Hans Bollinger – Wikipedia, wolna encyklopedia

Hans Bollinger
Ilustracja
Hans Bollinger w 2009
Data i miejsce urodzenia

26 października 1949
Wörschweiler

Zawód

muzyk, pedagog

Zespoły
Espe
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RFN Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP Odznaka Honorowa „Bene Merito” Odznaka „Honoris Gratia”
Odznaka honorowa „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”

Hans Bollinger (ur. 26 października 1949 w Wörschweiler) – niemiecki pedagog, muzyk, dyrektor szkoły oraz pieśniarz ludowy.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Jest młodszym synem urzędników administracyjnych Waltera Bollingera i jego żony Eriki. Dzieciństwo i młodość spędził w miejscu urodzenia – Wörschweiler, gdzie od 1956 do 1960 uczęszczał do ewangelickiej szkoły ludowej. W 1960 roku zmienił szkołę na gimnazjum (Zweibrücker Helmholtz-Gymnasium) i tam w 1969 przystąpił do matury. W tym samym roku podjął studia pedagogiczne w Saarbrücken. W 1972 roku przystąpił do egzaminu w celu podjęcia pracy jako nauczyciel muzyki i religii w szkole podstawowej i w szkole głównej.

Rozpoczął karierę zawodową w Gesamtschule Dillingen/Saar, gdzie uczył do 1982 roku. Następnie osiedlił się w Saarbrücken, gdzie pracował do 1983 roku. Tego samego roku został przeniesiony do szkoły realnej w Gersheim, która w 1986 została przekształcona w Gesamtschule. W tej szkole został mianowany dyrektorem i przebywał tam przez kolejne 9 lat[1].

Wraz z Gabi Heleen Bollinger, Walterem Krennrichem (zmarł w 2012) i Thomasem Dollem był współzałożycielem zespołu muzycznego Espe, którego był też liderem i gitarzystą[1]. Zespół Espe inspirował się głównie kulturą żydowską, interpretował tradycyjne, jidyszowe pieśniarstwo i tworzył nowe utwory w języku jidysz.

Opublikował książkę: Unterwegs in Polen. Begegnungen mit Menschen, ihrer Geschichte und Heimat. Saarbrücken: Geistkirch-Verl., 2016. ISBN 978-3-946036-49-4

Partnerstwo z Polską

[edytuj | edytuj kod]

Podczas swojej aktywności w Spohns kładł szczególny nacisk na partnerską wymianę z Polską. Dodatkowo nawiązane zostało oficjalne partnerstwo między Krajem Saary a województwem podkarpackim, które zostało podpisane w 2009 roku. Wspiera w szczególności wymiany młodzieży obu krajów. W związku z tym wystartował z kilkoma własnymi projektami, które zostały przeprowadzone w Spohns Haus. Prawie wszystkie projekty były finansowane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (Deutsch-Polnisches Jugendwerk):

  • Niemiecko-Polska Konferencja Pedagogiczna
  • Międzynarodowy Tydzień Europy (z uczestnikami z pięciu Narodów Europejskich)
  • Niemiecko-Polski Ekumeniczny Tydzień Spotkań

25 kwietnia 2017 roku we Wrocławiu odbyło się spotkanie autorskie, przygotowane przez prof. Monikę Wolting[2]. Liczne spotkania z autorem urozmaicane są pieśniami w jego własnym wykonaniu[3].

Europejskie nastawienie

[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak przy wymianie z Polską, muzyk pracuje również nad wsparciem i rozpowszechnianiem myśli europejskich. Realizuje z innymi kooperantami (Robert Schuman, Europäische Akademie Otzenhausen, Asko Europa-Stiftung) działania prowadzące do Integracji i Współpracy Europejskiej Świadomości Młodzieży. Sednem tej oferty są warsztaty (Freizeit-Workshops) dla europejskiej młodzieży (istota: kształcenie dla długotrwałego rozwoju). Wraz ze stowarzyszeniem „Begegnungen auf der Grenze – Rencontres à la frontière – Spotkania na granicy” wspiera od 20 lat wielonarodową wymianę kulturalną między Niemcami, Francją i Polską. Ponadto jest drugim przewodniczącym Niemiecko-Polskiego Towarzystwa w kraju Saary.

Odznaczenia

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Hans Bollinger [online], www.sejmik.podkarpackie.pl [dostęp 2017-11-18] (pol.).
  2. ODCZYT I WIECZÓR MUZYCZNY Z HANSEM BOLLINGEREM – Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego [online], www.ifg.uni.wroc.pl [dostęp 2017-11-18] (pol.).
  3. Spotkanie Autorskie z Hansem Bollingerem – Mniejszość Niemiecka – Towarzystwo Społeczno – Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim [online], skgd.pl [dostęp 2019-06-05] (pol.).
  4. Die Republik Polen zeichnet Hans Bollinger mit dem Kavalierskreuz aus. In: Saarbrücker Zeitung vom 12. Juli 2003. saarland.sz-sb.de. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-01-28)]. abgerufen am 27. Mai 2011
  5. Homepage Deutsch-Polnisches Jugendwerk (DPJW)
  6. Odznaka Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego. bip.podkarpackie.pl. [dostęp 2017-12-15].
  7. Hohe Auszeichnung für Schullandheim-Leiter. In: Saarbrücker Zeitung vom 3. April 2013, S. B3 abgerufen am 4. April 2013
  8. Deutsche Vertretungen Polen - Startseite [online], www.polen.diplo.de [dostęp 2017-11-18] (niem.).