Filip Orlik – Wikipedia, wolna encyklopedia
Филиппъ Орликъ | |
![]() Filip Orlik na współczesnym obrazie Natalii Pawlusenko | |
Herb Nowina | |
Hetman Wojska Zaporoskiego | |
Rodzina | Orlikowie herbu Nowina (herb szlachecki) |
---|---|
Data i miejsce urodzenia | 11 października?/21 października 1672 |
Data i miejsce śmierci | 24 maja?/4 czerwca 1742 |
Ojciec | Stefan Orlik |
Matka | Irena Orlik |
Żona | Hanna z Hercyków |
Dzieci | Anastazja, Grzegorz, Michał, Warwara, Jakub, Marta, Maryna, Katarzyna |

Filip Orlik herbu Nowina[1] (ukr. Пилип Орлик, w języku środkowoukraińskim Филиппъ Орликъ, łac. Philippus Orlik, ur. 11 października?/21 października 1672 we wsi Kasuta koło Oszmiany[1], zm. 24 maja 1742 w Jassach[2]) – hetman kozacki na uchodźstwie (1710–1742), poeta, publicysta. Był jednym z autorów Konstytucji Benderskiej (1710) – aktu konstytucyjnego, który niektórzy historycy uznają za pierwszą ukraińską konstytucję, de facto stanowiącego projekt kozackiego społecznego kontraktu.
Życiorys
[edytuj | edytuj kod]Urodził się w Kosucie (powiat oszmiański, województwo wileńskie, obecnie rejon wilejski na Białorusi) w rodzinie szlacheckiej Orlików herbu Nowina, która miała czeskie, polskie oraz litewsko-białoruskie korzenie. Podczas wojen husyckich w XV wieku przodkowie Orlików wyemigrowały do Królestwa Polskiego, a stamtąd przeniosły się do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Ojciec Filipa Orlika, Stefan Orlik, był katolikiem, zginął w bitwie pod Chocimiem. Matka, Irena Orlik (z domu Małachowska) była prawosławna i w tym obrządku ochrzciła syna[3]. Przyszły hetman uczył się prawdopodobnie w kolegium jezuickim w Wilnie, później w Akademii Kijowsko-Mohylańskiej, którą ukończył prawdopodobnie w 1694 roku. Zdobył solidne wykształcenie, wykazywał szczególne uzdolnienia w dziedzinie teologii, filozofii, historii, poezji, retoryki i logiki, dobrze władał, oprócz ukraińskiego, także polskim, łaciną, cerkiewnosłowiańskim oraz innymi językami[4].
Istotną rolę w życiu Filipa Orlika odegrał jego nauczyciel, profesor retoryki i filozofii, myśliciel Stefan Jaworski, który później został metropolitą riazańskim. To on wspierał swojego ucznia w karierze w kancelariach kościelnych. Istnieje hipoteza, że Orlik „zamierzał się ostrzyc”, to jest zostać postrzyżonym na mnicha[5]. Jednak ostatecznie wybrał on karierę w administracji kozackiej. 23 listopada 1698 r. poślubił Hanną Hercyk, córkę pułkownika połtawskiego Pawła Hercyka. Hanna Hercyk była siostrą Grzegorza Hercyka, którego żoną była wnuczka hetmana Iwana Mazepy[6]. Zawarcie małżeństwa z Hanną Hercyk przyczyniło się do rozwoju kariery Orlika w administracji kozackiej. Mazepa został ojcem chrzestnym ich pierwszego syna Gregorza, który urodził się w 1702 roku[7].
W ciągu pierwszej dekady XVII wieku zrobił szybką karierę w Generalnej Kancelarii Wojskowej Hetmanatu. Pełnił funkcję kancelisty, następnie starszego kancelisty, a później rejenta. W roku 1708 został pisarzem generalnym Hetmanatu i najbliższym współpracownikiem hetmana Mazepy[8]. Po bitwie pod Połtawą wraz z nim, królem Szwecji Karolem XII i wieloma Kozakami emigrował na terytorium Imperium Osmańskiego. Król i hetman, a wraz z nimi Orlik zatrzymali się w miejscowości Bendery. 2 października 1709 Mazepa zmarł. Pół roku po jego śmierci, 5 (16) kwietnia 1710, Filip Orlik został obrany hetmanem. Tego dnia zatwierdzono zredagowane przez Orlika Konstytucję Benderską ("Pakty i konstytucje praw i wolności Wojska Zaporoskiego...") , które w historiografii ukraińskiej są uznawane przez niektórych historyków za pierwszą konstytucję Ukrainy[9]. Dokument ten został napisany w języku środkowoukraińskim oraz łacińskim[10]. "Pakty i konstytucje praw i wolności Wojska Zaporoskiego..." nigdy nie weszły w życie na lewym brzegu Dniepru[8]. 10 (21) maja 1710 roku wybór hetmana oraz "Pakty i konstytucje praw i wolności Wojska Zaporoskiego..." zostały oficjalnie zatwierdzone przez szwedzkiego monarchę.
