Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk – Wikipedia, wolna encyklopedia

Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk
Institute of Systematics and Evolution of Animals Polish Academy of Science
Data założenia

1865

Typ

państwowy

Państwo

 Polska

Adres

ul. Sławkowska 17,
31-016 Kraków

brak współrzędnych
Strona internetowa

Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie jest prawdopodobnie najstarszą placówką badawczą Polskiej Akademii Nauk, działającą bez przerwy w tym samym miejscu.

Rys historyczny

[edytuj | edytuj kod]

Założony w 1865 przez Towarzystwo Naukowe Krakowskie, pierwotnie pod nazwą: Komisja Fizjograficzna. W tym samym roku jako integralna całość zostało utworzone Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN – początkowo nazwane: Muzeum Fizjograficzne.

Instytut przetrwał mimo wojen, zmian rządów i wpływów zagranicznych. W następstwie burzliwych wydarzeń politycznych, zarówno nazwa, jak i przynależność instytutu były przedmiotem wielu zmian w trakcie jego istnienia. Większość decyzji w sprawie tych zmian zostało podjętych pod naciskiem osób nie związanych z Instytutem, a nie przez jego władze.

Prawie od samego początku swego istnienia Instytut był placówką prowadzącą równolegle trzy kierunki działalności: badania naukowe, gromadzenie zbiorów naukowych, oraz organizowanie wystaw przyrodniczych.

Lata Nazwa Przynależność
1865 Komisja Fizjograficzna Towarzystwo Naukowe Krakowskie
1872 Akademia Umiejętności
1918 Polska Akademia Umiejętności
1953 Oddział Krakowski Instytutu Zoologicznego w Warszawie Polska Akademia Nauk
1962 Zakład Zoologii Systematycznej
1969 Zakład Zoologii Systematycznej i Doświadczalnej
1989 Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt

Zadania Instytutu

[edytuj | edytuj kod]

Głównym zadaniem Instytutu jest prowadzenie badań poświęconych różnym aspektom systematyki zwierząt współcześnie żyjących oraz kopalnych, faunistyki oraz cytologii. Projekty naukowe prowadzone w działach Instytutu koncentrują się na trzech głównych kierunkach badań:

  • badaniach kopalnych kręgowców i bezkręgowców
  • badaniach taksonomicznych i filogenetycznych Paramecium, owadów i innych bezkręgowców również z wykorzystaniem technik molekularnych i metod kladystycznych
  • badaniach ekologicznych mających na celu poznanie współzależności różnorodności biotycznej i funkcjonowania ekosystemów

Instytut uzyskaniem prawo do nadawania tytułu doktora oraz doktora habilitowanego nauk biologicznych.

Integralną częścią Instytutu jest Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN. Od 1992 roku siedziba Muzeum znajduje się przy ul. św. Sebastiana, w budynku dawnej „Łaźni Rzymskiej”. Na terenie Muzeum zorganizowano kilkadziesiąt wystaw okresowych, również przy współpracy z zagranicznymi muzeami m.in. z Francji, Szwajcarii, Ukrainy i Niemiec. Muzeum przygotowało ponad 40 wystaw wyjazdowych w Polsce oraz kilkanaście konferencji ogólnopolskich i międzynarodowych.

Należące do Instytutu zbiory naukowe liczą ponad 1,7 miliona, bardzo często unikalnych, okazów bezkręgowców i kręgowców zarówno kopalnych, jak i współczesnych.

Wydania własne

[edytuj | edytuj kod]

Instytut Acta Zoologica Cracoviensia (półrocznik), Folia Biologica (kwartalnik) i Monografie Fauny Polski, a także książki autorstwa swoich pracowników.

Biblioteka

[edytuj | edytuj kod]

Biblioteka ISEZ PAN posiada jeden z największych w Polsce księgozbiorów z zakresu zoologii. Księgozbiór ten obejmuje łącznie blisko 108 tys. pozycji, w tym ponad 53 tys. książek i odbitek oraz ponad 52 tys. woluminów czasopism. Pozostałą liczbę stanowią zbiory specjalne, wśród nich 539 woluminów starodruków (stan z grudnia 2012).

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]