Gassed – Wikipedia, wolna encyklopedia

Gassed
ilustracja
Autor

John Singer Sargent

Data powstania

1919

Medium

Olej na płótnie

Wymiary

231 × 611 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Londyn

Lokalizacja

Imperial War Museum

Gassedobraz olejny namalowany przez amerykańskiego malarza Johna Singera Sargenta[1][2] w 1919. Dzieło znajdujące się w zbiorach Imperial War Museum w Londynie, w 2017 było eksponowane w różnych instytucjach kultury w Ameryce Północnej – do stolicy Wielkiej Brytanii ma powrócić pod koniec 2018. Scena przedstawiona na obrazie jest następstwem ataku z użyciem gazu musztardowego na froncie zachodnim I wojny światowej w sierpniu 1918, czego naocznym świadkiem był autor obrazu[3].

Na monumentalnym obrazie Sargenta (231 × 611 cm) widać dziesięciu żołnierzy Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego oślepionych gazem musztardowym. Ślepcy z zabandażowanymi oczami, ustawieni jeden za drugim z ręką na ramieniu kolegi, idą po deskach ułożonych na mokrej ziemi prowadzeni przez sanitariusza do szpitala polowego. Jeden z piechurów prawą nogę ma podniesioną przesadnie wysoko, jakby wchodził po schodach, a inny odwrócony jest tyłem do widza. W tle po prawej jest kolejna grupa oślepionych gazem żołnierzy, w tym jeden pochylony i wymiotujący. Na pierwszym planie bliżej widza leży jeszcze jedna grupa oślepionych gazem – jeden z nich pije z manierki. Za grupą stojących piechurów leży tłum rannych żołnierzy, po prawej stronie widoczne są liny namiotów szpitala polowego. W tle rozgrywa się mecz piłkarski, oświetlony wieczornym słońcem[3].

Dzięki obrazowi widz może zwrócić uwagę na kierowanie ofiarami, brak odzieży ochronnej, wpływ ataku gazowego na ludzi oraz zwykłe wydarzenia z nim związane – mecz piłki nożnej trwa w najlepsze. Sargent w bardzo umiejętny sposób zwraca uwagę widza na dotykowe związki między ślepymi ludźmi; jest szansa że żołnierze odzyskają wkrótce wzrok, ale z ich zachowania i wyglądu bije ogólne wrażenie cierpienia. Ledwo dostrzegalni na obrazie piłkarze wyglądają fizycznie i wizualnie bardzo dobrze, czym stanowią kontrast do ślepców[3].

Obraz Johna Singera Sargenta nawiązuje do dzieła Ślepcy autorstwa Pietera Bruegla[4].

Galeria

[edytuj | edytuj kod]
John Singer Sargent: Gassed (1919)
John Singer Sargent: Gassed (1919)

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Biography of Sargent. johnsingersargent.org. [dostęp 2017-09-17]. (ang.).
  2. John Singer Sargent (1856–1925). metmuseum.org. [dostęp 2017-09-17]. (ang.).
  3. a b c Gassed. Imperial War Museum. [dostęp 2017-10-11]. (ang.).
  4. Zuzanna Stanska: John Singer Sargent, Gassed (1919). Daily Art Daily, 12 listopada 2016. [dostęp 2017-10-11]. (ang.).