Henryk Mehlberg – Wikipedia, wolna encyklopedia

Henryk Mehlberg
Data i miejsce urodzenia

7 października 1904
Kopyczyńce

Data i miejsce śmierci

10 grudnia 1979
Gainesville, Floryda

profesor
Alma Mater

Uniwersytet Lwowski

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Uniwersytet Chicagowski

Henryk Mehlberg również: Henry Mehlberg (ur. 7 października 1904 w Kopiczyńcach, zm. 10 grudnia 1979 w Gainesville na Florydzie)[1][2] – polski filozof, logik, metodolog, członek szkoły lwowsko-warszawskiej, profesor Uniwersytetu Chicagowskiego i Uniwersytetu w Toronto, specjalista w zakresie filozofii nauki i metodologii nauk przyrodniczych[1].

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Był uczniem Kazimierza Ajdukiewicza i Kazimierza Twardowskiego na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Studiował także w Wiedniu pod kierunkiem Moritza Schlicka, uczestnik Schlick Kreis. Został wykładowcą Uniwersytetu Jana Kazimierza[3].

Po II wojnie światowej pracował we Wrocławiu[2]. W 1949 osiadł w USA[1]. W latach 50. XX w. przejął po Rudolfie Carnapie katedrę na Uniwersytecie w Chicago. Później był profesorem Uniwersytetu w Toronto[2][1].

Najważniejszą jego publikacją była książka pt. The Reach of Science (1958)[2].

Jego żoną była matematyczka Józefina Mehlberg, podczas II wojny światowej oficer Armii Krajowej (występowała pod pseudonimem księżna Janina Suchodolska)[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d Mehlberg Henryk, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 2020-01-20].
  2. a b c d Artur Koterski, Henryk Mehlberg – the reach of science, w: Polish Philosophers of Science and Nature in the 20th Century, ed. Władysław Krajewski, Amsterdam–New York 2001, s. 121.
  3. a b Philosophical Genealogy. faculty.washington.edu. [dostęp 2020-01-20].