Albert Breyer – Wikipedia, wolna encyklopedia

Albert Breyer
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

21 grudnia 1888?/2 stycznia 1889
Żyrardów

Data i miejsce śmierci

11 września 1939
Warszawa

Zawód, zajęcie

nauczyciel

Dzieci

Richard Breyer

Albert Breyer (ur. 21 grudnia 1888?/2 stycznia 1889 w Żyrardowie[1][2], zm. 11 września 1939 w Warszawie) – polsko-niemiecki nauczyciel, działacz mniejszości niemieckiej, publicysta i oficer Wojska Polskiego[1].

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Breyer według rosyjskich dokumentów urodził się 21 grudnia 1888. Początkowo uczył się w szkole podstawowej w Żyrardowie, następnie w 1905 ukończył szkołę handlową Henryka Zirklera w Łodzi. W 1906 zdał egzamin dla nauczycieli szkół podstawowych. Początkowo pracował jako nauczyciel w podłódzkich wsiach. W latach 1906–1908 pracował jako nauczyciel w prywatnej szkole w Koluszkach, następnie w latach 1909–1910 w prywatnej szkole K. Weigelta w Łodzi. W latach 1911–1913 uczył w publicznej szkole wiejskiej w Leosinie. W międzyczasie ukończył seminarium dla nauczycieli języka niemieckiego[1].

W 1914 w wyniku wybuchu I wojny światowej został powołany do armii carskiej, w wyniku czego podjął naukę w szkole oficerskiej w instytucie wojskowym w Petersburgu. Tam również pracował jako nauczyciel i zdobył uprawnienia do nauki w szkołach średnich. Dzięki koneksjom udało mu się uniknąć wysłania na front. Podczas rewolucji październikowej przebywał w Charkowie[1].

W latach 1918–1919 przebywał w Brzezinach gdzie uczył w niemieckiej szkole podstawowej. W międzyczasie nawiązał kontakt z Adolfem Eichlerem, który wpłynął na polityczne zaangażowanie Breyera i jego prace badawcze. Breyer został członkiem „Deutsche Lehrerverein” (Stowarzyszenia Nauczycieli Niemieckich) oraz działał na rzecz utrzymania niemieckich szkół państwowych w Łodzi[1].

W 1920 wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej – do służby w Wojsku Polskim zgłosił się na ochotnika. W latach 1919–1925 pracował w niemieckim gimnazjum w Zgierzu, gdzie uczył przyrody, geografii, fizyki chemii i rysunku[1]. Po zamknięciu „Schulverband” (pol. Stowarzyszenia Szkolnego) Eichlera oraz „Deutcher Verein” przez władze polskie Breyer podtrzymał współpracę z Eichlerem, który wyjechał do Prus Wschodnich, gdzie działał na rzecz przyłączenia tych ziem do Niemiec[3]. W tym okresie był współtwórcą „Deutscher Volksverband” (Niemieckie Stowarzyszenie Ludowe) oraz współtworzył czasopismo „Volksfreund”[4] oraz publikował artykuły w „Volksfreund” i „Lodzer Freie Presse”, a także zaangażował się w próby założenia wolnego kościoła luterańskiego, który miał zostać „bardziej niemiecką” alternatywą dla kościoła augsbursko-luterańskiego w Polsce. Zintensyfikowane działania na rzecz mniejszości niemieckiej przyczyniły się w 1925 do utraty przez niego posady w zgierskiej szkole[1]. Od 1926 pracował w Niemieckiej szkole dla chłopców i dziewcząt Emila Kaschuba w Sompolnie[4]. Od 1927 publikował w „Deutsche Blätter in Polen” – dodatku do „Deutsche Wissenschaftliche Zeitschrift für Polen” Hermanna Rauschninga i Alfreda Lattermanna(inne języki). W latach 1928–1929 zdał egzaminy uniwersyteckie w Krakowie i Warszawie, zyskując uprawnienia do nauczania w gimnazjach[1].

Po 1929 w trakcie pobytu w Sompolnie Breyer prowadził badania związane z pochodzeniem etnicznych Niemców w centralnej Polsce, na terenie: ziemi dobrzyńskiej, doliny Wisły, Kujaw, okolic Kalisza, Błot nadwarciańskich, terenów przemysłowych Łodzi i okolic oraz Piotrkowa Trybunalskiego. Podczas podróży prowadził rozmowy z pastorami, nauczycielami, mieszkańcami miejscowości, notował treści ksiąg kościelnych a zgromadzone materiały uzupełniał o obserwacje przyrody, geografii, cech osadnictwa i zwyczajów. Od 1930 publikował w czasopiśmie „Deutsche Wissenschaftliche Zeitschrift für Polen”, a od 1934 w „Deutsche Monatshefte in Polen” wydawanym przez Alfreda Lattermanna i Viktora Kaudera.

