Jeleniak szorstki – Wikipedia, wolna encyklopedia

Jeleniak szorstki
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

Eurotiomycetes

Podklasa

Eurotiomycetidae

Rząd

kropidlakowce

Rodzina

jeleniakowate

Rodzaj

jeleniak

Gatunek

jeleniak szorstki

Nazwa systematyczna
Elaphomyces asperulus Vittad.
Monogr. Tuberac. (Milano): 69 (1831)

Jeleniak szorstki (Elaphomyces asperulus Vittad.) – gatunek grzyba z rodziny jeleniakowatych (Elaphomycetaceae)

Systematyka i nazewnictwo

[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Elaphomycetaceae, Eurotiales, Eurotiomycetidae, Eurotiomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy opisał go Carlo Vittadini w 1831 r. i nadana przez niego nazwa naukowa jest aktualna do dzisiaj[1].

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]

Owocnik w przybliżeniu kulisty, o średnicy 1–3 cm, zwarty i twardy, koloru ochry. Perydium drobno brodawkowate z szaroróżową aureolą, której brak u bardzo podobnego jeleniaka sarniego (E. granulatus). Gleba zbudowana według Montecchiego i Sarasiniego z worków zawierających 4–8 askospor, ale czasami obserwuje się w niej tylko szkliste strzępki, lub proszkowatą zawartość zawierająca wyłącznie czarne askospory. Dzieje się tak dlatego, że po dojrzeniu jego gleba rozpada się w amorficzną masę, podobnie jak w pieczarkowatych. Worki zanikają, ustępując miejsca czarnemu proszkowi zarodników. Są kuliste, o średnicy do 35 µm, początkowo żółtawe, po dojrzeniu stają się nieprzejrzyście czarne, pokryte bardzo krótkimi kolcami zlewających się w otoczkę[2].

Grzyb podziemny, zwykle zagrzebany w próchnicy. Zjadany jest przez dziki i wiewiórki, brak dokładnych danych na temat jego jadalności przez ludzi. Po katastrofie w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej zauważono, że koncentruje w sobie radioaktywny cez. Często bywa zarażany przez maczużnika główkowatego (Tolypocladium capitatum)[2].

Jeleniak szorstki jest podobny do jeleniaka sarniego, ale odróżnia się barwą perydium; szorstki na przekroju poprzecznym ma odcienie purpurowe, podczas gdy u jeleniaka sarniego jest białe[3].

Występowanie i siedlisko

[edytuj | edytuj kod]

Podano występowanie w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Najwięcej stanowisk podano w Europie[4], również w Polsce[5]. Jest częsty, zwłaszcza w południowej części kraju. Owocniki znajdowano głównie w lasach iglastych i mieszanych, dużo rzadziej w liściastych[6].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Index Fungorum [online] [dostęp 2023-02-02] (ang.).
  2. a b Elaphomyces asperulus Vittadini 1831 [online] [dostęp 2024-12-05].
  3. Yasin Uzun, Abdullah Kaya, Elaphomyces granulatus, A New Hypogeous Ascomycete Record for Turkey, „KSÜ Tarım ve Doğa Derg”, 22 (1), 2019, s. 85–88 (ang.).
  4. Występowanie Elaphomyces asperulusna świecie (mapa) [online], First Nature [dostęp 2023-02-02] (ang.).
  5. Jeleniak szorstki [online] [dostęp 2024-05-22] (ang.).
  6. Piotr Chachuła i inni, Grzyby podziemne Pienińskiego Parku Narodowego – nowe dane o różnorodności i rozmieszczeniu, „Fragm. Florist. Geobot. Polon.”, 27 (2), 2020, s. 365, DOI10.35535/ffgp-2020-0020 [dostęp 2024-12-05].