Elektrownia Jądrowa Lubiatowo-Kopalino – Wikipedia, wolna encyklopedia
Państwo | |
---|---|
Województwo | |
Status | Proponowana/Planowana |
Właściciel | |
Liczba bloków energetycznych | 3 × 1250 MW (AP-1000) |
Moce | |
Łączna moc: | |
- elektryczna brutto | 3750 MW |
Położenie na mapie województwa pomorskiego | |
Położenie na mapie Polski | |
54,7961°N 17,7875°E/54,796100 17,787500 |
Elektrownia Jądrowa „Choczewo” – planowana pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce, o mocy elektrycznej do 3750 MWe[1].
Technologia
[edytuj | edytuj kod]Technologia, która ma zostać użyta do jej budowy pochodzi od amerykańskiej firmy Westinghouse[2]. W pierwszej lokalizacji miałyby powstać trzy reaktory AP1000[3]. Do chłodzenia reaktorów ma być wykorzystana woda z Bałtyku, doprowadzona długimi na 5,5 km rurami[4]. W procesie wyboru dostawcy technologii, którzy finalnie zostali wybrani przez rząd, oprócz amerykańskiej firmy znalazły się także południowo-koreański KHNP i francuski EDF[5][6]. Firma Westinghouse była wśród firm, które w poprzednim podejściu w 2011 roku wyraziły chęć budowy elektrowni jądrowej w Polsce; W tamtym czasie chęć uczestnictwa w projekcie wyraziły także Areva i General Electric[7].
Za decyzją o wyborze technologii AP-1000 firmy Westinghouse w pierwszej polskiej elektrowni jądrowej stanęły głównie czynniki mające na celu zacieśnienie współpracy politycznej, militarnej oraz gospodarczej pomiędzy rządem polskim i amerykańskim[5][6].
Lokalizacja
[edytuj | edytuj kod]Na początku procesu wyboru lokalizacji rozpatrywano aż 92 potencjalne miejsca[8]. 8 stycznia 2010 roku Ministerstwo Gospodarki podało listę 28 miejscowości, które są brane pod uwagę pod kątem lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce[9]. Analizy lokalizacji uwzględniły m.in. takie czynniki jak właściwości terenu, dostępność wody chłodzącej, położenie względem terenów objętych formami ochrony przyrody, w tym obszarów Natura 2000 oraz obecne i możliwe do rozbudowy elementy infrastruktury jak na przykład sieci energetyczne, drogowe czy kolejowe. Wyniki analiz potwierdziły sprzyjające warunki do wybudowania elektrowni jądrowej w województwie pomorskim[8]. 25 listopada Polska Grupa Energetyczna, odpowiedzialna w tamtym czasie za projekt pierwszej elektrowni, wskazała trzy potencjalne lokalizacje elektrowni jądrowej: Żarnowiec, Choczewo, Gąski[10]. Grunty we wskazanych lokalizacjach należą albo do Skarbu Państwa, ewentualnie do Lasów Państwowych, albo – jak w przypadku Żarnowca – częściowo do PGE[10]. Po zawężeniu do terenu Pomorza, dwie z lokalizacji – Żarnowiec oraz Lubiatowo-Kopalino – poddane zostały jeszcze bardziej szczegółowym badaniom, które potwierdziły, że druga z wymienionych jest „najkorzystniejszym dla środowiska i bezpiecznym dla ludzi” wariantem[8].
