Łysostopek wodnisty – Wikipedia, wolna encyklopedia

Łysostopek wodnisty
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

pieczarkowce

Rodzina

Omphalotaceae

Rodzaj

łysostopek

Gatunek

łysostopek wodnisty

Nazwa systematyczna
Gymnopus aquosus (Bull.) Antonín & Noordel
Mycotaxon 63: 363 (1997)

Łysostopek wodnisty (Gymnopus aquosus (Bull.) Antonín & Noordel.) – gatunek grzybów należący do rodziny Omphalotaceae[1].

Systematyka i nazewnictwo

[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Gymnopus, Omphalotaceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1781 r. Jean Baptiste Bulliard nadając mu nazwę Agaricus aquosus. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadali mu w 1997 r. Vladimir Antonín i Machiel Evert Noordeloos, przenosząc go do rodzaju Gymnopus[1].

Synonimy naukowe[1]:

  • Agaricus aquosus Bull. 1781
  • Collybia aquosa (Bull.) P. Kumm. 1871
  • Collybia aquosa (Bull.) P. Kumm. 1871 var. aquosa
  • Collybia dryophila var. aquosa (Bull.) Quél. 1886
  • Collybia dryophila var. oedipus Quél. 1888
  • Marasmius dryophilus var. aquosus (Bull.) Rea 1922
  • Marasmius dryophilus var. oedipus (Quél.) Rea 1922

Nazwę polską podał Władysław Wojewoda w 2003 r., dawniej gatunek ten w polskim piśmiennictwie mykologicznym opisywany był przez Franciszka Błońskiego jako bedłka wodnista[2].

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]
Kapelusz

O średnicy 2,5–6,5 cm, gładki i nagi. Za młodu półkulisty lub łukowaty, u starszych okazów natomiast płaski, o lekko wklęśniętym środku. Brzeg ostry, za młodu podwinięty, potem wyprostowany, u starszych okazów faliście powyginany i czasami wygięty do góry. Jest higrofaniczny; w czasie suchej pogody jest niemal biały, w czasie wilgotnej natomiast ma kolor od jasnożółtego do ochrowego i brzegi prześwitująco karbowane[3][4].

Blaszki

Gęste, cienkie, przyrośnięte do trzonu, w kolorze od białego do kremowego. Ich ostrza są tego samego koloru i oszronione[3].

Trzon

Wysokość 2–7 cm, grubość 2–4 mm, cylindryczny, rurkowato dęty, kruchy. Charakterystyczną cechą jest rozszerzenie trzonu u podstawy oraz różowawa grzybnia obrastająca podstawę trzonu. Powierzchnia gładka i naga, w górnej części ma barwę bladożółtą, poza tym w takim samym kolorze jak kapelusz[3].

Miąższ

Cienki, jasnożółty, wodnisty. Smak nieznaczny, zapach przyjemny, grzybowy[3].

Wysyp zarodników

Biały. Zarodniki o kształcie od elipsoidalnego do wrzecionowatego, gładkie. Na jednym z końców posiadają dzióbek. Rozmiary: 5–7,5 × 3–4 μm[4].

Występowanie i siedlisko

[edytuj | edytuj kod]

Znany jest tylko w Europie. Jest szeroko rozprzestrzeniony, ale niezbyt częsty[5]. W Polsce jego rozprzestrzenienie i częstość występowania nie są znane. Do 2003 r. w piśmiennictwie naukowym podano 6 jego stanowisk na terenie Polski[2].

Zazwyczaj występuje w grupkach składających się z kilku owocników[4]. Występuje na niżu i na terenach podgórskich w lasach liściastych, mieszanych i iglastych i na torfowiskach. Rośnie na ziemi, zazwyczaj w trawach, mchach i w ściółce leśnej. Owocniki pojawiają się od maja do sierpnia[3].

Znaczenie

[edytuj | edytuj kod]

Grzyb jadalny[3].

Gatunki podobne

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d Index Fungorum [online] [dostęp 2013-03-05].
  2. a b Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1.
  3. a b c d e f g h Pavol Škubla, Wielki atlas grzybów, Poznań: Elipsa, 2007, ISBN 978-83-245-9550-1.
  4. a b c d Łysostopek wodnisty Gymnopus aquosus [online] [dostęp 2013-02-25].
  5. Discover Life Maps [online] [dostęp 2016-01-10].