Bette Nesmith Graham – Wikipedia, wolna encyklopedia
Imię i nazwisko urodzenia | Bette Clair McMurry |
---|---|
Data i miejsce urodzenia | |
Data i miejsce śmierci | |
Zawód, zajęcie | wynalazca, przedsiębiorca |
Bette Nesmith Graham (ur. 23 marca 1924[1] w Dallas, zm. 12 maja 1980 w Richardson) – amerykańska sekretarka, wynalazca korektora i przedsiębiorca.
Życiorys
[edytuj | edytuj kod]Bette Clair McMurry urodziła się 23 marca 1924 roku w Dallas w Teksasie[1]. Porzuciła liceum w wieku 17 lat i zapisała się na kurs sekretarek[2]. W wieku 19 lat wyszła za mąż za Warrena Nesmitha. Z tego związku urodził się syn, Michael Nesmith – członek zespołu The Monkees. Po powrocie męża z frontu II wojny światowej wystąpiła o rozwód i odtąd samotnie wychowywała syna[1].
Od 1951 roku pracowała jako sekretarka W.W. Overtona, prezesa zarządu Texas Bank and Trust. W tym też okresie zaczęła mieć problem z nowymi elektrycznymi maszynami do pisania, które produkowały tekst nie dający się usunąć biurową gumką. Wobec braku możliwości efektywnego poprawiania błędów w tekstach zaczęła eksperymentować w celu uzyskania skutecznego korektora. Inspiracją stali się dla niej malarze malujący okna. Zamiast szukać środka, który usunie tusz, postanowiła stworzyć korektor, który będzie maskować stary tekst[2].
Wynalazek, który nazwała Mistake Out, szybko stał się bardzo popularny wśród innych sekretarek w firmie[2]. Nesmith zdała sobie sprawę, że produkt ma szansę dobrze się sprzedawać. W 1956 roku otworzyła w swoim domu firmę Mistake Out Company; tam też produkowała i butelkowała swój produkt. W butelkowaniu pomagał jej syn i jego koledzy. Wkrótce potem została zwolniona z banku z powodu zaniedbywania pracy, co pozwoliło jej skupić się wyłącznie na własnej firmie[1]. Mimo sukcesu finansowego cały czas pracowała nad ulepszeniem swojego wynalazku, a wersję uznaną za ostateczną przemianowała na Liquid Paper (1958). W tym samym roku złożyła wniosek patentowy i wniosek o zastrzeżenie znaku towarowego[2].
Początkowo sprzedawała ok. stu sztuk miesięcznie. W 1957 magazyn The Office poświęcił jej produktowi notkę. W tym momencie sprzedaż znacząco zaczęła rosnąć, m.in. dzięki koncernowi General Electric, który złożył duże zamówienie. W 1962 roku Nesmith ponownie wyszła za mąż; jej mężem został Robert Graham. Firma szybko zwiększała sprzedaż; w 1968 roku osiągnięto milion sprzedanych korektorów[1]. Do 1967 roku przedsiębiorstwo posiadało własny biurowiec i zautomatyzowaną linię produkcyjną[2]. W 1975 roku Nesmith Graham rozwiodła się z drugim mężem[1].
Nesmith Graham sprzedała firmę koncernowi Gillette Corporation w 1979 roku za 47,5 miliona dolarów[1].
Zmarła 12 maja 1980 roku w Richardson w Teksasie[3].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b c d e f g Liquid Paper. [w:] Inventor of the Week Archive [on-line]. Massachusetts Institute of Technology. MIT School of Engineering, 2006. [dostęp 2013-01-31]. (ang.).
- ↑ a b c d e Bette Nesmith Graham. Liquid Paper Inventor. Famous Women Inventors, 2008. [dostęp 2013-01-31]. (ang.).
- ↑ Dies at 56, The Tuscaloosa News za Associated Press, 15 maja 1980 [dostęp 2013-01-31] .