Pak (на період з 2005 по 2010 роки) були виконані[6]. 2006 року Tetra Pak витратила менше енергії, ніж 2002 року, попри зростання виробництва на 23 %. Підтримка нинішнього рівня викидів вуглекислого газу до 2020 року буде означати відносне скорочення викидів на 40 %, при тому що середні темпи зростання становлять 5 % в рік, як повідомляє ресурс Food Production Daily.[7] Крім того, в Tetra Pak заявляють, що до 2020 року доведуть використання сертифікованого Лісовою опікунською радою картону до 100 %, проміжна мета — 50 % до 2012 року.[8]
У поставках сировини для пакувального матеріалу компанія співпрацює з Всесвітнім фондом дикої природи, Глобальною мережею з торгівлі сертифікованою лісопродукцією і Лісовою опікунською радою. Компанія докладає зусиль, щоб отримувати від постачальників із Бразилії поліетилен, вироблений із цукрової тростини. У 2010 році 40 % використаного Tetra Pak картону було сертифіковано Лісовою опікунською радою.[8]
У Tetra Pak почали займатися проблемою переробки відходів в середині 1980-х років; в 1990 році компанія представила в Канаді програму переробки картонної упаковки, що випускається компанією.[9] У 2000 році Tetra Pak інвестувала 20 млн бат (500 000 євро) в перший завод з переробки асептичної упаковки в Південно-Східній Азії, розташований в Таїланді. У 2010 році були перероблені 30 млрд використаних упаковок Tetra Pak: вдвічі більше, ніж в 2002 році. Станом на 2011 рік по всьому світу переробляється 20 % використаних упаковок Tetra Pak, при цьому в таких країнах, як Бельгія, Німеччина, Іспанія і Норвегія обсяг утилізації перевищує 50 %[10]. Щоб збільшити кількість відходів, що переробляються і домогтися виконання цільових показників, Tetra Pak взяла на себе провідну роль в організації процесу утилізації, в тому числі, компанія сприяє розробці схем збору сміття, сприяє впровадженню нових технологій переробки та підвищення інформованості населення про утилізацію відходів та розумне використання ресурсів.
Tetra Pak бере участь в соціальних проєктах: протягом 45 років компанія підтримує програми «Шкільне молоко» і «Шкільне харчування»[11]. В кінці 1970-х років Рубен Раусинг особисто взяв участь у спільному проєкті Всесвітньої продовольчої програми, Світового банку і Tetra Pak, метою якого було забезпечити індійські сім'ї надлишками молока, виробленого на Заході.[12]
Програма Бюро продовольчого розвитку була створена, щоб поліпшити харчування і здоров'я людей по всьому світу та боротися з бідністю. Основна увага в рамках цієї програми приділяється харчуванню в школах і забезпеченню школярів молоком, проте ресурси виділяються і на удосконалення методів ведення сільського господарства та обробки молочної продукції, в тому числі — на навчання фермерів для збільшення ефективності їх роботи та безпеки вироблених ними продуктів харчування.[13][14] Це корисно і для самої компанії Tetra Pak, бо дає змогу вибудовувати відносини і забезпечувати поставки на менш розвинених ринках. Tetra Pak співпрацює з місцевими урядами та громадськими організаціями, щоб стежити за здійсненням і розвитком подібних програм.[15]
Програма «Шкільне молоко» — міжнародна ініціатива щодо забезпечення молоком дітей і підлітків в навчальних закладах. Програма реалізується в 70 країнах світу протягом 80 років. З 1970 року підтримку програмі надає компанія Tetra Pak.[16] Tetra Pak постачає коробки для шкільного молока за собівартістю та не отримує прибутку від продажів. Тематичні дослідження ПРООН та Світового банку щодо шкільних молочних програм Tetra Pak у Нігерії показали, що дефіцит вітамінів, енергія, ріст та когнітивні навички були покращені, а діти стали більше зацікавлені у своїй шкільній роботі після участі у програмі.[17][18]
Tetra Pak надавала підтримку постраждалим при землетрусах на Гаїті і в Японії в 2010 і 2011 роках, під час лісових пожеж в Росії в 2010 році, під час повеней в Пакистані в 2010 році і в Таїланді в 2011 році.[19] У Китаї Tetra Pak сприяла зміцненню продовольчої безпеки, а також впровадженню сучасних методів у виробництві молочної продукції після скандалу з отруєннями меламіном в 2008 році. Як пише газета Financial Times, мала місце не просто благодійна ініціатива, але і спроба забезпечити майбутнє цього ринку, що дозволило галузі стати безпечнішою, більш екологічною і більш ефективною. Повідомлялося, що тренінгова програма виявилася дуже успішною, в результаті стандарти роботи з молочною продукцією істотно підвищилися.[20]
- ↑ Company Facts and Figures [Архівовано 12 листопада 2013 у Wayback Machine.] Tetrapak.com, retrieved 1 January 2018
- ↑ Creating a Benchmark for Recycling Rubbish [Архівовано 22 червня 2013 у Wayback Machine.] China Daily, retrieved 7 November 2011
- ↑ Росія залишиться без упаковок. Tetra Pak згортає бізнес у країні. РБК-Украина (рос.). Процитовано 27 липня 2022.
