Jewgienij Kaspierski – Wikipedia, wolna encyklopedia
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Zawód, zajęcie | |
Narodowość | rosyjska |
Stanowisko | dyrektor generalny Kaspersky Lab |
Majątek | |
Odznaczenia | |
Strona internetowa |
Jewgienij Walentinowicz Kaspierski (Kasperski[2]) (ros. Евгений Валентинович Касперский, ur. 4 października 1965 w Noworosyjsku) – rosyjski[3] ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego. Stoi na czele globalnej firmy z branży bezpieczeństwa IT, Kaspersky Lab[4], którą założył wraz z grupą współpracowników w 1997 roku jako owoc prac nad rozwojem technologii antywirusowych, które prowadził w latach 80. XX wieku[5]. Obecnie Kaspersky Lab działa w niemal 200 krajach i posiada ponad 30 biur regionalnych i krajowych na całym świecie[6].
Edukacja
[edytuj | edytuj kod]Kaspierski zainteresował się matematyką już jako nastolatek. Będąc jeszcze w szkole, uczęszczał na ponadprogramowe zajęcia z zaawansowanej matematyki i fizyki na specjalnym kursie zorganizowanym przez Moskiewski Instytut Fizyki i Technologii. Następnie, po wygraniu konkursu matematycznego znalazł się w gronie osób przyjętych do specjalnej szkoły technicznej – Specjalnego Centrum Edukacyjno-Naukowego Kołmogorowa Uniwersytetu Moskiewskiego, gdzie kontynuował studia w zakresie fizyki i zaawansowanej matematyki.
W roku 1987 Kaspierski ukończył studia na Wydziale Matematyki Wyższej Szkoły KGB (która w 1992 r. zmieniła nazwę na Instytut Kryptografii, Telekomunikacji i Informatyki Akademii Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej) w Moskwie, gdzie zgłębiał tajniki matematyki, kryptografii i technologii komputerowej, specjalizując się w inżynierii matematycznej[7].
Kariera
[edytuj | edytuj kod]Po ukończeniu studiów Kaspierski rozpoczął pracę w wielodyscyplinarnym obronnym instytucie badawczym. To tutaj zaczął badać wirusy komputerowe, po tym jak w 1989 r. wykrył wirusa Cascade[8]. Po dokonaniu analizy tego programu Kaspierski opracował narzędzie leczące infekcję – pierwsze z wielu, jakie później stworzył. Cascade był pierwszym szkodliwym programem, który został włączony do bazy antywirusowej Kaspersky Lab, która obecnie liczy ponad 100 milionów próbek szkodliwego oprogramowania.
W 1991 r. Kaspierski został przyjęty do Centrum technologii informatycznych KAMI, gdzie kierował niewielkim zespołem zajmującym się rozwojem Anti-Virus Toolkit Pro (AVP)[9] – prototypu pierwszej wersji programu Kaspersky Anti-Virus, który pojawił się kilka lat później. To właśnie dzięki Jewgienijowi AVP stał się pierwszym oprogramowaniem antywirusowym na świecie, w którym oprogramowanie jest oddzielone od antywirusowej bazy danych – dzisiaj stanowi to już standard w branży. Kaspierski wpadł również na pomysł wyposażenia AVP w pierwszy na świecie graficzny interfejs oprogramowania antywirusowego.
W listopadzie 1992 r. zespół udostępnił swój pierwszy w pełni funkcjonalny produkt – AVP 1.0. W 1994 r. produkt ten znalazł się na pierwszym miejscu w teście porównawczym przeprowadzonym przez laboratorium testowe Uniwersytetu w Hamburgu, w którym wykazał wyższe współczynniki wykrywania i neutralizacji wirusów niż większość popularnych programów antywirusowych w tym czasie[10]. To niespodziewane zwycięstwo przyniosło AVP szerokie międzynarodowe uznanie.
W tym samym czasie zespół zaczął licencjonować swoje know-how zagranicznym firmom IT – praktyka ta trwa do dziś (ponad 80 firm licencjonuje technologie od Kaspersky Lab). W 1997 r. Kaspierski i jego współpracownicy podjęci decyzję o utworzeniu niezależnej firmy i zostali założycielami Kaspersky Lab. Na początku Jewgienij nie chciał wykorzystywać swojego nazwiska w nazwie, w końcu jednak przekonała go do tego jego ówczesna żona Natalja Kaspierska – jedna ze współzałożycieli. W listopadzie 2000 r. AVP zmienił nazwę na Kaspersky Anti-Virus”.
Od założenia firmy do 2007 roku Jewgienij Kaspierski kierował badaniami antywirusowymi. W 2007 roku został dyrektorem generalnym Kaspersky Lab[11].