Za poparciem Karola XII Filip Orlik wszedł w sojusz z Tatarami krymskimi oraz Imperim Osmańskim, a 8 listopada 1710 roku to ostatnie, wspierając hetmana, ogłosiło wojnę Rosji. wojnę z Moskwą. 8 listopada 1710 roku wypowiedziała wojnę Rosji. Na początku 1711 Orlik zawarł sojusz z chanem krymskim Dewletem II Girejem (Kairska umowa). Po zawarciu tego sojuszu, razem z Tatarami oraz Polakami pod dowództwem Józefa Potockiego – zwolennikami Stanisława Leszczyńskiego, ruszył na Ukrainę Prawobrzeżną[11]. Początkowo odnosił sukcesy w walkach z Rosjanami, później jednak, na wieść o nadchodzeniu dużych sił rosyjskich pod wodzą feldmarszałka Borysa Szeremietiewa hetmana opuścili Polacy, a wśród Tatarów następowały masowe dezercje i rabunki ukraińskiej ludności cywilnej. Siły Orlika stopniały na tyle, że był on zmuszony powrócić do Bender.
W 1714 roku Orlik, wraz z częścią starszyzny kozackiej, skorzystał z zaproszenia Karola XII i osiedlił się w Szwecji, gdzie mieszkał do 1720 roku. Z powodu szwedzko-rosyjskich rozmów pokojowych opuścił Szwecję i przebywał kolejno w Niemczech, Austrii oraz Rzeczypospolitej. W 1720, w dobie walki o oswobodzenie się Rzeczypospolitej spod kurateli carskiej po sejmie niemym[12][13], ułożył plan antycarskiego sojuszu[14]. W 1722 roku Orlik udał się do Imperium Osmańskiego, gdzie został osiedlony przez Turków w Salonikach. Mieszkając w tym mieście, nie przestał jednak poszukiwać wsparcia w różnych europejskich państwach, takich jak Francja, Wielka Brytania, Rzeczpospolita, Watykan, Saksonia, Prusy i inne. Wielokrotnie poruszał kwestie "sprawy ukraińskiej" i planował, wspólnie z synem Grzegorzem, kroki mające na celu uwolnienie Ukrainy spod moskiewskiego jarzma. Imperium Osmańskie próbowało wykorzystać Orlika podczas wojny rosyjsko-tureckiej (1735-1739), a on sam starał się angażować w sprawę ukraińską podczas wojny szwedzko-rosyjskiej[15]. Zmarł 24 maja 1742 roku w mołdawskich Jassach[16].
Rodzina
[edytuj | edytuj kod]Żoną Filipa Orlika była Hanna Hercyk (ur. 29 lipca 1683), która razem z mężem po bitwie pod Połtawą uciekła na tereny Imperium Osmańskiego (do Mołdawii), a następnie przeprowadziła się z mężem i dziećmi do Szwecji. Po wyjeździe ze Szwecji mieszkała przez pewien czas w Krakowie, we Wrocławiu, w Stanisławowie i niemal 15 lat przeżyła męża[17]. Mieli siedmioro dzieci:
- Anastazja (1699–1728)
- Grzegorz (1702, Baturyn – 1759)
- Michał (ur. 1704)
- Warwara (ur. 1707)
- Jakub (1711, Bendery – 1721)
- Marta (ur. 1713)
- Maryna (ur. 1715)
- Katarzyna (ur. 1718, zmarła w dzieciństwie).
Dziedzictwo
[edytuj | edytuj kod]
Filip Orlik pozostawił po sobie wiele listów, politycznych memoriałów, książek poetyckich, wielotomowy dziennik[18]. Po śmierci ukraińskiego hetmana, mołdawski hospodar Konstantyn Mavrokordat zajął się Archiwum Filipa Orlika. Aby je zachować, wysłał archiwum do posła Francji w Stambule markiza de Villeneuve, który przesłał je do zamku Detenwille, gdzie mieszkał syn Filipa – Grzegorz. Wśród Archiwum Filipa Orlika jest również dziennik Filipa Orlika[19].
Postać Filipa Orlika zainteresowała wielu historyków z różnych krajów, w tym ukraińskich (Mykoła Wasylenko, Taras Czuchlib), polskich (Józef Andrzej Gierowski, Piotr KrolI), rosyjskich (Tatiana Tairowa-Jakowlewa), francuskich (Iryna Dmytryszyn) oraz kanadyjskich (Orest Subtelny[20]). W czerwcu 2011 roku, z okazji 15. rocznicy uchwalenia Konstytucji Ukrainy oraz w ramach obchodów 295. rocznicy przyjęcia Konstytucji Filipa Orlika, w Kijowie odsłonięto pomnik tego wybitnego ukraińskiego hetmana. Monument znajduje się w skwerze na skrzyżowaniu ulic Lipskiej i Filipa Orlika[21].
Pamięć o Filipu Orliku jest również czczona poza granicami Ukrainy. W jego rodzinnej wsi Kasyta, w rejonie wilejskim obwodu mińskiego na Białorusi, odsłonięto pamiątkowy znak. Co roku do inwazji rosyjskiej na Ukrainę 24 lutego 2022, w dniu św. Piotra i Pawła, odbywają się tam uroczystości upamiętniające Orlika[22]. 29 czerwca 2011 roku w szwedzkim mieście Krystianstad miało miejsce uroczyste otwarcie pomnika oraz tablicy pamiątkowej poświęconej Orlikowi, z okazji 300-lecia Konstytucji Benderskiej oraz 15-lecia współczesnej konstytucji Ukrainy. Inicjatorem tego wydarzenia było Ambasada Ukrainy w Szwecji, a sam pomnik, jako dar Ukrainy dla Krystianstadu, został wykonany przez ukraińskich rzeźbiarzy Olesia Sydoruka i Borysa Kryłowa. W ceremonii wzięli udział m.in. przewodniczący rady miejskiej Krystianstadu Sten Hermansson oraz ambasador Ukrainy w Szwecji, Jewhen Perebyjnis[23].
Imię Filipa Orlika nosi wiele ulic w Ukrainie, w tym jedna z ulic w prestiżowej dzielnicy Kijowa - Lipkach, gdzie znajduje się Sąd Najwyższy Ukrainy. Jego imię upamiętniono także w innych krajach, w tym na jednej z ulic w Wilejce na Białorusi. Pamięć o Orliku trwa, pokazując, jak ważną postacią był dla historii Ukrainy i jej konstytucyjnych tradycji[24].
Bibliografia, literatura, linki
[edytuj | edytuj kod]- Encyclopedia of Ukraine, Lwów 1993, t. 5, s. 1875-1876
- Elie Borschak, Hryhor Orlyk, France’s Cossack General, Toronto 1956.
- Pacta et Constitutiones legum libertatumqe Exercitus Zaporoviensis
- Józef A. Gierowski, Orlik Filip h. Nowina (1672—1742) [w] Polski Słownik Biograficzny, Wrocław — Warszawa — Kraków — Gdańsk : Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk 1979, t. XXIV/1, zeszyt 100, s. 198—202.
- Bronisław Majgier, Pierwsza Konstytucja dla Ukrainy Hetmana Filipa Orlika z 1710 r. – Przemyśl, 2005 s. 9–11.
- Tomasz Wituch, Hetman Filip Orlik – Memoriał o antymoskiewskim sojuszu (1720 rok) Arcana, Kraków, 2002 № 26, 27.
- Pakty i konstytucje... Filipa Orlika, w: Pierwsze konstytucje europejskie
- Konopczyński W., Polska а Szwecja (1660-1795), Warszawa 1924.
- Konopczyński W., Polska a Turcja (1683-1792), Warszawa 1936.
- Костомаровъ М., Мазепа и мазепинцы, Санкт-Петербург 1885.
- Konstytucja Filipa Orlika z 1710 roku
- Борис Крупницький, Гетьман Пилип Орлик (1672-1742): його життя і доля, Мюнхен: Дніпрова хвиля 1956, 80 с.
- Василь Кононенко, «Pacta et Constitutiones …» між традиційним та модерним конституціоналізмом
- Franciszek Rawita-Gawronski, Filip Orlik, nieuznany hetman Kozacki w: "Studya і szkice historyczne", serya II, Lwów 1900.
- Тарас Чухліб, Орлик, Київ 2008, 64 s.
