Граница (математика) – Уикипедия
- Вижте пояснителната страница за други значения на Граница.
Граница в математиката е стойността, до която дадена функция или числова редица се доближава, когато аргументът се доближава до някаква стойност.[1] Границите са важна част от математическия анализ и се използват за определяне на непрекъснатост, производни и интеграли.
Формулата за граница на функция обикновено се записва по следния начин:
- ,
и се чете: границата на f от x, когато x се доближава до c, е равна на L. Фактът, че функцията f се доближава до лимита L, когато x се доближава до c, понякога се записва със стрелка, например:
Граница на функция
[редактиране | редактиране на кода]Нека да е реална функция, а – реално число. Интуитивно, записът
означава, че може да бъде много близо до , като доближим достатъчно близо до . В този случай, по-горното уравнение се чете по следния начин: „границата на от , когато клони към , е “.
През 1821 г. Огюстен Луи Коши, следван от Карл Вайерщрас, формализира дефиницията на границата на функция, която става известна като (ε, δ)-дефиниция на граница. Дефиницията използва ε (малка буква епсилон в гръцката азбука), за да обозначи кое да е малко положително число, така че „да се доближи до “ да означава, че лежи в интервала , което може да се запише и със знака за абсолютна стойност – [2]. Тогава изказът „когато клони към “ индикира, че се отнасяме към стойностите на , чието разстояние от е по-малко от някое положително число δ (малка буква делта от гръцката азбука), т.е. стойностите на при или , може да се изрази с . Първото неравенство означава, че разстоянието между и е по-голямо от и, че , а следващото неравенство показва, че е на разстояние от .
Горната дефиниция на лимита е вярна, дори ако . Функцията не е необходимо да бъде дефинирана при .
Например, ако
то тогава не е дефинирана (виж делене на нула), но когато се доближава до 1, се доближава до 2:
f(0.9) | f(0.99) | f(0.999) | f(1.0) | f(1.001) | f(1.01) | f(1.1) |
1.900 | 1.990 | 1.999 | ⇒ недефинирана ⇐ | 2.001 | 2.010 | 2.100 |
Граница се въвежда и ако директното пресмятане на стойността на функция в разглеждана точка води до неопределеност от типа 0/0. Например директното пресмятяне на стойността на функцията
за води до резултат 0/0, който не е еднозначно дефиниран. Но ако изчислим стойността на същата функция за стойности на , близки до 0, например 0,0001, ще получим 1, т.е.
.
Лява и дясна граница на функция
[редактиране | редактиране на кода]В много случаи независимата променлива х клони към х0 чрез растящи редици от стойности, т.е. отляво, или чрез намаляващи редици от стойности, т.е. отдясно. Получените граници в тези случаи се наричат лява и дясна граница на функцията в зависимост от това дали аргументът остава съответно по-малък, или по-голям от стойността, към която клони. Бележат се със:
за лява граница и
за дясна граница.
Лява и дясна граница се определят в случаите, когато тези две стойности са различни – тогава функцията е прекъсната в дадената точка. Например лявата и дясната граница на функцията при , клонящо към , са съответно .
Неистинска граница на функция
[редактиране | редактиране на кода]Казва се, че функцията има неистинска граница или , ако за всяко произволно голямо число съществува такова число , че за всички , за които , е изпълнено неравенството , съответно f(x) < -C. Означава се:
- , .
Поведение на функциите в безкрайността
[редактиране | редактиране на кода]Поведението на дадена функция за много големи положителни и много малки отрицателни стойности на аргумента се определя със следните дефиниции:
Казва се, че
- и съответно
ако за произволно отнапред дадено съществува такова достатъчно голямо , че за всички или съответно за всички .
Основни теореми
[редактиране | редактиране на кода]Границите на съставни функции могат да се изчисляват въз основа на няколко теореми, свързващи границите на съставната функция с границите на съставляващите я функции. Така ако функциите и имат граница при , то:
- Теорема 1:
- Теорема 2:
- Теорема 3: където .
- Следствие 1: , където е константа.
- Следствие 2: , където е цяло положително число
При тези изчисления границите на съставната функция могат да бъдат неопределени, при което са възможни няколко вида неопределеност (недефинирано аритметично действие):
- Неопределеност от вида : Тя се получава от Теорема 3, ако и .
- Неопределеност от вида : Тя се получава от Теорема 3, ако и .
- Неопределеност от вида : Тя се получава от Теорема 1, ако и , то: , но може както да съществува, така и да не съществува.
- Неопределеност от вида : Тя се получава от Теорема 2, ако и
Граница на числова редица
[редактиране | редактиране на кода]Граница на дадена числова редица е число точно тогава, когато за всяко произволно малко положително число може да се намери такова число N(ε), че всички членове аn на редицата с номера n > N(ε) да попадат в интервала (l – ε, l + ε), т.е. да е изпълнено |an – l| < ε за всички n > N(ε).
С формализма на математическата логика това се записва по следния начин:
Еквивалентно, но по-интуитивно определение е следното: Дадено число е граница на числовата редица , ако всяка околност („всяка околност“ е интервалът за произволно ) съдържа всички членове на редицата с изключение на краен брой.
Ако дадена числова редица притежава граница, тогава редицата се нарича сходяща. В противен случай тя е разходяща. Понякога сходяща числова редица с граница нула се нарича нулева или безкрайно малка редица.
Например границата на редицата
при n, клонящо към безкрайност (бележи се n → ∞), е 0, тъй като колкото повече n расте, толкова повече намалява (и все повече се доближава до 0).
Редицата няма граница, понеже има две точки на сгъстяване: -1 и +1. За нито една от тези точки не е изпълнено условието „Всяка околност съдържа всички членове на редицата освен някакъв краен брой“, понеже съществуват две точки, всяка околност на които съдържа безкраен брой членове на редицата: -1 и 1. Редицата е ограничена и отгоре, и отдолу, т.е. съгласно теоремата на Болцано – Вайерщрас съществуват две числови редици: а_{2n} (всички четни членове на редицата) и а_{2n+1} (всички нечетни членове на редицата), които са сходящи: границите им са съответно +1 и -1.
Свойства на границите на редици
[редактиране | редактиране на кода]- Ако редиците (an), (bn) и (cn) са сходящи и клонят съответно към a, b, c, то
за bn ≠ 0 и ≠ 0.
- за c = const.
при с1 = const, c2 = const.
- при b > 0, a > 0, b ≠ 1.
- при а > 0 и произволно р.
Основни теореми за граници на редици
[редактиране | редактиране на кода]- Всяка сходяща числова редица е ограничена, но не всяка ограничена числова редица е сходяща.
- Границата на всяка сходяща числова редица е еднозначно определена. Тя не може да има две различни граници.
- Ако за всички членове на сходящата редица (аn) при са изпълнени неравенствата то тези неравенства са изпълнени и за границата а на редицата:
- Ако са три сходящи редици, такива че и , то .
Вижте също
[редактиране | редактиране на кода]Източници
[редактиране | редактиране на кода]- ↑ Stewart, James (2008). Calculus: Early Transcendentals (6th ed.). Brooks/Cole. ISBN 978-0-495-01166-8.
- ↑ Larson, Ron; Edwards, Bruce H. (2010). Calculus of a single variable (Ninth ed.). Brooks/Cole, Cengage Learning. ISBN 978-0-547-20998-2.
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Limit (mathematics) в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |