Granat karabinowy – Wikipedia, wolna encyklopedia

Granat karabinowy wraz z przeznaczoną do jego wystrzeliwania cylindryczną nasadką
Granatnik nasadkowy Viven-Bessières przeznaczony do miotania granatów karabinowych

Granat karabinowygranat stabilizowany obrotowo[1], miotany za pomocą szerokiej cylindrycznej nasadki umieszczonej u wylotu lufy karabinu. W przeciwieństwie do granatu nasadkowego jest on umieszczany wewnątrz nasadki, a nie na nią nasadzany.

Granat jest przeznaczony do wystrzeliwania z karabinu-granatnika (karabinka-granatnika), który posiada nasadkę wylotową o bruzdowanym przewodzie o średnicy wewnętrznej około 30 mm[2]. Wkładane były do przewodu nasadki od wylotu. Na powierzchni części prowadzącej posiadały nacięte bruzdy i ważyły 0,25–0,45 kg. Wystrzeliwano je za pomocą specjalnych nabojów ślepych[1]. Miały prędkość początkową 50 m/s i zasięg 50–100 m. W związku z małą skutecznością działania granatu odłamkowego i przeciwpancernego (posiadał mały kaliber i masę), zostały zastąpione po II wojnie światowej nadkalibrowymi granatami nasadkowymi[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Andrzej Ciepliński, Ryszard Woźniak: Encyklopedia współczesnej broni palnej (od połowy XIX wieku). Warszawa: Wydawnictwo „WIS”, 1994, s. 79. ISBN 83-86028-01-7.
  • Stanisław Torecki: 100 słów o broni i balistyce. Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1982. ISBN 83-11-06699-X.