Fritz Busch – Wikipedia, wolna encyklopedia

Fritz Busch
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

13 marca 1890
Siegen

Pochodzenie

niemieckie

Data i miejsce śmierci

14 września 1951
Londyn

Instrumenty

fortepian

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

dyrygent

Fritz Busch (ur. 13 marca 1890 w Siegen, zm. 14 września 1951 w Londynie) – niemiecki dyrygent.

Współzałożyciel oraz pierwszy dyrektor muzyczny festiwalu w Glyndebourne; jeden z najwybitniejszych niemieckich dyrygentów pierwszej połowy XX wieku.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

W roku 1923 Busch został dyrektorem drezdeńskiej Opery Państwowej. W roku 1933 zarzucono mu przestawanie z Żydami oraz preferowanie śpiewaków żydowskich i zagranicznych, co spowodowało wyjazd z Niemiec. Na emigracji przebywał w Zurychu, USA, Londynie i wreszcie w Argentynie, której obywatelstwo otrzymał w 1936 roku[1].

W okresie drezdeńskim Busch prowadził, jako szef opery, prawykonania dzieł Richarda Straussa, w roku 1924 dyrygował w Bayreuth, jednak to Glyndebourne było miejscem, które przyniosło mu największą sławę. Kronika opery nazywa go wprost „muzycznym mózgiem” tego przedsięwzięcia. Stworzył tam również, z Johnem Christie i Carlem Ebertem, specyficzny styl mozartowski. Dyrygent utrzymywał kontakty z orkiestrami w Ameryce Południowej, DR Symfoniorkestret w Kopenhadze czy nowojorską MET. Do Niemiec z emigracji wrócił pod koniec swojego życia.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Rozmowy przy stole, Wyd. Charyzma 1996, ISBN 83-85820-02-07

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]