Blair Witch Project – Wikipedia, wolna encyklopedia

Blair Witch Project
The Blair Witch Project
Ilustracja
Gatunek

horror, thriller

Rok produkcji

1999

Data premiery

25 stycznia 1999
3 marca 2000 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

86 min

Reżyseria

Daniel Myrick,
Eduardo Sánchez

Scenariusz

Daniel Myrick,
Eduardo Sánchez

Muzyka

Tony Cora

Zdjęcia

Neal Fredericks

Scenografia

Ben Rock,
Ricardo Moreno

Montaż

Daniel Myrick,
Eduardo Sánchez

Produkcja

Robin Cowie,
Gregg Hale

Wytwórnia

Haxan Films

Dystrybucja

Artisan Entertainment

Budżet

22 000 USD[1]
lub 60 000 USD[2]

Blair Witch Projectamerykański horror filmowy w konwencji found footage z 1999 roku, wyreżyserowany przez Daniela Myricka i Eduardo Sáncheza, stylizowany na paradokument. Światowa premiera filmu odbyła się 25 stycznia 1999 roku podczas Sundance Film Festival. W maju tego samego roku film został zaprezentowany podczas Festiwalu Filmowego w Cannes. Na ekrany polskich kin trafił w marcu kolejnego roku. Realizacja filmu kosztowała zaledwie kilkadziesiąt tysięcy dolarów, podczas gdy zyski z dystrybucji wyniosły ponad dwieście czterdzieści osiem milionów dolarów[3]. Sukces komercyjny przyczynił się do powstania sequela w roku 2000 – Księgi cieni: Blair Witch 2 (w Polsce – rok 2001). Planowano powstanie prequela Blair Witch Project, jednak ten został zawieszony[4]. W 2016 wydano kolejny sequel, wyreżyserowany przez Adama Wingarda. Na motywach dylogii powstała trylogia gier komputerowych z gatunku survival horror.

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Film zrealizowany jest na wzór filmu dokumentalnego. Wiele scen nakręconych zostało za pomocą zwykłej kamery video. Zabieg ten dodał filmowi klimatu; miał także wzbudzić u widza poczucie, że ogląda wydarzenia, które naprawdę miały miejsce.

Troje studentów wybiera się do lasu Black Hills, niedaleko miejscowości Burkittsville w stanie Maryland, aby nakręcić dokument o legendarnej wiedźmie z Blair, rzekomo zamieszkującej okoliczne lasy. Z lasu nigdy jednak nie wrócili. Około roku po ich zaginięciu w ruinach domu Rustina Parra odnalezione zostają ich taśmy, na których uwieczniona jest ich kilkudniowa wędrówka po lesie. Jak się okazuje, w niedługim czasie po wejściu do lasu trójka bohaterów zaczyna słyszeć dziwne głosy i dostrzegać niepokojące zjawiska. Niedługo później okazuje się, że zabłądzili i nie mogą dostać się do swojego samochodu. Za wszelką cenę starają się przeżyć w lesie, co jednak nie okazuje się takie proste – coś złego naprawdę zamieszkuje lasy Black Hills. Josh znika w tajemniczych okolicznościach, niedługo później Heather i Michael otrzymują „paczkę” zawierającą makabryczną przesyłkę. W końcu, kierowani krzykami, docierają do ruin domu Rustina Parra, który porywał i mordował dzieci z pobliskiego miasteczka. W tym pomieszczeniu zarejestrowane zostały ostatnie minuty nagrań z kamer Heather i Michaela, na których widać ich desperackie próby odnalezienia kolegi. W obu przypadkach rejestrowany obraz nagle się urywa, pozostawiając widza samego z wieloma pytaniami.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Jako film stylizowany na paradokument, Blair Witch Project zawiera ograniczoną obsadę, której członkowie nie są w większości aktorami profesjonalnymi lub są osobami anonimowymi. Przed zdjęciami do Blair Witch Project, główni bohaterowie nie wystąpili w więcej niż jednym filmie, co miało potęgować u widza wrażenie, iż bohaterowie filmu nie są aktorami i są rzeczywistymi ofiarami klątwy leśnej wiedźmy.

Role główne

[edytuj | edytuj kod]

Pozostałe role

[edytuj | edytuj kod]
  • Bob Griffith jako niski rybak
  • Ed Swanson jako rybak w okularach
  • Jackie Hallex jako kobieta z dzieckiem
  • Jim King jako przepytywana osoba
  • Mark Mason jako mężczyzna w żółtej czapce
  • Patricia DeCou jako Mary Brown
  • Sandra Sánchez jako kelnerka

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]