Dogma – Wikipedia, wolna encyklopedia

Dogma
Gatunek

fantasy
komedia
przygoda

Data premiery

Polska: 24 listopada 2000 Świat: 12 października 1999

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

130 min

Reżyseria

Kevin Smith

Scenariusz

Kevin Smith

Główne role

Ben Affleck, Salma Hayek, Alanis Morissette

Muzyka

Howard Shore

Zdjęcia

Robert D. Yeoman(inne języki)

Scenografia

Robert Holtzman

Kostiumy

Abigail Murray(inne języki)

Montaż

Scott Mosier(inne języki), Kevin Smith

Produkcja

View Askew Productions(inne języki)
STK

Wytwórnia

Lions Gate Films

Budżet

10 000 000$

Strona internetowa

Dogmaamerykański film fabularny (połączenie komedii o tematach religijnych z filmem fantastycznym) z 1999 w reżyserii Kevina Smitha. Dogma jest czwartym filmem z serii filmów o New Jersey, które napisał reżyser i scenarzysta Kevin Smith. W każdym z nich bierze udział para bohaterów Jay i Cichy Bob (Silent Bob). Po raz pierwszy pojawili się w filmie Clerks – Sprzedawcy. Poprzez podejmowaną tematykę i humorystyczny sposób jej przedstawienia, w połączeniu z wulgaryzmami używanymi przez bohaterów, film Dogma wzbudził kontrowersje wśród konserwatywnej widowni katolickiej. Znalazł się m.in. w pierwszej dziesiątce „Najbardziej antykatolickich filmów wszech czasów” (na pozycji 6.), według rankingu opublikowanego przez amerykańskie pismo katolickie „Faith & Family”[1].

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Dwaj aniołowie Loki i Bartleby przed tysiącami lat popadli w niełaskę Boga i zostali za karę zesłani z Nieba do Wisconsin, skąd chcieliby dostać się z powrotem do domu. Dowiadują się, że pewien kardynał z New Jersey, z okazji wprowadzania w życie kampanii promocyjnej „Katolicyzm, wow!” i otwarcia nowego kościoła w New Jersey, obiecał wszystkim ludziom, którzy wejdą do nowej świątyni, odpuszczenie grzechów i zbawienie. Loki i Bartleby planują stać się śmiertelnymi ludźmi przez pozbawienie się skrzydeł i wejście do kościoła, po czym po śmierci trafić do Nieba. Plan ten w razie jego powodzenia dowiódłby jednak, że mogą oni postąpić wbrew woli boskiej i Bóg nie jest nieomylny, a w konsekwencji doprowadziłby do zniszczenia całego istniejącego świata. W związku z tym anioł Metatron ukazuje się Bethany, katoliczce prowadzącej klinikę aborcyjną (ostatniej żyjącej krewnej Jezusa) i nakazuje jej przeprowadzenie „krucjaty”, mającej na celu powstrzymanie pary aniołów od przekroczenia progu świątyni. W zadaniu tym pomaga jej dwóch proroków, którymi okazują się być Jay i Cichy Bob. Na pomoc zjawia się również trzynasty apostoł, Rufus - według jego słów, pominięty w Ewangeliach, z uwagi na czarny kolor skóry. Pomocą służy jej też Serendipity (Muza). Plany uczestników krucjaty stara się jednak pokrzyżować demon Azrael, chcący przy pomocy Lokiego i Bartleby'ego zrealizować własny cel zniszczenia świata.

Protesty

[edytuj | edytuj kod]

Film wzbudził krytykę środowisk katolickich. Przeciwko jego rozpowszechnianiu odbywały się demonstracje, m.in. w Poznaniu i Łodzi[2].

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Najbardziej antykatolickie filmy wszech czasów (film.onet.pl)
  2. Zygmunt Kałużyński, Kino na nowy wiek, wyd. 1, Wrocław: Siedmioróg, 2001, s. 149, ISBN 83-7162-982-6, OCLC 53159862 [dostęp 2022-11-09].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]