Учудване – Уикипедия
Учудването е емоция сравнима с изненадата и при която хората почувстват нещо рядко или неочаквано.[1][2] За разлика от изненадата обаче, учудването е по-позитивно по своята валентност и може да продължи за по-дълги периоди. Също специфично се свързва с любопитството и желанието за научни открития.[3] Учудването е често сравнявано с благоговението,[4] но то съдържа в себе си по-скоро страх или уважение, отколкото радост. Докато учудването е емоция, която води до наука, благоговението често е асоциирано с чудеса и свръхестествени явления в религии на откровението като Християнството.
Източници
[редактиране | редактиране на кода]- ↑ Учудвам в РБЕ
- ↑ РБЕ: чудя и чудя се
- ↑ Harvard University Press: Wonder, the Rainbow, and the Aesthetics of Rare Experiences by Philip Fisher // Архивиран от оригинала на 2009-12-05. Посетен на 2009-06-05.
- ↑ faculty.virginia.edu[неработеща препратка]
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Wonder (emotion) в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |