Juliusz Slaski (senior) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Juliusz Joachim Slaski
Data urodzenia

21 czerwca 1836

Data i miejsce śmierci

21 listopada 1916
Broniszów

Zawód, zajęcie

ziemianin

Alma Mater

Instytut Agronomiczny

Dzieci

Jarosław Slaski, Jan Slaski, Władysław Slaski, Ludwik Slaski

Juliusz Slaski, właśc. Juliusz Joachim Slaski (ur. 21 czerwca 1836, zm. 21 listopada 1916 w Broniszowie) – ziemianin, działacz społeczny i gospodarczy, pionier przemian w rolnictwie. Właściciel majątku Broniszów i in.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z gałęzi małopolskiej rodziny Slaskich herbu Grzymała. Był synem Aleksandra Slaskiego, właściciela majątku Borzykowa i Zbrodzice, kapitana piechoty, uczestnika powstania listopadowego i Pauliny z Dąmbskich herbu Godziemba. Z dwóch małżeństw miał jedenaścioro dzieci, m.in. synów Jarosława Slaskiego, znanego działacza gospodarczego na Ukrainie, budowniczego cukrowni na terenie Rosji i Ukrainy, Jana Slaskiego, sadownika i szkółkarza, profesora Uniwersytetu w Poznaniu, Władysława Slaskiego ziemianina właściciela majątku Ciuślice, działacza społecznego i gospodarczego oraz Ludwika Slaskiego, ziemianina, właściciela majątku Turnawiec po wojnie znanego działacza gospodarczego, wieloletniego więźnia politycznego PRL, aresztowanego i skazanego w głośnym procesie Witolda Maringe (tzw. byłych ziemian).

W 1854 r. ukończył studia agronomiczne w Instytucie Agronomicznym i Leśniczym w Marymoncie k. Warszawy. Początkowo osiadł w kupionym od ojca majątku Zbrodzice. W 1859 kupił w ziemi skalbmierskiej zdewastowany wieloletnią dzierżawą i huraganem majątek Broniszów, który z czasem został jego siedzibą. W 1863 (przed urzędowym uwłaszczeniem chłopów) zniósł w Broniszowie pańszczyznę i uregulował sprawę serwitutów. Umożliwiło mu to scalenie gruntów i racjonalne zagospodarowanie od podstaw swojej posiadłości. Był zamiłowanym pionierem nowoczesnego rolnictwa. Wykorzystując wiadomości zdobyte podczas studiów w Marymoncie w miejsce tradycyjnej trójpolówki wprowadził nowatorski system płodozmienny. Z cukrownią w Kazimierzy Wielkiej zawarł wieloletni kontrakt na dostawę buraków cukrowych. Założył też cegielnię i z wyprodukowanej cegły wybudował budynki gospodarcze i dwór. W 1891 r. kupił w pobliżu Broniszowa majątki Ciuślice i Turnawiec. Po uregulowaniu serwitutów wprowadził w nich również nowoczesną gospodarkę. W jego racjonalnie i fachowo prowadzonych majątkach plony pszenicy osiągały nawet 20 korców z morgi (ok. 36 q/ha), co w tamtych czasach było wydajnością bardzo wysoką. Wiele czasu poświęcał na pracę społeczną. W 1863 r. był zwolennikiem powstania styczniowego i brał czynny udział w powstańczej organizacji kraju. Został wybrany na pierwszego wójta gminy Czarnocin. Był radcą ubezpieczeń na powiat pińczowski, sędzią pokoju przy sądzie w Skalbmierzu, ławnikiem sądu granicznego i wieloletnim korespondentem Gazety Rolniczej.

Pochowany jest na cmentarzu parafialnym w Kazimierzy Małej.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Ziemianie polscy XX wieku. Słownik biograficzny, cz. 2, Warszawa 1994.
  • Stanisław M. Przybyszewski Ziemianie, pałace, dwory i dworki nad Nidzicą i Szreniawą, Kazimierza Wielka 2007, ISBN 83-913972-2-X
  • 150 lat gminy Czarnocin, Czarnocin 2008
  • Odkrywamy Świętokrzyskie - Ciuślice , Janusz Kędracki. Gazeta Wyborcza - Kielce, 06.05.2010

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]