Jezioro Czarne (Marki) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Czarne
Kruczek
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Marki

Wysokość lustra

89,8[1] m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

0,029 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


0,403 km
0,107 km

Hydrologia
Rodzaj jeziora

borowinowe

Położenie na mapie Marek
Mapa konturowa Marek, blisko centrum po prawej na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Czarne”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Czarne”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Czarne”
Położenie na mapie powiatu wołomińskiego
Mapa konturowa powiatu wołomińskiego, na dole po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Czarne”
Ziemia52°19′27″N 21°08′12″E/52,324167 21,136667
Woda w jeziorze

Jezioro Czarne, Kruczek – płytkie jezioro borowinowe położone w Markach, blisko granicy z Zielonką, w powiecie wołomińskim województwa mazowieckiego, o powierzchni prawie 3 ha. Przy wschodnim krańcu jeziora przebiega trasa drogi wojewódzkiej nr 631. W 1990 r. jego powierzchnia wynosiła około 8 ha, lecz obecnie zbiornik ten ulega systematycznemu wysychaniu, oraz naturalnej sukcesji w kierunku torfowiska wysokiego. Sądząc po topografii terenu osiąga prawdopodobnie głębokość najwyżej kilku metrów. Jego śródleśne położenie i dopływ dużych ilości substancji humusowych decydują o dystroficznym charakterze jeziora. Cechuje się ono żółtobrunatną barwą wód i ograniczoną przezroczystością, a także znacznym zakwaszeniem środowiska oraz słabym natlenieniem. Efektem takiego stanu jest ubogi skład jakościowy i ilościowy organizmów żyjących w jeziorze. Makrofity występują tu rzadko i w małych ilościach.

Podczas II wojny światowej nad jeziorem zostali rozstrzelani przez hitlerowców mieszkańcy okolicznych miejscowości, co upamiętnia pomnik. 28 maja 2008 roku na jeziorze realizowany był odcinek programu Magazynek w którym przedstawiany był pojazd Schwimmwagen[2].

Na jeziorze realizowano jedną ze scen filmu Generał Nil Ryszarda Bugajskiego.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]