- ↑ Tetra Pak International Bloomberg Businessweek, retrieved 29 November 2011
- ↑ Issues > Sustainability. Packaging World (амер.). Архів оригіналу за 11 березня 2021. Процитовано 12 березня 2021.
- ↑ WWF - Tetra Pak. web.archive.org. 25 травня 2013. Архів оригіналу за 25 травня 2013. Процитовано 12 березня 2021.
- ↑ dairyreporter.com. Tetra Pak publishes new environmental targets. dairyreporter.com (брит.). Архів оригіналу за 19 січня 2021. Процитовано 12 березня 2021.
- ↑ а б Wayback Machine (PDF). web.archive.org. 26 лютого 2012. Архів оригіналу (PDF) за 26 лютого 2012. Процитовано 12 березня 2021.
- ↑ Answers - The Most Trusted Place for Answering Life's Questions. Answers (англ.). Архів оригіналу за 13 листопада 2020. Процитовано 12 березня 2021.
- ↑ Environment - recycling. web.archive.org. 15 січня 2012. Архів оригіналу за 15 січня 2012. Процитовано 12 березня 2021.
- ↑ Устойчивое развитие. www.tetrapak.com (рос.). Архів оригіналу за 13 квітня 2021. Процитовано 14 березня 2021.
- ↑ Andersson, Peter and Larsson, Tommy, Tetra. Historien om dynastin Rausing, Stockholm: Norstedts 1998 (ISBN 91-7263-014-0), p. 292ff
- ↑ About Food for Development [Архівовано 22 листопада 2013 у Wayback Machine.] Tetrapak.com, retrieved 2 December 2011
- ↑ Responsible Neighbours Invest in Local Causes [Архівовано 19 серпня 2018 у Wayback Machine.] Financial Times, retrieved 2 December 2011
- ↑ A School Feeding Program in Nigeria: Tetra Pak's Business and Development Goal [Архівовано 3 березня 2016 у Wayback Machine.] World Bank Case Study Series, retrieved 9 December 2011
- ↑ Программа «Школьное молоко». Архів оригіналу за 4 жовтня 2013. Процитовано 14 березня 2021.
- ↑ A School Feeding Program in Nigeria: Tetra Pak's Business and Development Goal [Архівовано 3 березня 2016 у Wayback Machine.] World Bank Case Study Series, retrieved 9 December 2011
- ↑ Food for Development in Nigeria [Архівовано 26 квітня 2012 у Wayback Machine.] David-West, Olyinka, UNDP-GIM Case Study No. B094, New York: United Nations Development Programme, 2010
- ↑ Tetra Laval Annual Report 2010/2011 [Архівовано 30 вересня 2011 у Wayback Machine.] Tetralaval.com, retrieved 2 December 2011
- ↑ How to Restore Faith in an Industry [Архівовано 2 вересня 2011 у Wayback Machine.] Financial Times, retrieved 2 December 2011
- Офіційний сайт компанії [Архівовано 12 липня 2017 у Wayback Machine.]
- Український сайт компанії [Архівовано 11 квітня 2015 у Wayback Machine.]