5 sierpnia 2015 roku rozpoczęto postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla tej inwestycji[11]. Elementem niezbędnych do ich wydania są konsultacje z krajami, na które inwestycja może mieć wpływ[12]. W 2017 spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PJE) rozpoczęła wielowymiarowe badania środowiskowe, których realizacja jest wymagana prawem w przypadku realizacji projektów jądrowych. Te badania obejmowały 32 obszary tematyczne, w tym z zakresu geologii, sejsmiki, hydrologii czy demografii[13]. W wyniku badań spółka przygotowała raport środowiskowy , który w marcu 2022 został złożony do GDOŚ[13]. Dokumentacja obejmowała 19 tys. stron[14]. Wynika z niego, że preferowanym miejscem budowy elektrowni jądrowej jest Choczewo – gmina wiejska w Polsce[15]. Choczewo leży bezpośrednio nad Morzem Bałtyckim w północnej części województwa pomorskiego, w powiecie wejherowskim, w okolicach miejscowości Lubiatowo, Kierzkowo i Kopalino. W zachodniej jej części leżą pojedyncze zabudowania byłej jednostki wojskowej[10]. Na potrzeby tej inwestycji ma być zarezerwowany obszar o powierzchni 688 ha, z czego lasy zajmują 542 ha. Trwałe wylesienie ma dotyczyć 335-356 ha lasów[16]
W październiku 2022 ruszyły konsultacje transgraniczne ws. budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu skierowane do państw sąsiednich w sprawie budowy choczewskiej elektrowni[15]. W lipcu 2023 konsultacje te zakończyły się w których stanowiska wyraziło 14 państw: Austria, Białoruś, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Holandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Słowacja, Szwecja, Ukraina i Węgry[17][18][19]. Dokumentacja dla konsultacji została przekazana stronom zainteresowanym we wrześniu 2022 i zawierała 1200 stron opracowania[17]. Uwagi w formie pisemnej zgłosiły Austria, Białoruś, Dania, Estonia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Słowacja, Szwecja, Ukraina oraz Węgry. Na prośbę Austrii, Danii, Łotwy i Niemiec strona polska zorganizowała w Warszawie międzyrządowe konsultacje transgraniczne w formie spotkania ekspertów w trybie art. 5 Konwencji z Espoo[17]. Po zakończeniu konsultacji transgranicznych rozpoczęły się konsultacje społeczne w kraju, w tym możliwość zapoznania się z dokumentacją sprawy oraz złożenia uwag i wniosków[20][21][22], które trwały do 18 sierpnia 2023[23].
19 września 2023 wydana została decyzja środowiskowa dla tej lokalizacji[24][25][26]; Według oceny GDOŚ realizacja i eksploatacja elektrowni – przy zachowaniu wskazanych w raporcie rozwiązań technicznych, technologicznych i organizacyjnych, a także przy spełnieniu środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia określonych w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nie będzie wiązała się z wystąpieniem znaczącego negatywnego oddziaływania na środowisko[11][27].
26 października 2023 wojewoda pomorski poinformował o wydaniu decyzji o ustaleniu lokalizacji dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” w gminie Choczewo[28][29]. 8 stycznia 2024 PEJ poinformowały, że Minister Rozwoju i Technologii wydał kończące etap rozpatrywania sprawy przez organa administracji publicznej postanowienie stwierdzające niedopuszczalność odwołania złożonego od tej decyzji, co potwierdza, że lokalizacja „Lubiatowo-Kopalino” w gminie Choczewo jest już ostateczna[30][31]. Uzyskanie decyzji lokalizacyjnej otworzyło możliwość podejmowania dalszych działań dotyczących budowy elektrowni. Chodzi m.in. o wskazanie konkretnych działek pod budowę[5].
