Acemetacyna – Wikipedia, wolna encyklopedia

Acemetacyna
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny

C21H18ClNO6

Masa molowa

415,83 g/mol

Wygląd

żółty lub zielonkawy krystaliczny proszek[1]

Identyfikacja
Numer CAS

53164-05-9

PubChem

1981

DrugBank

DB13783

Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)
Klasyfikacja medyczna
ATC

M01AB11

Acemetacyna (łac. acemetacinum) – organiczny związek chemiczny, lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, hamujący COX-1 i COX-2. Działa przeciwzapalnie, wykazuje również właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Acemetacyna jest estrem indometacyny, która jest jej głównym aktywnym metabolitem.

Farmakokinetyka

[edytuj | edytuj kod]

Acemetacyna łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego, jest wydalana w 40% z moczem w postaci metabolitów, reszta z kałem.

Wskazania

[edytuj | edytuj kod]

Acemetacyna jest stosowana głównie w chorobie zwyrodnieniowej stawów, ponadto w przewlekłych zapaleniach stawów, mięśni i ścięgien, reumatoidalnym zapaleniu stawów, bólu pooperacyjnym, ostrych napadach dny moczanowej i łuszczycowym zapaleniu stawów.

Interakcje

[edytuj | edytuj kod]

Acemetacyna może zwiększać stężenie digoksyny i litu we krwi. Stosowana łącznie z lekami przeciwzakrzepowymi, kortykosteroidami i innymi NLPZ zwiększa ryzyko krwawienia, zwłaszcza z przewodu pokarmowego. Lek ten może również opóźniać wydalanie penicylin, osłabiać działanie hipotensyjne leków moczopędnych i innych leków obniżających ciśnienie krwi.

Przeciwwskazania

[edytuj | edytuj kod]

Acemetacyny nie powinny stosować osoby z zaburzeniami układu krwiotwórczego, czynną lub nawracającą chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, nadwrażliwością na inne NLPZ, kobiety w III trymestrze ciąży i dzieci do 14 roku życia.

Działania niepożądane

[edytuj | edytuj kod]

Po zażyciu acemetacyny mogą wystąpić: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, utajone krwawienia z przewodu pokarmowego, owrzodzenie żołądka i jelit nawet z perforacją, senność, uczucie zmęczenia, szum w uszach. Lek ten może nasilać objawy padaczki, choroby Parkinsona, zaburzeń psychicznych. Podczas leczenia chorzy nie powinni prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać maszyn.

Preparaty

[edytuj | edytuj kod]
  • Rantudil Forte – kapsułki 60 mg
  • Rantudil Retard – kapsułki o przedłużonym uwalnianiu 90 mg

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d Farmakopea Polska IX, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Warszawa: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, 2011, s. 4574, ISBN 978-83-88157-77-6.
  2. Acemetacin, [w:] DrugBank [online], University of Alberta, DB13783 (ang.).
  3. a b Acemetacin, [w:] ChemIDplus [online], United States National Library of Medicine [dostęp 2010-05-16] (ang.).
  4. Acemetacyna, [w:] Indeks Leków MP, opis substancji, Medycyna Praktyczna [dostęp 2011-05-01].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • J.K. Podlewski, A. Chwalibogowska-Podlewska, Leki współczesnej terapii, wyd. 17, 2005.