Arboretum Wirty – Wikipedia, wolna encyklopedia

Arboretum Wirty
Ilustracja
Arboretum w Wirtach – wejście
Państwo

 Polska

Województwo

 pomorskie

Miejscowość

Wirty

Powierzchnia

33,61 ha

Data założenia

1875

Położenie na mapie gminy Zblewo
Mapa konturowa gminy Zblewo, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Arboretum Wirty”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Arboretum Wirty”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Arboretum Wirty”
Położenie na mapie powiatu starogardzkiego
Mapa konturowa powiatu starogardzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Arboretum Wirty”
Ziemia53°53′59″N 18°22′42″E/53,899722 18,378333
Strona internetowa
Widok ogólny
Plan arboretum

Arboretum Wirtyogród dendrologiczny położony w miejscowości Wirty nad Jeziorem Borzechowskim, w gminie Zblewo, powiat starogardzki, województwo pomorskie. Znajduje się pod zarządem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, leży na terenie Nadleśnictwa Kaliska – Leśnictwo Wirty, oddział 37.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

W szkółce drzew owocowych w latach 1875–1880 nadleśniczy nadleśnictwa Wirty Adam Putrich wprowadził szpalerowe nasadzenie drzew owocowych, w latach 1890–1898 przy współpracy prof. Adama Schwappacha, założył 29 powierzchni doświadczalnych badających sposoby naturalizacji i aklimatyzacji oraz możliwości wykorzystania gospodarczego drzew obcego pochodzenia. Założono księgi, w których zapisywano obserwacje, a do wybuchu I wojny światowej wyniki badań publikowano w fachowych pismach. W zapisach tych brak jest informacji o pochodzeniu materiału szkółkarskiego. Na przełomie XIX i XX zgromadzono tu wielką kolekcję róż.

W tym czasie przy współpracy z ogrodami botanicznymi w Berlinie i Eberswalde powstała część ogrodu stanowiąca zaczątek ogrodu botanicznego z kolekcją dendrologiczną. Pierwszą inwentaryzację ogrodu i charakterystykę gatunków przeprowadzono w 1924. Kolejny spis został dokonany w latach 1955–1958. Zarejestrowano 90 gatunków drzew liściastych i 140 iglastych.

Do lat pięćdziesiątych XX w. staraniem nadleśniczych Kazimierza Szulisławskiego i Józefa Pozorskiego wzbogacono kolekcję o nową aleję drzew egzotycznych i zajmujące około 0,44 ha alpinarium. Wielkie zniszczenia w drzewostanach spowodował huragan z 2 listopada 1981 r., który powalił większość najstarszych daglezji[1]. Część nasadzeń zniszczyły mroźne zimy w latach 50. XX w. i w latach 1987–1988, kiedy to w styczniu temperatury dochodziły do -30 stopni[2].

W latach 1984–1988 zasadzono m.in. wiele drzew dalekowschodnich oraz rozpoczęto prace projektowe nowego układu przestrzennego. Obecnie powiększono powierzchnię ogrodu włączając tereny dawnych szkółek i rozbudowano skalny ogród. W utrzymaniu i rozbudowie ogrodu oraz w pracach badawczych czynnie uczestniczy, obok służby leśnej, Instytut Dendrologii PAN w Kórniku.

Kolekcja

[edytuj | edytuj kod]

Obecnie na terenie 39 kwater (33,61 ha) rośnie blisko 145 gatunków, odmian i form roślin iglastych i 310 liściastych, a także około 150 gatunków runa leśnego. W arboretum znajduje się jedyny w Polsce okaz orzecha pośredniego. Ogród podzielony jest na cztery części: ogród dendrologiczny, roślinność europejska, amerykańska i azjatycka. Poszczególne części dzielą się na kwatery poprzedzielane drogami i oznaczone cyframi. Kolekcja arboretum dzieli się na dwie części. Część parkowa obejmuje kolekcję drzew iglastych i liściastych wysadzanych rzędami wzdłuż ścieżek. Część leśna przylegająca bezpośrednio do jeziora Borzechowskiego, poprzecinana jest dolinkami z okazami drzew egzotycznych i blisko dwustuletnich drzew krajowych.

Zaplecze gospodarcze składa się z budynku administracyjno-biurowego, wyłuszczarni szyszek, komór do sortowania i przechowywania nasion, magazynu szyszek, tuneli foliowych i szklarni.

Edukacja

[edytuj | edytuj kod]

W lesie powstała ścieżka dydaktyczna o długości około 2,7 km, pozwalająca poznać różne typy lasów oraz sposoby ich zagospodarowania oraz ochrony.

Na terenie arboretum znajduje się grób syna założyciela ogrodu Adama Putricha.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. 10 magicznych miejsc Kociewia. Ogród botaniczny Arboretum Wirty. kociewiacy.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-02)]..
  2. Nadleśniczy Fyrdel o Wirtach i nadleśnictwie. kociewiacy.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-04-25)]..

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Irena Wasilewska, Wirty, „Aura”, nr 7/1994, s. 15.
  • Urszula Nawrocka-Grześkowiak, Władysław Bugała, Przewodnik po arboretum Wirty, część leśna, Wirty 2003.
  • Krzysztof Frydel, Lech J. Zdrojewski, Głównie to Arboretum Wirty, ale też bliższe i dalsze okolice, Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2008.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]