W 1934 Breyer po przekształceniu szkoły, w której pracował w szkołę podstawową został jej dyrektorem. W tym samym roku została opublikowana książka „Deutsche Aufbaukräfte in der Entwicklung Polens” (Niemieckie siły w budowie rozwoju Polski) Kurta Lücka – Breyer współtworzył w niej rozdział pt. „Die Entstehung der deutschen Industrie in Polen, vor allem in Kongresspolen” (Pojawienie się przemysłu niemieckiego w Polsce, zwłaszcza w Kongresówce). W 1937 Breyer stracił posadę dyrektora w Sompolnie za swoją działalność polityczną, w tym samym roku Deutsches Ausland-Institut(inne języki) w Stuttgarcie przyznał mu srebrny medal. W 1938 Breyer przeniósł się do Poznania, gdzie podjął pracę w niemieckiej księgarni prowadzonej przez Kurta Lücka. W latach 1939–1939 publikował liczne artykuły „Deutsche Monatshefte in Polen” i „Deutsche wissenschaftliche Zeitschrift für Polen”. Opublikował również historię Sompolna i okolic w ramach magazynu „Unsere Heimat”[1].

W 1939, będąc oficerem rezerwy Wojska Polskiego został zwerbowany do działań wojennych. Na początku wojny został ranny – umarł 11 września 1939 w szpitalu wojskowym w Warszawie. W 1940 Uniwersytet w Breslau przyznał Breyerowi nagrodę Nicolaus-Kopernicus-Preis[1].

Życie prywatne

[edytuj | edytuj kod]

Breyer urodził się w Żyrardowie jako syn Gustawa Ferdynanda Breyera i Berty z domu Schön. W trakcie pobytu w Petersburgu ożenił się z Adelą Raths, z którą miał troje dzieci. Jego synem był niemiecki historyk – Richard Breyer[1].

Został pochowany w zbiorowej mogile na cmentarzu wojskowym na Powązkach. W maju 1940 przeniesienia jego ciała na Cmentarz Św. Łukasza w Poznaniu (obecnie Park Manitiusa w Poznaniu) dokonała „Gräberzentrale” (pol. centrala grobowa)[2].

Upamiętnienie

[edytuj | edytuj kod]
  • Okupacyjne władze niemieckie Łodzi po jego śmierci zmieniły ul. ks. Ignacego Skorupki na Albert-Breyer-Straße, po 1945 patronem ulicy był Stanisław Worcell, a w latach 90. XX w. ul. ponownie nazywała się ul. ks. Ignacego Skorupki[5][6].
  • Tom. XII „Deutsche Gestalter und Ordner im Osten. Forschungen zur deutsch-polnischen Nachbarschaft im Ostmitteleuropäischen Raum” pod redakcją Kurt Lücka – historyka i podpułkownika SS oraz historyka Alfreda Lattermanna(inne języki) został zadedykowany doktorowi Erhardowi Patzerowi oraz Albertowi Breyerowi[7].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g h i j k Upstream Vistula – Albert Breyer Curriculum Vitae [online], www.upstreamvistula.org [dostęp 2022-10-31].
  2. a b Breyer, Albert – Kulturstiftung [online] [dostęp 2022-10-31] (niem.).
  3. Adolf Eichler, Albert Breyer. Zum Gedächtnis an den deutschen Kämpfer im Osten, „Deutsche Post aus dem Osten, Arbeitsgemeinschaft von Vereinen deutscher Kolonisten aus der Ukraine und Polen”, 12 (1), Berlin, styczeń 1940.
  4. a b Albert Breyer – Schulmann und Siedlungsforscher, „Ostdeutsche Gedenktage 1989. Persönlichkeiten und historische Ereignisse”, Bonn 1988, s. 9–11.
  5. Lodz Streets Database, without Polish and German Characters: Part 2 [online], kehilalinks.jewishgen.org [dostęp 2022-10-29].
  6. Zmiany Nazw Ulic I Placów W Łodzi | PDF [online], Scribd [dostęp 2022-10-29] (ang.).
  7. Kurt. Lück, Deutsche Gestalter und Ordner im Osten., Historische Gesellschaft im Wartheland, 1940, OCLC 866774331 [dostęp 2022-10-29].