Cornelia Schlosser – Wikipedia, wolna encyklopedia
Cornelia Schlosser (1895) | |
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Data i miejsce śmierci | |
Narodowość | |
Ważne dzieła | |
listy |
Cornelia Friederica Christiana Schlosser[1] urodzona jako Cornelia Goethe (ur. 7 grudnia 1750 we Frankfurcie nad Menem, zm. 8 czerwca 1777 w Emmendingen) – siostra Johanna Wolfganga von Goethego, autorka listów[1].
Życiorys
[edytuj | edytuj kod]Była córką Johanna Caspara Goethego i Cathariny Elisabeth Textor Goethe. Miała trzech braci i dwie siostry. Czworo z jej rodzeństwa bardzo wcześnie umarło. Została tylko ona i jej brat, Johann Wolfgang[2].
Rodzeństwo Goethe było jak bliźnięta, nierozłączne. Cornelia uczyła się razem ze swoim bratem. Brała lekcje łaciny, angielskiego, włoskiego, a przede wszystkim francuskiego. Pobierała lekcje śpiewu i gry na fortepianie, uczyła się rysunku i tańca[1]. Surowy, pedantyczny ojciec nadzorował nauczanie swoich dzieci, które kształciły się w domu[1][3].
W 1765 relacje pomiędzy rodzeństwem zmieniły się. Johan Wolfgang mógł studiować, co nie było dane jego siostrze, która musiała zostać w domu i uczyć się kobiecych obowiązków – sprzątania, gotowania i dbania profesjonalnie o dom[1].
W latach 1767–1769 Cornelia Goethe prowadziła tajny dziennik z listami w języku francuskim[1]. Pisała po kryjomu do przyjaciółki – Kathariny Fabricius. Dziewczyny analizowały w swojej korespondencji brak równouprawnienia pomiędzy mężczyznami, a kobietami. Większość listów dziewczyn zostało po latach spalone przez jej brata, Johanna Wolfganga[1], który był przeciwnikiem tego, żeby kobiety były tak samo traktowane, jak mężczyźni. Jej brat uważał – tak samo, jak jego ojciec, że miejsce kobiety jest w domu[1].
Mimo tego, że Goethe nie widziała żadnych powodów, żeby w przyszłości wychodzić za mąż, to w wieku 23 lat, jak na tamte czasy było to bardzo późno – wyszła za mąż, za Johanna Georga Schlossera[1] – najlepiej opłacanego urzędnika w mieście, przyjaciela jej brata. Ślub odbył się 1 listopada 1773[3]. Jednak ich małżeństwo nie było szczęśliwe. Cornelia mieszkała w małym miasteczku Emmendingen i była tam bardzo samotna. Para mimo wszystko po jakimś czasie doczekała się swojego pierwszego, dziecka, córki[1] – Marii Anny Louisy[3], urodzonej 28 października 1774[3]. Poród nie był łatwy. Po porodzie Schlosser wpadła w depresję[4], która trwała dwa lata. Mimo tego trzy lata po urodzeniu pierwszej córki przyszła na świat jej druga córka[1], Catharina Elizabeth Julie[3], która urodziła się 10 maja 1777[3]. Cornelia Schlosser tym razem ledwo ten poród przeżyła[1]. Zmarła 8 czerwca 1777, w wieku 27 lat[4].
Została pochowana na starym cmentarzu w Emmendingen.
Listy i sekretna korespondencja (1767-1769)[5], korespondencja z rodziną i przyjaciółmi
[edytuj | edytuj kod]W latach 1765–1767 Goethe Schlosser korespondowała ze swoim bratem, który studiował w Lipsku. Tylko ich wszystkie listy przetrwały, ponieważ Johann Wolfgang po latach większość listów swojej siostry i matki spalił.
Od 1767 do 1769 Cornelia korespondowała w sekrecie ze swoją przyjaciółką – Kathariną Fabricius. Kobiety prowadziły pamiętnik z listami. W tych raportach, opisach i scenach Cornelia i Katharina przyglądały się bliżej społeczeństwu we Frankfurcie, a dokładniej roli kobiet. Zakazom i nakazom. Ich listy czytane krok po kroku brzmiały, jak powieść, która opisywała desperackie cierpienie kobiet.
W 1990, we Fryburgu wydano listy Cornelii Goethe – Briefe und Correspondance Secrete (1767–1769) – (pol. Listy i sekretna korespondencja (1767–1769)). Te, które przetrwały[6].
Rodzina[7]
[edytuj | edytuj kod]- Johann Caspar Goethe – ojciec;
- Catharina Elisabeth Goethe – matka;
- Johann Georg Schlosser – mąż;
- Maria Anne Louisa Schlosser – córka;
- Catharina Elizabeth Julie Schlosser – córka;
- Hermann Jacob Goethe – brat;
- Georg Adolf Goethe – brat;
- Johann Wolfgang von Goethe – brat;
- Catharina Elisabeth Goethe – siostra;
- Johanna Maria Goethe – siostra.
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b c d e f g h i j k l Cornelia Goethe. fembio.org. [dostęp 2020-03-18]. (niem.).
- ↑ Catharina Elisabeth Goethe. fembio.org. [dostęp 2020-03-18]. (niem.).
- ↑ a b c d e f Frauen in der Geschichte: Das tragische Leben der Cornelia Schlosser. suedkurier.de. [dostęp 2017-03-10]. (niem.).
- ↑ a b Sigrid Damm: Sigrid Damm – Cornelia Goethe. gute-literatur-meine-empfehlung.de. [dostęp 1992]. (niem.).
- ↑ Cornelia Goethe: Cornelia Friederica Christiana Goethe (1750–1777). goethezeitportal.de. [dostęp 2020-03-18]. (niem.).
- ↑ Cornelia Goethe: Briefe und Correspondance Secrete (1767–1769). abebooks.de. [dostęp 2020-03-18]. (niem.).
- ↑ Katharina Elisabeth Goethe. geni.com. [dostęp 2020-03-18]. (niem.).