Ciemnosmreczyńska Siklawa – Wikipedia, wolna encyklopedia

Ciemnosmreczyńska Siklawa
Ilustracja
Dolna część Ciemnosmreczyńskiej Siklawy
Kontynent

Europa

Państwo

 Słowacja

Rzeka zasilająca

Ciemnosmreczyński Potok

Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Ciemnosmreczyńska Siklawa”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Ciemnosmreczyńska Siklawa”
Ziemia49°11′38″N 20°01′26″E/49,193889 20,023889

Ciemnosmreczyńska Siklawa (słow. Vajanského vodopád, Temnosmrečinský vodopád) – wodospad znajdujący się w Dolinie Ciemnosmreczyńskiej w słowackiej części Tatr Wysokich. Ciemnosmreczyńską Siklawę tworzą wody Ciemnosmreczyńskiego Potoku, który wypływa z Niżniego Ciemnosmreczyńskiego Stawu w Dolinie Ciemnosmreczyńskiej. Wodospad ten ma wysokość ok. 30 m i opada z dolnego progu Doliny Ciemnosmreczyńskiej. W odległości ok. 150 m na północny wschód od Ciemnosmreczyńskiej Siklawy przebiega czerwono znakowany szlak turystyczny, który biegnie od rozdroża w Ciemnych Smreczynach do Niżniego Ciemnosmreczyńskiego Stawu.

Nazwa Ciemnosmreczyńskiej Siklawy pochodzi od Ciemnych Smreczyn w Dolinie Koprowej. Nazewnictwo słowackie (Temnosmrečinský vodopád) ma podobne pochodzenie, drugi wariant tegoż nazewnictwa (Vajanského vodopád) upamiętnia Svetozára Hurbana-Vajanskiego – słowackiego pisarza, publicystę i polityka.

Ciemnosmreczyńskiej Siklawie poświęcony jest fragment jednego z wierszy Jana Kasprowicza – II sonetu z cyklu Krzak dzikiej róży w Ciemnych Smreczynach.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]