Kontrowersje
[edytuj | edytuj kod]9 stycznia 2024 premier Donald Tusk oświadczył: „Na pewno trwać będzie jeszcze przez chwilę gorąca dyskusja, czy lokalizacja jest najszczęśliwsza, ale tu głos muszą mieć fachowcy. Jeśli okaże się, że nie ma innej możliwości i to jest optymalna lokalizacja, okolice Choczewa, to będziemy kontynuować inwestycję. Na razie robimy szybki audyt i sprawdzamy, czy na pewno ta lokalizacja jest optymalna”[32][33], a 13 stycznia w mediach opublikowano wypowiedzi kwestionujące słuszność tej lokalizacji autorstwa wojewody pomorskiego Beaty Rutkiewicz i wicemarszałka województwa pomorskiego Leszka Bonny[34]. 15 stycznie Dziennik Bałtycki zacytował słowa Beaty Rutkiewicz, która oświadczyła: „decyzja środowiskowa dla lokalizacji w Lubiatowie została wydana, ale cały czas rozważamy, czy słusznie. Są też różne głosy na temat wybranej technologii. Najbliższe miesiące będą decydujące”[35]. Sytuacja ta stała się szeroko komentowana w mediach: cytowani przez media znawcy tematu zauważają, że zmiana lokalizacji na tym etapie oznaczała by wiele lat opóźnienia dochodzące do 10 lat[35] oraz wielomilionowe starty co w praktyce może przełożyć się na „uśmiercenie projektu”[36][37][38][39][40][41][42][43][44][45]. Opóźnienie o 10 lat w przypadku zmiany lokalizacji potwierdza także Ministerstwo Klimatu i Środowiska[46]. Sytuacja ta wywołała dyskusję polityczną z wyraźnymi stanowiskami od przedstawicieli różnych ugrupowań wchodzących w skład Sejmu X kadencji[47][48][49]. Pomorski Urząd Wojewódzki na swoim profilu na Facebooku poinformował, że „Podczas spotkania 17.01.2024 r. w Chojnicach Wojewoda Pomorska wskazała, że w związku z dużą ilością uwag oraz rozmów, które prowadziła zasadne jest powtórne przyjrzenie się i przeanalizowanie wydanej decyzji środowiskowej dla lokalizacji elektrowni w Lubiatowie”[35]. 18 stycznia przedstawiciel biura wojewody Krystian Kłos potwierdził słowa Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oświadczając, że Pani Wojewoda w Chojnicach przyznała jedynie, że „konieczne jest przeprowadzenie analizy, czy decyzje były wydawane w sposób prawidłowy i zgodny z prawem”[50]. Poseł PiS Kacper Płażyński[51] po kontroli 19 stycznia w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim poinformował, że jedyny dokument na który powołuje się Wojewoda Pomorski przy swoim stanowisku to Memorandum z 2023[52], przy czym zaznaczył, że „w memorandum z marca 2023 roku, o którym mówił wicemarszałek Leszek Bona oraz wojewoda Beata Rutkiewicz, nie ma ani jednego słowa krytyki pod adresem budowy tej elektrowni w Choczewie”[53].
Stanowisko w sprawie zajęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które oświadczyło: „Nie ma podstaw do zmiany lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu – poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Decyzja o lokalizacji elektrowni jądrowej w gminie Choczewo jest ostateczna”[54][46][55]. Współpraca polsko-amerykańska na rzecz rozwoju energetyki jądrowej w Polsce była jednym z tematów rozmów podczas spotkania minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski i ambasadora USA w Warszawie Markia Brzezinskiego, które odbyło się 19 stycznia[56].
„Rzeczpospolita” zauważa, że decyzja środowiskowa GDOŚ nie jest jeszcze prawomocna i obecnie nie jest możliwe wskazanie terminu zakończenia postępowania odwoławczego – wnioski o ponowne rozpatrzenie sprawy zostały wniesione przez: 5 osób fizycznych oraz Stowarzyszenie Obrony Naturalnych Obszarów Nadmorskich Bałtyckie SOS, Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA oraz reprezentowane przez jedną osobę: Stowarzyszenie Federacja Zielonych w Białymstoku, Stowarzyszenie Zielony Białystok, Stowarzyszenie Innowacyjny Białystok, Stowarzyszenie Innowacyjna Polska, Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych przez Urząd Miasta w Białymstoku, Stowarzyszenie www.i.warszawa.pl, Fundacja Instytut Białowieski oraz Fundacja Towarzystwo Ulepszania Świata[57].
Budowa
[edytuj | edytuj kod]We wrześniu 2022 firma PEJ złożyła do Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o uzyskanie ogólnej opinii, dotyczącej weryfikacji analiz bezpieczeństwa planowanych elektrowni jądrowych[15].
