Dez Fafara – Wikipedia, wolna encyklopedia

Dez Fafara
Ilustracja
Dez Fafara (2014)
Imię i nazwisko

Bradley James Fafara

Data i miejsce urodzenia

12 maja 1966
Santa Barbara, Kalifornia

Gatunki

heavy metal

Zawód

wokalista

Aktywność

od 1994

Wydawnictwo

Roadrunner Records

Powiązania

Roadrunner United

Zespoły
Coal Chamber (1994–2003, od 2011)
DevilDriver (od 2002)

Dez Fafara, właśc. Bradley James Fafara (ur. 12 maja 1966 w Santa Barbara w stanie Kalifornia) – amerykański wokalista. Były wokalista zespołu Coal Chamber[1]. Od 2002 roku członek formacji DevilDriver[2].

W 2006 roku piosenkarz został sklasyfikowany na 74. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według Hit Parader[3].

Działalność artystyczna

[edytuj | edytuj kod]

Coal Chamber

[edytuj | edytuj kod]

Wraz z grupą Coal Chamber Dez nagrał trzy albumy studyjne: Coal Chamber (1997), która uzyskała status złotej płyty, Chamber Music (1999), oraz Dark Days (2003).

DevilDriver

[edytuj | edytuj kod]

Wraz z DevilDriver Dez nagrał cztery albumy: DevilDriver (2003), The Fury of Our Maker’s Hand (2005), The Last Kind Words (2007), Pray for Villains (2009) oraz minialbum Head on to Heartache (2008)[4]. W 2008 roku zespół został nominowany do Golden God Award dla najbardziej przełomowego zespołu metalowego. W 2011 miał premierę piąty album studyjny grupy Beast[5]. Ze względu na częstotliwość wydawanych płyt i stałe koncertowanie, DevilDriver uchodzi za jeden z najbardziej zapracowanych zespołów w swoim środowisku muzycznym. Dez Fafara wykorzystuje każdy czas na tworzenie nowych utworów – jak przyznał: "jeśli jesteś muzykiem, powinieneś pisać każdego dnia, więc ja piszę piosenkę każdego dnia"[6]. W 2013 wydano szósty album DevilDriver pt. Winter Kills[7], zaś na 13 maja 2016 (dzień po 50. urodzinach Fafary) zaplanowano premierę siódmego albumu grupy pt. Trust No One[8].

Współpraca

[edytuj | edytuj kod]

Dez pojawił wziął udział w nagraniach dwunastu ścieżek dźwiękowych, m.in.: do filmu Krzyk 3 Wes'a Cravena. Fafara nagrał również wokalizy do utworu "Baptized In The Redemption" wydanej z okazji 25-lecia działalności wytwórni muzycznej Roadrunner Records na albumie Roadrunner United. Współpracował także z Ozzym Osbournem tworząc przeróbkę utworu "Shock The Monkey" pierwotnie autorstwa Petera Gabriela, z Nikkim Sixx (utwór "Where is God Tonight?") oraz Philem Anselmo (w jego projekcie pobocznym Viking Crown).

Życie prywatne

[edytuj | edytuj kod]

Fafara pochodzi z rodziny o portugalsko-sycylijskich korzeniach. Wywodzi się z klasy robotniczej tzw. niebieskich kołnierzyków[9]. Jego ojciec, Tiger Fafara, był robotnikiem budowlanym. Poza tym występował w amerykańskim sitcomie Wiercipięta (ang. Leave It To Beaver) z lat 1957-1963 jako "Tooey Brown". Ojczym Deza Fafary jest Polakiem, z tego względu artysta posiada na ciele wytatuowanego orła[10].

Żona wokalisty Anahstasia pojawiła się na okładce drugiego albumu zespołu Coal Chamber zatytułowanego Chamber Music. Ma z nią trójkę synów: Kaleba (ur. 1991), Tylera (ur. 1995) i Simona (ur. 1998). Utwór "Tyler's Song" z albumu Chamber Music został zadedykowany synowi Tylerowi. Simon gościnnie udzielił swojego głosu w utworze "Tirades of Truth" na albumie The Last Kind Words z 2007 (miał wówczas 9-lat). Wszyscy synowie wystąpili w teledysku DevilDriver do utworu "Clouds Over California"[11]. Jak przyznał w 2009, konsekwentnie trzyma własną rodzinę z dala od tras koncertowych swoich zespołów, a dzieci od stylu życia w którym przebywa – uznając, że "kobieta nie należy do statku pirackiego" a "bycie w drodze nie jest dobrym miejscem dla rodziny". Jego rodzina traktuje to ze zrozumieniem[12]. Mimo wszystko Fafara dba o najbliższych, spędza z nimi wolny czas i zabiera ich na wspólne podróże po całym świecie.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]