Joanna la Beltraneja – Wikipedia, wolna encyklopedia

Joanna la Beltraneja
Ilustracja
ilustracja herbu
Księżna Asturii
Okres

od 1462
do 1464

Poprzednik

Henryk Bezsilny

Następca

Alfons de Trastamare

Królowa Portugalii
Okres

od 1475
do 1481

Jako żona

Alfonsa V

Poprzedniczka

Izabela de Coimbra

Następczyni

Eleonora de Viseu

Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia

1462
Madryt

Data i miejsce śmierci

1530
Lizbona

Ojciec

Henryk Bezsilny

Matka

Joanna

Mąż

Alfons V Afrykańczyk

Joanna la Beltraneja, księżniczka Joanna Kastylijska, hiszp. Juana de Castilla, port. Joana de Trastâmara (ur. 28 lutego 1462, w Madrycie, zm. 12 kwietnia 1530, w Lizbonie) – księżna Asturii, później królowa Portugalii.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Jej narodzenie spowodowało skandal na dworze kastylijskim. Jej matką była Joanna, księżniczka portugalska i królowa Kastylii jako żona króla Henryka IV Bezsilnego. Joanna była jedynym dzieckiem Henryka IV Kastylijskiego. Król przyrzekł szlachcie kastylijskiej przywileje w zamian za ich obietnicę, że wspomogą Joannę la Beltraneja jako królową Kastylii.

Małżeństwo

[edytuj | edytuj kod]

Po kilku nieudanych zaręczynach z francuskimi i burgundzkimi książętami, Joanna została zaręczona ze swoim wujem - królem Portugalii, Alfonsem V Afrykańczykiem, który obiecał uroczyście bronić jej praw do korony Kastylii.

Henryk IV zmarł w 1474, a wtedy nikt jednak nie stanął po stronie Joanny i korona powędrowała do Izabeli I Kastylijskiej, jej ciotki. W tym samym roku, 30 maja, Alfons V poślubił Joannę w Plasencji i rozpoczął przygotowania do walki. W 1476 najechał on Kastylię, ale poniósł klęskę w bitwie pod Toro, z ręki Ferdynanda II Aragońskiego – męża Izabeli. Alfons zawarł przymierze z królem Francji, ale wszystko bezskutecznie. W 1479 zawarł pokój z katolickimi królami.

Małżeństwo Joanny i Alfonsa zostało anulowane przez papieża, z powodu zbyt bliskich relacji rodzinnych. Joanna do dnia śmierci podpisywała swoje listy "Królowa" (La Reina) i uważała, że została oszukana. Jej ciotka ostatecznie wysłała ją do klasztoru Świętej Klary, w Coimbrze.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]