W lipcu 2023 PEJ poinformowały o wydaniu przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska decyzji zasadniczej[58], umożliwiającej inwestorowi ubieganie się o kolejne niezbędne zezwolenia administracyjne, takie jak m.in. decyzja o ustaleniu lokalizacji, a następnie zezwolenie na budowę (wniosek o wydanie decyzji zasadniczej PEJ złożyła w MKiŚ w kwietniu 2023[59]) oraz o podpisaniu z Urzędem Morskim w Gdyni porozumienia określającego zasady współpracy przy budowie konstrukcji morskiej (MOLF, ang. Marine Off-Loading Facility) służącej do rozładunku elementów do budowy elektrowni, które przypłyną drogą morską[60].
W 2023 spółka Polskie Elektrownie Jądrowe otrzymała prawo do dysponowania terenem na potrzeby prac przygotowawczych oraz budowy obiektu, a także późniejszej eksploatacji elektrowni jądrowej[5]. Etap projektowania jest przewidziany na lata 2024–2025, a jego zakończenie w 2026[24]. Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem, budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW; Kolejne bloki będą wdrażane co 2–3 lata[61][62][63].
We wrześniu 2023 Polskie Elektrownie Jądrowe oraz amerykańskie firmy: Westinghouse i Bechtel podpisały umowę na zaprojektowanie i budowę elektrowni[64][65], przy czym liderem konsorcjum na etapie projektowania elektrowni będzie Westinghouse, a w czasie budowy – Bechtel[66][67][68]. Kilka dni później Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie zapewnienia finansowania budowy na obszarze gminy Choczewo (lub w alternatywnej lokalizacji na obszarze gmin Gniewino i Krokowa) elektrowni jądrowej o łącznej mocy elektrycznej do 3750 MWe z wykorzystaniem technologii reaktorów AP1000 z USA[69], a w czerwcu – uchwałę ustanawiającą program wspierania inwestycji infrastrukturalnych, przewidujący przeznaczenie w latach 2023–2029 ponad 4,7 mld zł na wsparcie inwestycji w zakresie infrastruktury drogowej, kolejowej oraz hydrotechnicznej w woj. pomorskim[70].
Odbiór społeczny
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Uchwała w sprawie zapewnienia finansowania budowy elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa – Kancelaria Prezesa Rady Ministrów – Portal Gov.pl [online], Kancelaria Prezesa Rady Ministrów [dostęp 2024-01-19] (pol.).
- ↑ Podpisano umowę dot. pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Zbudujemy ją razem z USA [online], www.pap.pl [dostęp 2024-01-19] .
- ↑ Pierwsza polska elektrownia jądrowa z decyzją o ustaleniu lokalizacji [online], energetyka24.com, 26 października 2023 [dostęp 2024-01-19] (pol.).
- ↑ Plany elektrowni atomowej w Polsce są już gotowe. Oto jakie cudo techniki powstanie w Choczewie [online], Bizblog.pl – serwis biznesowy, 12 kwietnia 2022 [dostęp 2024-01-19] (pol.).
- ↑ a b c d Marcin Haber , Pierwsza polska elektrownia jądrowa, czyli co wiemy o projekcie, który ma zrewolucjonizować nasz system [online], Wprost, 22 listopada 2023 [dostęp 2024-01-19] (pol.).
- ↑ a b KRO (oprac.), Wybór wykonawcy elektrowni atomowej ma się ku końcowi. „Decyzja do końca roku” [online], www.money.pl, 21 października 2022 [dostęp 2024-01-19] (pol.).
- ↑ Atomowy poker nad Wisłą. Kto wybuduje pierwszą elektrownię jądrową w Polsce? [online], forsal.pl, 24 listopada 2011 [dostęp 2024-01-19] (pol.).
- ↑ a b c Alicja Choinka , Choczewo. Elektrownia jądrowa. Porozumienie między samorządami [online], Dziennik Bałtycki, 16 lutego 2022 [dostęp 2024-01-19] (pol.).