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b Marek Minakowski: Filip Orlik h. Nowina. www.sejm-wielki.pl, 2006-10-27. (pol.).
- ↑ Daty podane wedlug kalendarza Juliańskiego/Gregoriańskiego lub tylko Gregoriańskiego.
- ↑ N. Jakowenko, Historia Ukrainy do 1795 roku, tłum. A. Babiak-Owad, K. Kotyńska, Warszawa 2011, s. 417.
- ↑ Василь Ульяновський, Пилип Орлик w: Володарі гетьманської булави: Історичні портрети, Київ 1994, s. 419—488.
- ↑ О. Прокоп’юк, М. Яременко, На початку кар’єри: катедральний писар Пилип Орлик, w: Пилип Орлик: життя, політика, тексти. Матеріали Міжнародної наукової конференції „Ad fontes” до 300-річчя Бендерської конституції 1710 р. Київ, НAУКМА, 14–16 жовтня 2010 року, red. Н. Яковенко, Київ 2011, s. 55–59.
- ↑ Пилип Орлик і мазепинці: джерела, red. Т. Таїрова-Яковлєва, Київ, 2022, s. 105-106.
- ↑ Тарас Чухліб, Пилип Орлик, Київ 2008, с. 13.
- ↑ a b Тарас Чухліб, Пилип Орлик, Київ 2008, s. 14
- ↑ Włodzimierz Korniłow, «Староукраинский» язык «конституции» Филиппа Орлика, Alternatio.org
- ↑ Кононенко В., "Пакти і Конституції" 1710 р.: історико-правовий статус міст, "Україна в Центрально-Східній Європі", 17, 2017, s. 192-198.
- ↑ Gierowski Józef A. Orlik Filip h. Nowina (1672—1742), s. 198.
- ↑ Kazimierz Jarochowski: Próba emancypacyjna polityki Augustowej i intryga Posadowskiego, rezydenta pruskiego w Warszawie. W: Nowe opowiadania i studya historyczne. Warszawa: 1882, s. 317-376.
- ↑ Urszula Kosińska. Rokowania Augusta II ze Szwecją w latach 1719-1720. „Kwartalnik Historyczny”. 3, Rocznik CXI, 2004.
- ↑ Wstęp i oprac. H. Głębocki, tłum. P. Zaremba. Hetmana Filipa Orlika plan sojuszu polsko-kozackiego z 1720 roku. „Arcana: kultura, historia, polityka”. 26(2), s. 52-60, 1999. ISSN 1233-6882.
- ↑ Encyklopedia ukrainoznawstwa, s. 1875.
- ↑ Борис Крупницький , Гетьман Пилип Орлик (1672-1742): його життя і доля, www.litopys.org.ua, 1956 [dostęp 2025-03-20] (ukr.).
- ↑ Борис Крупницький, Гетьман Пилип Орлик (1672-1742), Mюнхен 1956, s. 12, 43, 48, 49, 70, 71.
- ↑ Orlik F. Prognostyk szczęsliwy, Kijów 1693; idem. Alcides Rossijski, Wilna 1695; idem. Hippomenes Sarmacki, Kijów 1698.
- ↑ Крупницький Б., Гетьман Пилип Орлик (1672-1742). Огляд його політичної діяльности, Варшава 1938, s. 237.
- ↑ Orest Subtelny, The Mazepists: Ukrainian Separatism in the Early Eighteenth Century. East European Monographs, no. 87. Boulder, CO: East European Quarterly, 1981.
- ↑ Пам'ятник Орлику у Києві, [w:] https://tut-kiev.com/uk/pam-yatnik-pilipu-orliku-v-kiyevi__3964.html, www.tut-kiev.com, 20 stycznia 2020 [dostęp 2025-04-21] (ukr.).
- ↑ Пам’ять про Пилипа Орлика, https://www.golos.com.ua/article/365189, 14 października 2022 [dostęp 2025-04-10] (ukr.).
- ↑ У Швеції відкриють пам'ятник Пилипу Орлику, https://www.istpravda.com.ua/short/2011/06/21/43258/, 11 czerwca 2011 [dostęp 2025-04-10] (ukr.).
- ↑ В Киеве установили памятник Пилипу Орлику, https://web.archive.org/web/20210521113523/https://korrespondent.net/kyiv/1232684-v-kieve-ustanovili-pamyatnik-pilipu-orliku, 24 czerwca 2011 [dostęp 2025-04-10] (ros.).