Obecnie Kaspierski koncentruje się na zarządzaniu strategicznym firmą, w ramach czego często podróżuje po całym świecie – przemawia na konferencjach, targach i wystawach, bierze udział w międzynarodowych spotkaniach i konferencjach partnerskich oraz udziela wywiadów dla prasy.
Życie prywatne
[edytuj | edytuj kod]Jewgienij mieszka ze swoją trzecią żoną i jest ojcem trojga dzieci. Jeden z jego synów, Iwan, został porwany w 2011 r. i uwolniony po trzech dniach[12][13].
Prywatny majątek Kaspierskiego został wyceniony na 800 milionów dolarów w 2011 r. Za sprawą jego zamiłowania do wyścigów w 2010 r. Kaspersky Lab został sponsorem włoskiego zespołu wyścigowego Ferrari AF Corse; w następnym roku zaczął sponsorować zespół wyścigowy Formuły 1 Scuderia Ferrari, co trwa do dzisiaj. W 2013 roku Kaspersky Lab podpisał pięcioletnią umowę z Ferrari, w ramach której zapewnia tej włoskiej firmie motoryzacyjnej pełną ochronę IT punktów końcowych.
Ze względu na charakter swojej pracy Kaspierski często wyjeżdża w podróże służbowe, regularnie pisuje na swoim blogu o odwiedzanych miejscach (poza tematami dotyczącymi bezpieczeństwa). Regularnie zwiedza też egzotyczne miejsca, spośród których jako ulubione wymienia wulkaniczny półwysep Kamczatka, na który wracał kilka razy.
Wyróżnienia
[edytuj | edytuj kod]W 2012 r. Jewgienij Kaspierski został uhonorowany tytułem doktora honoris causa w dziedzinie nauki przez Uniwersytet w Plymouth[14]. W tym samym roku znalazł się na liście 25 największych innowatorów roku według CRN[15].
Inne istotne wyróżnienia:
- Top-100 Global Thinker, Foreign Policy Magazine – 2012[16]
- Technology Hero of the Year, V3 – 2012[17]
- Top-100 Executive in the IT Channel, CRN – 2012[18]
- World’s Most Powerful Security Exec, SYS-CON Media – 2011[19]
- Business Person of the Year, American Chamber of Commerce in Russia – 2011[20]
- Outstanding Contribution to Business Award, CEO Middle East – 2011[21]
- CEO of the Year, SC Magazine Europe – 2010[22]
- Lifetime Achievement Award, Virus Bulletin – 2010[23]
- Strategic Brand Leadership Award, World Brand Congress – 2010[24]
- Runet Prize (Contribution to the Russian-Language Internet), the Russian Federal Agency for the Press and Mass Communications – 2010[25]
Kontrowersje
[edytuj | edytuj kod]Od kilku lat Jewgienij Kaspierski publicznie wyraża obawy dotyczące potencjalnie „katastrofalnego” cyberataku na infrastrukturę krytyczną[26][27][28][29]. Jest zwolennikiem idei włączenia cyberbroni[30] w zakres Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, twierdząc, że eskalacja cyberwojen powinna być „impulsem do działania” międzynarodowej społeczności[31].
Kaspierski podróżuje po całym świecie, mówiąc w swoich regularnych wystąpieniach o zagrożeniach związanych z cyberwojną i potrzebie podjęcia działań na skalę globalną w zakresie zwalczania coraz większej liczby zagrożeń bezpieczeństwa[7][4]. Według niego, kluczem do pokonania cyberwyzwań jest edukacja w kwestiach dotyczących cyberbezpieczeństwa – zarówno zwykłych użytkowników komputerów, jak i – w szczególności – personelu zajmującego się bezpieczeństwem IT, który często posiada niewystarczające kwalifikacje.
Kaspierski jest zwolennikiem identyfikatorów internetowych dla istotnych operacji: głosowanie w wyborach, bankowość online, interakcja z oficjalnymi organami itd.[32]
W artykule opublikowanym w Wired w 2012 r. dziennikarz Noah Shachtman napisał, że Kaspierski posiada związki z Kremlem[33]. Ten zaprzecza tym informacjom[34].
Kaspierski jest członkiem Międzynarodowej Komisji Doradczej Wielostronnego Partnerstwa Na Rzecz Walki z Cyberzagrożeniami (ang. International Multilateral Partnership Against Cyber Threats).
W marcu 2013 po spotkaniu, w którym uczestniczył Jewgienij Kaspierski, Ronald Noble (sekretarz generalny Interpolu) oraz Noboru Nakatani (dyrektor wykonawczy Globalnego Ośrodka Innowacji INTERPOLu – ang. INTERPOL Global Complex for Innovations, IGCI)[35], Kaspersky Lab formalnie zgodził się na ścisłą współpracę z IGCI mającą na celu lepsze zabezpieczenie internetu[36].