- ↑ Ministerstwo Gospodarki: lista lokalizacji dla elektrowni jądrowej | Forsal.pl – Giełda, Waluty, Finanse.
- ↑ a b c PGE podała trzy potencjalne lokalizacje elektrowni jądrowej – Wiadomości – Biznes w INTERIA.PL.
- ↑ a b Elektrownia jądrowa na Pomorzu. Zapadła ważna decyzja [online], biznes.interia.pl [dostęp 2024-01-18] (pol.).
- ↑ Polska elektrownia jądrowa. Sześć państw uznało, że przekazane informacje są wystarczające [online], forsal.pl, 13 kwietnia 2023 [dostęp 2024-01-19] (pol.).
- ↑ a b Ministerstwo Klimatu i Środowiska: – Nie będzie zmiany lokalizacji elektrowni jądrowej [online], www.zawszepomorze.pl [dostęp 2024-01-19] (pol.).
- ↑ Zapis przebiegu posiedzenia – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej [online], www.sejm.gov.pl [dostęp 2024-01-21] .
- ↑ a b c Atom w Polsce. Pół miliarda wydatków, zanim wybrano lokalizację [online], Demagog [dostęp 2024-01-19] (pol.).
- ↑ Plany elektrowni atomowej w Polsce są już gotowe. Oto jakie cudo techniki powstanie w Choczewie [online], Bizblog.pl – serwis biznesowy, 12 kwietnia 2022 [dostęp 2024-01-19] (pol.).
- ↑ a b c GDOŚ: koniec konsultacji transgranicznych ws. elektrowni jądrowej na Pomorzu [online], energetyka24.com, 18 lipca 2023 [dostęp 2024-01-18] (pol.).
- ↑ Zakończyły się merytoryczne konsultacje transgraniczne ws. elektrowni jądrowej na Pomorzu [online], gov.pl [dostęp 2023-07-19] .
- ↑ Za nami konsultacje merytoryczne z państwami w ramach procedury transgranicznej dla budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu [online], ppej.pl [dostęp 2023-04-19] .
- ↑ Obwieszczenie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z 13 lipca 2023 r., znak: DOOŚ-OA.4205.1.2015.109 [online], gov.pl [dostęp 2023-07-19] .
- ↑ Udział społeczeństwa w sprawie pierwszej w Polsce Elektrowni Jądrowej [online], gov.pl [dostęp 2023-07-19] .
- ↑ Konsultacje społeczne w sprawie pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej… [online], Choczewo24.info, 19 lipca 2023 [dostęp 2024-01-19] (pol.).
- ↑ Czas na opinię społeczeństwa o atomie. Startują konsultacje w sprawie elektrowni jądrowej [online], www.green-news.pl [dostęp 2024-01-19] (pol.).
- ↑ a b Polskie Elektrownie Jądrowe komentują decyzję środowiskową dla elektrowni Lubiatowo-Kopalino [online], wnp.pl [dostęp 2024-01-18] (pol.).
- ↑ PGE Systemy S.A , Aktualności [online], ppej.pl [dostęp 2024-01-18] (pol.).
- ↑ PGE Systemy S.A , Aktualności [online], ppej.pl [dostęp 2024-01-19] (pol.).
- ↑ Pierwsza polska elektrownia jądrowa na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa [GDOŚ wydał decyzję środowiskową] [online], samorzad.infor.pl [dostęp 2024-01-18] (ang.).
- ↑ Polskie Elektrownie Jądrowe uzyskały decyzję o ustaleniu lokalizacji dla elektrowni jądrowej na Pomorzu [online], ppej.pl [dostęp 2023-10-26] .
- ↑ Elektrownia jądrowa. Wojewoda wydał kolejną decyzję [online], gdansk.uw.gov.pl [dostęp 2023-10-26] .
