Сліпуни — Вікіпедія

Сліпуни
Typhlops vermicularis
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Ряд: Лускаті (Squamata)
Підряд: Змії
Родина: Сліпуни (Typhlopidae)
Merrem, 1820
Посилання
Вікісховище: Typhlopidae
Віківиди: Typhlopidae
EOL: 8113
Fossilworks: 38071

Сліпуни (Typhlopidae) — родина плазунів з підряду Змій. Має 10 родів та 203 види. Інша назва «сліпозмійки».

Загальна довжина 7—28 см. Максимальний розмір сягає 97 см. Морда помітно видається вперед. Головні щитки пристосовані до копального способу життя. Череп щільний, компактний, з менш розвиненим кінетизмом, ніж у більш еволюційно розвинених змій. Рот знаходиться на нижній поверхні голови. У низки видів область очей взагалі зовні не виражена. Будова тіла вказує на пристосованість до риття, підземного способу життя. Тіло вкрите гладенькою округлою лускою. Черевні і спинні луски мають рівні розміри. Має дуже короткий й товстий хвіст, який закінчується гострим шипиком. Сильно редуковані очі проглядають з-під щільних рогових щитків у вигляді темних плям. Передщелепні та верхньощелепні кістки не торкаються одна одної. Передщелепні, піднебіні і нижньощелепні кістки не мають зубів. Верхньощелепні кістки мають кілька дрібних зубів на своєму задненижньому кінці. Носові кістки широко з'єднані з лобовими та передлобної кістками. Надскронні кістки відсутні. Рудименти таза є у представників усіх родів, у деяких сліпунів також зберігаються й рудименти задніх кінцівок.

Спосіб життя

[ред. | ред. код]

Полюбляють тропічні, субтропічні райони. Значну частину життя проводять під землею. Активні вночі. Часто зустрічаються у термітниках. Живляться безхребетними, їх личинками та яйцями.

Це яйцекладні змії. Зустрічаються випадки партеногенезу.

Розповсюдження

[ред. | ред. код]

Мешкають в Південній та Північній Америці, південній Європі, Африці, південній Азії, Індо-Австралійському архіпелазі, островах Тихого океану.

Джерела

[ред. | ред. код]