W marcu 2015, agencja prasowa Bloomberg oskarżyła Kaspierskiego o bliskie związki z rosyjskim wojskiem i wywiadem[37]. Kaspierski nazwał artykuł „sensacjonalistycznym” i winnym „wykorzystywania paranoi”, by „zwiększyć czytelnictwo”, lecz nie odniósł się wprost do tego, czy oskarżenia te są prawdziwe, czy nie[38].
Publikacje
[edytuj | edytuj kod]Autor następujących pozycji:
- Wirusy dla MS-DOS (w języku rosyjskim) (1992)
- Zapiski z podróży 2006 (w języku rosyjskim)[39]
- Nowy Rok na Biegunie Południowym (2010)[40]
- Muchas Pictures (2011)[41]
- 100 najlepszych miejsc na Ziemi, które musisz koniecznie odwiedzić (2012) (w języku rosyjskim)[42]
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ #1613 Eugene Kaspersky. Forbes. (ang.).
- ↑ Geopolityka kontra globalne cyberbezpieczeństwo. Jewgienij Kasperski.
- ↑ Eugene Kaspersky CEO and Co-Founder of Kaspersky Lab.
- ↑ a b Expert Issues a Cyberwar Warning.
- ↑ Jewgienij Kaspierski – Dyrektor generalny.
- ↑ Forget McAfee, his rival Kaspersky is much more interesting.
- ↑ a b A Declaration of Cyber-War. vanityfair.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-13)].
- ↑ Interview: Eugene Kaspersky.
- ↑ AntiViral Toolkit Pro otrzymał tytuł najlepszego zabezpieczenia antywirusowego w kilku europejskich magazynach komputerowych.
- ↑ Jewgienij Kaspierski.
- ↑ Corrections and clarifications.
- ↑ Russian police free software tycoon Kaspersky’s son.
- ↑ Son of Kaspersky Labs Founder Kidnapped, Lovingly.
- ↑ Eugene Kaspersky.
- ↑ Inventor: „Eugene V. Kaspersky” by Google.
- ↑ The FP Top 100 Global Thinkers. foreignpolicy.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-15)].
- ↑ Eugene Kaspersky wins V3’s Technology Hero of 2012 award.
- ↑ The Top 100 Executives Of 2012.
- ↑ Most Powerful Voices in Security.
- ↑ Eugene Kaspersky Named Business Person of the Year by the American Chamber of Commerce in Russia.
- ↑ Eugene Kaspersky won the ‘Outstanding Contribution to Business’ award at the 2011 CEO Middle East Awards.
- ↑ Eugene Kaspersky Wins Prestigious CEO of The Year Award.
- ↑ Eugene Kaspersky Receives VB2010 Lifetime Achievement Award.
- ↑ Eugene Kaspersky honored with Strategic Brand Leadership Award by World Brand Congress.
- ↑ Eugene Kaspersky has Won a Prestigious Runet Prize.
- ↑ Warns UK Government Of ‘Catastrophic’ Cyber Attack.
- ↑ Future cyber attacks could prove catastrophic, say online security experts.
- ↑ The world’s five biggest cyber threats.
- ↑ A tech tycoon who values privacy.
- ↑ InfoSec 2013: Security Big Guns Back Cyber Weapons Non-Proliferation Treaty.
- ↑ Jewgienij Kaspierski nawołuje do ściślejszej współpracy między rządem a firmami w celu zwalczania cyberzagrożeń.
- ↑ Interviews: Eugene Kaspersky Answers Your Questions.
- ↑ Russia’s Top Cyber Sleuth Foils US Spies, Helps Kremlin Pals.
- ↑ What Wired Is Not Telling You – a Response to Noah Shachtman’s Article in Wired Magazine.
- ↑ The INTERPOL Global Complex for Innovation. interpol.int. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-15)].
- ↑ Kaspersky Lab aktywnie wspiera inicjatywę INTERPOL Global Complex for Innovation w Singapurze.
- ↑ Cybersecurity: Kaspersky Has Close Ties to Russian Spies – Bloomberg [online], bloomberg.com [dostęp 2017-11-24] (ang.).
- ↑ Eugene Kaspersky intensifies US vs Russia flame war, accusing Bloomberg of creating ‘conspiracy theories’ about his company | Computing [online], computing.co.uk [dostęp 2017-11-24] (ang.).
- ↑ Zapiski z podróży 2006. eugenekasperskyru.files.wordpress.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-23)].
- ↑ Nowy Rok na Biegunie Południowym (2010). eugenekaspersky.files.wordpress.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-23)].
- ↑ Muchas Pictures (2011). eugenekaspersky.files.wordpress.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-23)].
- ↑ 100 najlepszych miejsc na Ziemi, które musisz koniecznie odwiedzić (2012). eugenekasperskyru.files.wordpress.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-23)].
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Zasada Kaspierskiego – Władysław Dorofiejew i Tatiana Kostiliewa, Wydawnictwo Kommersant (2011) (w języku rosyjskim)