Der Sturm (czasopismo) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Der Sturm
Ilustracja
Okładka z drzeworytem Franza Marca, sierpień 1926
Częstotliwość

tygodnik, dwutygodnik

Państwo

 Rzesza Niemiecka

Adres

Berlin

Wydawca

Herwarth Walden

Tematyka

kultura

Pierwszy numer

3 marca 1910

Ostatni numer

1932

Der Sturm – czasopismo poświęcone sztuce ekspresjonizmu, ukazujące się w Berlinie w latach 1910–1932, początkowo jako tygodnik, później dwa razy w miesiącu.

Pierwszy numer ukazał się 3 marca 1910 roku z podtytułem „Tygodnik poświęcony kulturze i sztuce”. Wydawcą był Herwarth Walden, który wraz ze swoją pierwszą żoną Else Lasker-Schüler mieszkał w Berlinie-Wilmersdorfie przy Katharinenstraße 5. Czasopismo popierało wszystkie kierunki ówczesnej awangardy: dadaizm, futuryzm, ekspresjonizm i kubizm. Środowisko skupione wokół czasopisma utworzyło grupę artystyczną o tej samej nazwie.

Do grona współpracowników należeli literaci, m.in.: Peter Altenberg, Max Brod, Richard Dehmel, Anatole France, Knut Hamsun, Arno Holz, Karl Kraus, Selma Lagerlöf, Else Lasker-Schüler, Alfred Lichtenstein, Adolf Loos, Heinrich Mann, Paul Scheerbart i René Schickele. Wydawano też albumy dzieł Oskara Kokoschki, monografie Wasila Kandinskiego i pisma Herwartha Waldena, poświęcone teorii sztuki. Obrazy związanych z czasopismem artystów ukazywały się też w formie pocztówek.

Czasopismo „Der Sturm” stało się ośrodkiem wielu inicjatyw artystycznych. W roku 1912 powstała galeria Sturmu, w roku 1917 księgarnia Sturmu, w roku 1918 scena Sturmu, a w roku 1916 założono szkołę artystyczną Sturmu w której wykładali m.in. Oskar Kokoschka i Wassily Kandinsky oraz malarze z grup Die Brücke i Der Blaue Reiter.

Powiązania „Sturmu” z awangardą francuską, które uległy podczas I wojny światowej zerwaniu, zostały wznowione po jej zakończeniu, lecz już w mniejszym zakresie.

Po dojściu do władzy Hitlera twórczość środowiska została zaliczona do „sztuki zdegenerowanej”.

W roku 1970 wydawnictwo Kraus w Liechtensteinie wydało reprinty wszystkich zeszytów czasopisma.

Literatura

[edytuj | edytuj kod]
  • Georg Brühl: Herwarth Walden und „Der Sturm”. DuMont, Köln 1983, ISBN 3-7701-1523-6.
  • Herwarth Walden: Einblick in die Kunst. Der Sturm, Berlin 1924.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]