- ↑ Decyzja o ustaleniu lokalizacji dla elektrowni jądrowej na Pomorzu uzyskała status ostatecznej [online], twitter.com/PEJ_PL [dostęp 2024-01-10] .
- ↑ Elektrownia atomowa w Polsce. Jest decyzja lokalizacyjna [online], Rzeczpospolita [dostęp 2024-01-18] (pol.).
- ↑ Niepewna pierwsza elektrownia jądrowa? Audyt sprawdzi lokalizację [online], Bankier.pl, 9 stycznia 2024 [dostęp 2024-01-21] (pol.).
- ↑ Tusk o lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce [online], tvn24.pl [dostęp 2024-01-10] .
- ↑ Szef PSL o lokalizacji elektrowni jądrowej: odwracanie decyzji byłoby błędem [online], pap.pl [dostęp 2024-01-18] .
- ↑ a b c Zmiana lokalizacji elektrowni jądrowej opóźni budowę o 10 lat. Podjęto ostateczną decyzję [online], www.portalsamorzadowy.pl, 19 stycznia 2024 [dostęp 2024-01-19] (pol.).
- ↑ Zmiana lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce to strata wielu lat i pieniędzy [online], wnp.pl [dostęp 2024-01-19] (pol.).
- ↑ Elektrownia atomowa w Polsce. Wyborczy wiraż i szkodliwa rywalizacja [online], Rzeczpospolita [dostęp 2024-01-19] (pol.).
- ↑ Zmiana lokalizacji wstrzyma atom?. [dostęp 2024-01-19].
- ↑ Czarne chmury przed polskim atomem. [dostęp 2024-01-19].
- ↑ Prof. Marek Jeżabek: zmiana lokalizacji elektrowni atomowej spowoduje opóźnienie o minimum 2 lata – Polskie Radio 24 – polskieradio24.pl [online], polskieradio24.pl [dostęp 2024-01-19] (pol.).
- ↑ Zmiana lokalizacji elektrowni jądrowej to koniec inwestycji [online], wpolityce.pl [dostęp 2024-01-19] (pol.).
- ↑ MLG (oprac.), Zamieszanie wokół polskiego atomu. „To by oznaczało uśmiercenie projektu” [online], www.money.pl, 17 stycznia 2024 [dostęp 2024-01-19] (pol.).
- ↑ Ministerstwo klimatu o lokalizacji elektrowni jądrowej: decyzja jest ostateczna [online], Bankier.pl, 19 stycznia 2024 [dostęp 2024-01-19] (pol.).
- ↑ Zamieszanie z polską elektrownią atomową. „Fatalny pomysł, cofnie nas o lata” [online], Komputer Świat, 18 stycznia 2024 [dostęp 2024-01-19] (pol.).
- ↑ Burza po słowach Wojewody Pomorskiej. Co z lokalizacją elektrowni jądrowej? [online], oko.press [dostęp 2024-01-19] (pol.).
- ↑ a b Jest ostateczna decyzja ws. lokalizacji elektrowni jądrowej [online], www.rmf24.pl [dostęp 2024-01-20] (pol.).
- ↑ Zamieszanie wokół lokalizacji pierwszej elektrowni atomowej. Skutki mogą być katastrofalne [online], www.portalsamorzadowy.pl, 18 stycznia 2024 [dostęp 2024-01-19] (pol.).
- ↑ Burza po słowach wojewody ws. budowy elektrowni atomowej w Polsce. Zmiana lokalizacji wchodzi w grę? – Energia [online], www.farmer.pl, 18 stycznia 2024 [dostęp 2024-01-19] (pol.).
- ↑ Elektrowni atomowej nie będzie? Wojewoda reaguje, znany dziennikarz bije na alarm [online], salon24.pl, 18 stycznia 2024 [dostęp 2024-01-19] (pol.).
- ↑ Paweł Gospodarczyk , Nie dla „kolejnego pomnika polskiej głupoty”. Znów burza wokół atomu [online], www.money.pl, 19 stycznia 2024 [dostęp 2024-01-19] (pol.).
- ↑ Ministerstwo Klimatu i Środowiska: – Nie będzie zmiany lokalizacji elektrowni jądrowej [online], www.zawszepomorze.pl [dostęp 2024-01-20] (pol.).
- ↑ Poseł PiS interweniował ws. planowanej budowy elektrowni na Pomorzu [online], wnp.pl [dostęp 2024-01-20] (pol.).
- ↑ Ministerstwo Klimatu i Środowiska: – Nie będzie zmiany lokalizacji elektrowni jądrowej [online], www.zawszepomorze.pl [dostęp 2024-01-20] (pol.).
- ↑ Ministerstwo klimatu: brak podstaw do zmiany lokalizacji elektrowni jądrowej [online], www.pap.pl, 19 stycznia 2024 [dostęp 2024-01-20] (pol.).
- ↑ Nie ma podstaw do zmiany lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej – Ministerstwo Klimatu i Środowiska – Portal Gov.pl [online], Ministerstwo Klimatu i Środowiska [dostęp 2024-01-21] (pol.).
- ↑ Polsko-amerykańskie rozmowy o współpracy w zakresie energii [online], www.gov.pl, 19 stycznia 2024 [dostęp 2024-01-20] (pol.).
- ↑ Elektrownia atomowa w Polsce. Wiemy, kto chce zmiany decyzji środowiskowej [online], Rzeczpospolita [dostęp 2024-01-23] (pol.).
- ↑ Polskie Elektrownie Jądrowe z decyzją zasadniczą dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce [online], ppej.pl [dostęp 2023-07-12] .
- ↑ Polskie Elektrownie Jądrowe złożyły wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej [online], ppej.pl [dostęp 2023-04-19] .
- ↑ W ramach uchwalonego przez Rząd RP „Programu Wieloletniego” Urząd Morski w Gdyni wybuduje konstrukcję morską przy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce [online], ppej.pl [dostęp 2023-04-20] .
- ↑ Katarzyna Kaźmierczak-Milewska , Era jądrowa nadchodzi: Polska stawia na atom [online], kb.pl [dostęp 2024-01-18] (pol.).
- ↑ Koniec czekania. Polska będzie miała elektrownię jądrową. Atomowy kontrakt podpisany [online], nextgazetapl, 27 września 2023 [dostęp 2023-10-15] (pol.).
- ↑ Trzy elektrownie atomowe w Polsce. Gdzie będą zlokalizowane? Kto je wybuduje? [online], serwisy.gazetaprawna.pl, 31 października 2022 [dostęp 2024-01-19] (pol.).
- ↑ Jest decyzja wojewody. Wiadomo, gdzie powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa [online], nextgazetapl, 18 września 2023 [dostęp 2023-10-15] (pol.).
- ↑ Pierwsza polska elektrownia jądrowa jest w fazie projektowania [online], wnp.pl [dostęp 2024-01-19] (pol.).
- ↑ Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce powstanie w ramach konsorcjum spółek Westinghouse i BechtelPierwsza elektrownia jądrowa w Polsce powstanie w ramach konsorcjum spółek Westinghouse i Bechtel [online], ppej.pl [dostęp 2023-05-26] .
- ↑ Westinghouse and Bechtel Solidify Project Team for AP1000 Nuclear Power Program in Poland [online], westinghousenuclear.com [dostęp 2023-06-01] .
- ↑ Westinghouse and Bechtel Solidify Project Team for AP1000 Nuclear Power Program in Poland [online], bechtel.com [dostęp 2023-06-01] .
- ↑ Uchwała w sprawie zapewnienia finansowania budowy elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa [online], gov.pl [dostęp 2023-05-31] .
- ↑ Uchwała w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Program wspierania inwestycji infrastrukturalnych w związku z realizacją kluczowych inwestycji w zakresie strategicznej infrastruktury energetycznej, w tym elektrowni jądrowej, w województwie pomorskim [online], gov.pl [dostęp 2023-06-21] .